Kahvaltı Tarifleri

Günün en önemli öğününü muhteşem bir şölene dönüştürmek elinizde. Nasıl mı? İşte birkaç öneri ve püf noktası.

İstanbul kahvaltı mekanları ile meşhur bir şehir… Özellikle haftasonu brunch’ları İstanbul’da hava durumu ne olursa olsun vazgeçilmez bir keyiftir. Leziz kahvaltı mekanlarını saymaya gerek yok. Bir kahvaltı sofrasının vazgeçilmezleri arasında yer alan reçel, bal, peynir, ekmek, zeytin çeşitleriyle zengin bir kahvaltıyı kim sevmez? Türk Mutfağı’nda da önemli bir yeri olan kahvaltınızı ister hafta içi isterseniz de hafta sonu evinizde, hava müsaitse balkonda veya terasta dostlarınızla, ailelerinizle ya da özel misafirlerinizle birlikte yapmanın da ayrı bir tadı ve keyfi vardır.

kahvaltı-1

İşte sizin için minik ama sofranıza neşe ve keyif katacak lezzetli kahvaltılık tarifleri…

Bir kahvaltı sofrasının hoş ve iştah açıcı görünmesi çok önemlidir. Sofra örtüsü, bardak ve çatal bıçak seçimi, peçetelikler, tuzluk ve karabiberlik takımları eğlenceli veya estetik bir uyum içinde olabilir. Bu detay sofranızın göz doldurmasına yardımcı olacaktır.

İkinci olarak kahvaltı için hazırladıklarınızı masayı tıka basa doldurmak yerine serpme kahvaltı mantığı ile ara ara masaya getirebilirsiniz. Bu hem iştahınızı diri tutacak hem de kahvaltı sofrası başında geçireceğiniz keyifli anları daha uzun ve sindire sindire yaşamanızı sağlayacaktır.

Kahvaltıya davet ettiğiniz kişileri tanıyor olduğunuzu varsayarsak, her birinin hoşuna gideceği tatlardan minik minik tadımlık olabilecek şekilde hazırlamanızda hem zarafet hem de hoşluk yaratması açısından fayda vardır.

kahvaltı-2

Önce iştah açıcı niteliğinde çeşitli peynirler, otlu, küflü, eski ve yeni kaşar, çökelek, örgü, tulum gibi ve yanında karabiber taneleriyle süslendiğiniz minik bir kapta sızma zeytinyağı, başka bir kapta zeytin ezmesi, zeytinler küp şeklinde kızartılmış patatesler taze sıkılmış portakal suyu ile sofraya gelebilir. Süt seçeneğini de unutmayın.

Şimdi doyuruculara geçebiliriz. Ne gibi? Mesela yumurtalı kızarmış ekmekler, sıcak peynirli poaçalar, peynirli sigara börekleri, peynirli omletler, Bacon, salam, sucuk ve sosis gibi etli seçeneklerle zenginleştirilebilir. Bir de sürpriziniz olmalı, örneğin pankekler gibi… Penkek üzerine sürmek için -evet çoğumuz nutella diyecek - ama başka marmelat ve reçel seçenekleri de düşünebiliriz. Yoğurtlu meyve salatası, dileyene müsli alternatifleri çok da keyifli bir hale getirebilir sofrayı.

tarif-1

Demli çaylarımızı unutmuyoruz. Çaysız kahvaltı olmaz ama yine de instant kahve içmek isteyenler olabilir. Örneğin ben, sabah kahvaltımı kahve ile yaparım kahvaltı sonuna doğru keyif almak adına çay içerim. 

cay

Kapanışsa Türk kahveleri ile olmalı.

Not: Kahvaltınıza hafif bir müzik eşlik edebilir. Ancak en keyiflisi hiçbir cep telefonun, akıllı telefonların ve TV'nin olmadığı bir kahvaltıdır.

Şimdiden afiyet olsun.

Şehir Hafiyesi

Kaan Demirdöven


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In