İstanbul’un Ünlü Sokağı: Soğukçeşme Sokağı

Tarihi Yarımada’yı gezerken Topkapı Sarayı'nın girişinden hemen önce, solda karşınıza çıkan tarihi İstanbul evlerinin yer aldığı sokak hemen dikkatinizi çekecektir.

Tarihi Yarımada’da yer alan Soğukçeşme Sokağı'nın geçmişi VIII. yüzyıla kadar dayanıyor. Sokak, ismini 1800 yılında yapılmış bir çeşmeden almaktadır.

Roma İmparatorluğu'ndan kalma bir sarnıç, su depoları ile eski İstanbul evlerinin de yer aldığı Soğukçeşme Sokağı, tarihi bölgenin karakteriyle de eşsiz bir uyum gösteriyor.

1980'li yıllarca ciddi bir restorasyon çalışmasından geçen Soğukçeşme Sokağı'nda yer alan dokuz bina pansiyon, Roma döneminden kalma sarnıç ise taverna olarak hizmet veriyor.

Trafiğe kapalı olan bu sokaktaki her evin de kendine has özel bir ismi bulunuyor: Yaseminli Ev, Hanımelili Ev, Güllü Konak, Mor Salkımlı Ev gibi...

Geleneksel Türk mimarisinin bir örneği olan evlerin dekorasyonunda ise 19. yüzyıl üslubu göze çarpıyor. Kadife perdeler, konsollar, büyük aynalar göze ilk çarpan detaylar arasında.

İstanbul Kitaplığı

Soğukçeşme Sokağı'nda yer alan bir diğer önemli yapı ise İstanbul Kitaplığı. Kütüphane, geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz, İstanbul'un birçok sokağı ve bölgesi için önemli ve anlamlı projelere imza atmış olan, İstanbul aşığı Çelik Gülersoy tarafından kuruldu.

1990 yıllında kapılarını ziyaretçilere açan kütüphanede, İstanbul hakkında 10 bini aşkın nadir kitap yer alıyor. İstanbul'un köklü tarihinin tüm tanıklarına rastlayabileceğiniz bu kütüphanede, tarihi bir mekânda kitap okumanın tadına varabilirsiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In