İstanbul’un minik hali Miniatürk

Türkiye ve İstanbul’un önemli tarihi yapılarının 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk ile Türkiye’nin güzelliklerini karış karış 1 günde gezmek mümkün.

60.000 metrekarelik alana üzerine kurulan Miniatürk dünyası içinde İstanbul’dan 59, Anadolu’dan 55, Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından 12 eser bulunmakta. 3 boyutlu olarak tasarlanan eserler içinde Galata Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Kızkulesi, Anıtkabir, Ayasofya, Haseki Hürrem Hamamı, Topkapı Sarayı, Hidiv Kasrı, Çırağan sarayı, Yerebatan Sarnıcı gibi pek çok eser bulunur. Aynı zamanda bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi sıra dışı eserler de yeniden canlandırılmıştır.

mınıaturkİstanbul'un Haliç ilçesinde yer alan müze yaz - kış gezmesi eğlenceli İstanbul müzelerindendir. İçinde barındırdığı tarihi eserleri insan boyutundan biraz büyük şekillerde tasarlanarak izleyenlere sununulan müze içinde yer alan her eserin hikayelerini de dinliyebiliyorsunuz. Biribirinden eşsiz yapıların yer aldığı ziyaretçilerine masalsı saatler yaşatan İstanbul'un ilk minyatür parkıdır Miniatürk.

Miniatürk ile Antik Çağ’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, 3000 yıllık yaşanmışlığın izleri Haliç kıyısına taşınmıştır.

Önemli kültürel mirasları eğlenceli bir anlatım dilliyle sergilenen Miniatürk İstanbul’da görülmesi gereken önemli müzelerimizdendir. Açık hava müzesi olan mekanda aynı zaman da restoran, Kristal İstanbul Müzesi, Panorama Zafer Müzesi ve hediyelik eşya bölümü yer almaktadır.

miniaturk kristal muzesi

Kristal İstanbul Müzesi

Miniatürk içinde yer alan dünyanın önemli 16 tarihi eserini, kristal camlarla sunan müzede bu eserleri bambaşka hallerini keşfedeksiniz. Kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturulmuş eserler sadece Türkiye değil dünyada da ilgi uyandıran bir teknolojidir. Kristaller içlerine işlenen tarihi güzelliği daha iyi yansıtabilmek için loş bir ortamda ve altlarına konulan ledlerle farklı renklerde sergilenmektedir. Eserlerin altına yerleştirilen sessiz motor sistemi ile figürler her beş saniyede bir renk değiştirerek izleyenlere eşsiz bir renk armonisi sunmaktadır.

panorama zafer muzesi

Panorama Zafer Müzesi

Cumhuriyetimizin kurtuluşunun anısına tasarlanan müze içinde  Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarından seçilen sahneler, üç boyutlu maketler, ses ve ışık unsurlarıyla bütünlenerek ortaya canlı bir kompozisyon çıkarıyor. Böylece tarihimizden önemli kesitler, adeta bir zaman tünelinden geçercesine gezilebilecek bir mekâna dönüşüyor. Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor.


Minatürk Giriş Ücreti

Tam bilet ücreti: 5 TL

Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL

Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti: 10 TL


Minatürk'e nasıl gidilir?

Eminönü'nden gelecekseniz 47, 47Ç, 47E, 47N İETT Otobüsleriyle, Mecidiyeköy ve Şişli'den gelicekseniz.  54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü

Taksim'den 54 HT, 36 T (Hasköy- Taksim) araçalarıyla, Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) araçalarıyla gidebilirsiniz. Metrobüs ile gelecekseniz Halıcıoğlu durağında indikten sonra 41 ST Belediye Otobüsü ya da dolmuşuna binebilirsiniz.


Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi, Sütlüce - Beyoğlu / İstanbul

Telefon: +90 (212) 222 28 82


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In