İstanbul’un Yanı Başında Bir Cennet: Polonezköy

Anadolu Yakası’nda yer alan Beykoz semtine 24 kilometre uzaklıkta olan Polonezköy, 18. yüzyılda politik nedenlerle Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmış Polonyalıların yerleştirilmiş olduğu bölge.

Köye ismini veren de işte bu özellik. Lehçe ve Türkçe konuşulan bu köyde, yerli halk geçimini çoğunlukla pansiyonculuk ve restoran işletmeciliği ile sağlıyor.

İstanbulluların şehirden kaçmak için en çok tercih ettikleri yerlerden biri olan yeşillikler içindeki köye günübirlik gelerek kır restoranlarında ev yapımı reçel ve peynirlerden oluşan klâsik Türk kahvaltısı yapıp, öğle yemeği yiyebilir, uzun yürüyüşlerle buradaki doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Günübirlik bir ziyaret yerine konaklamayı tercih edenler için de köyde yer alan pek çok evin pansiyon hizmeti verdiğini belirtelim. Buradaki köy evlerinden birinde kalmak hoş bir deneyim olabilir.

Polonezköy’e geldiğinizde Atatürk’ün bölgeyi ziyareti sırasında kaldığı ve şimdi müze haline getirilmiş evi, buraya ilk yerleşen Polonyalılara ait ev ve mezarlar ile Köy Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan geliyorsanız, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra Kavacık çıkışından 12 kilometre uzaklıkta olan Polonezköy’e yönlendirme tabelalarını izleyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.