İstanbul’un “Tatlı” Kültürü: Çikolata

İstanbul'da her kültürde olduğu gibi çikolata kültürü de çok fantastiktir. İstanbul'un çikolata kültürünü sizler için yazdık.

Şöyle bir arkanıza yaslanın ve çocukluğunuzu düşünün. Daha konuşmayı sökemeden ve daha dudaklarınızdan ilk kez anne-baba sözcükleri çıkmasının ardından söylediğiniz ilk sözcük neydi? Ya da ilk hâz alma deneyimlerinizden birini de yine onunla yaşamadınız mı? Ya da her yerinize bulaştırarak annenizin çıldıran bakışlarına rağmen mutluluk bu diye bağırmak gelmedi mi içinizden? Bayramlarda ya da eve misafir geldiğinde tüm süperegonuzu bir yana bırakarak üstüne balıklama atmadınız mı? O mu kim? O lezzet, o mutluluk ve belki de biraz endorfin. O hepimizin aşkı çikolata. Kimi zaman da sevginin en tatlı ifadesi.

 Çikolata ile Mesafeler Bile Sıfırlanıyor

Hemen hepimizin sabırsızlıkla beklediği Ramazan Bayramı'na girmek üzereyiz. Belki bu dokuz günlük tatilin vazgeçilmez cazibesine kapılıp kendinizi uzaklara atacak, sevdiklerinizden uzak bir tatil yaşayacaksınız. Belki de İstanbul’da kalmayı planladınız. Uzun kahvaltılar, serin yürüyüşler, kahkahalar ve nefis yemekler...Ama seçiminiz ne olursa olsun onlarla ya da onsuz, sevdiklerinize kendinizi hatırlatmanın ve onlara duyduğunuz sevgiyi anlatmanın belki de en güzel yolu onlara şöyle cicili bicili ambalajlanmış bir paket çikolata olabilir.

Unutmayın, çikolatanın tadına bakmak bile bir anda tüm mesafeleri sıfırlar, sevgileri daha da tatlandırır. 

İstanbul çikolata kültürü 1

Fiyatlar Çok Çeşitli

Biliyorsunuz, İstanbul tam bir pastane ve şekerlemeci cenneti. Bu noktada da neredeyse hemen her köşede çikolata satan bir yer bulmanız mümkün. Hatta öyle ki, yolunuz bu özel günlerden birkaç gün önce Eminönü ve civarına düşerse, tezgâhlarda kilolarca çikolata ve şekerlemenin satıldığını görebilirsiniz.
Elbette ki çikolata çok da ucuz bir lezzet değil. Tabi burada bakkallarda ya da marketlerde satılan markalardan söz etmiyoruz. Hele hele yabancı firmaların piyasaya girmesiyle çikolatanın gerçek bir lüks haline geldiğini de söylersek yanlış olmaz. Ancak çikolata, içerisinde kullanılan malzemeler ve üretim biçimi açısından pahalı olmayı hak ediyor. İstanbul’daki rakamlara baktığınızda fiyatlar arasındaki uçurum da kafanızı karıştırıyor olabilir. Bu yüzden bu yazıda sözü fazla uzatmadan çikolata alırken ve saklarken dikkat etmeniz gereken noktalara göz atmanızda yarar var:
• Gerçek çikolatalarda kakao yağından başka bir yağ bulunmaz. Oysa çarşıda, pazarda çok ucuz fiyatlarla çikolata olarak satılan ürünlerin çikolata ile bir ilgisi yoktur. Tamamen taklittirler. Ambalajı üzerindeki yazılar dikkatle okunduğunda içinde kakao yağının yanı sıra bitkisel (nebati) yağ da bulunduğu görülebilir.
• Gerçek çikolatalara, şekerin dışında başka bir tat verici madde katılmaz.
• İyi çikolata, kendini kokusu, rengi, parlaklığı ve kadifemsi dokusu ile belli eder. Sonra da mükemmel lezzeti ile; ne çok acı, ne de çok tatlıdır.
• Kırıldığında kenarı düz olmalı, kırılma sesi duyulmalıdır.
• Çikolatanın üzerinde renk farkları olmamalıdır. Ağıza götürüldüğünde kolayca erimeli ve dil çikolata üstünde hiç pürüz hissetmemelidir.
• Çikolataların, sıcaklığı 15 ile 21°C arasında olan düşük nemli ortamlarda saklanması gerekir. Ortamın nisbi nemi % 55'ten fazla olmamalıdır. Ayrıca direkt güneş ışığı görmemeli, koku veren maddelerden uzakta tutulmalıdır.
Çikolataların buzdolabına konulması tavsiye edilmez. Ancak zorunlu durumlarda hava geçirmeyen kapalı bir kap içine konulmak koşuluyla buzdolabında saklanabilir. Bu şekilde saklanan çikolata buzdolabından alındıktan sonra kapalı vaziyette ortam sıcaklığına gelinceye kadar bekletilmeli daha sonra kaptan çıkarılmalıdır.

Çikolata


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In