İstanbul’un Sanat ve Kültür Merkezleri: Salt Galata

İstanbul’un Sanat ve Kültür Merkezleri: Salt Galata

İstanbul’un son yıllarda birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapan ve yapılan etkinliklerle de adından sıkça söz ettiren sanat galerilerinin başında Salt Galata geliyor. Salt Galata tarihi dokusuyla sanatın birleşimini, sanat severlere en büyülü atmosfe

Geçmişten Günümüze Salt Galata

Salt Galata’nın şu anda bulunduğu bina, Fransız asıllı mimar Alexandre Vallaury’nin Bank-ı Osman-i Şahane yani Osmanlı Bankası için tasarladığı binadır. 1892 yılında Osmanlı Bankası olarak hizmete açılmıştır. İstanbul’un eşsiz binalarından biridir çünkü neoklasik ve oryantalist mimari üsluplarının bir arada kullanılması binayı benzersiz kılar. Osmanlı döneminden sonra kullanım dışı kalan bina, birçok müdahaleye maruz kalır ve yeniden restore edilmesi için de Ağa Han ödülüne sahip Han Türmerkin ve yönetiminde bulunan mimarlarla anlaşılır. Salt Galata oluşumu içinde birçok programın yer alması düşünülerek restorasyona başlanır, özgünlüğü bozulmadan bina çok programlı biçimde kullanılacak hale getirilir.

Geçmişten Günümüze Salt Galata

Ve Salt Galata

Mimarlar tarafından günümüzdeki haline getirilmiş ve bina, Salt Galata olarak hizmete açılır, basılı ya da dijital kaynaklara ulaşılmasının sağlanması hedeflenir. Salt Galata, bünyesinde 230 kişilk oditoryum, Osmanlı Bankası’nın müze hali, kalabalık kapasitede çalışmaya elverişli atölyeler, açık arşivler, konseptine uygu cafe, bar ve restoranlar ve alışveriş mağazalarını barındırır.

Salt Galata Konsepti

Salt Galata’ya Gittiğinizde

  • İstanbul’da gidilmesi gereken yerler içinde bulunan Salt Galata’da mutlaka yapılması gerekenlerden ilki, harika kütüphanesini ziyaret etmek olmalıdır. Türkiye’nin en güzel kütüphanelerinden birine sahip olan Salt Galata, kitap kurtlarının İstanbul’daki vazgeçilmez yerlerinin başında gelir.
  • Kütüphaneye gittiğinizde, kütüphanenin ortasında bulunan Osmanlı Bankası kasasını görmeden sakın geçmeyin.
  • İstanbul içinde kendinize sessiz, sakin ve şık bir yer aradığınızda ilk tercih etmeniz gereken yerlerin başında Salt Galata gelir.
  • Tavanda 360 derece dönen aynalar ve aynalarla sağlanan ışıklandırmayı sakın atlamayın. Harika bir ilüzyona şahit olacaksınız.
  • Salt Galata’da düzenlenen sergileri ve kültürel etkinlikleri mutlaka takip edin ve büyülü atmosferdeki bir sergiye mutlaka katılın.
  • Ayrıca alanında yetkin birçok ismin düzenlediği panellere de Salt Galata’da katılarak, günlük rutininize farklı bir soluk getirebilirsiniz.

Salt Galata


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In