İstanbul’un En Ünlü Meydanı: Sultanahmet Meydanı

İstanbul turizminin merkezi, en ünlü meydanı Sultanahmet Meydanı’nı yakından tanımaya ne dersiniz?

Sultanahmet Meydanı, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği bölge olması dolayısıyla özel bir öneme sahiptir. Bölge nüfusunu daha çok, yerli ve yabancı turistler oluşturur. Meydan ve meydanın dört bir yanında yer alan tarihi saray, müze, sarnıç, çeşme ve sütun gibi birçok eserler keşfetmeniz için hazırdır. Bu arada, meydanın güzelliğine güzellik katan fıskiyeli süs havuzunu da unutmamak lâzım.

Sultanahmet her gelir grubuna yönelik konaklama alternatifleri açısından da oldukça zengindir. Bölgede, beş yıldızlıdan tutun da pansiyonlara kadar çeşitli konaklama imkânları bulabilirsiniz.

Sultanahmet’te bölgeyi keşfe çıkanların dinlenip, yemek yiyebilecekleri her keseye uygun kafe, restoran ve barlar da mevcut. Bu mekânların bazıları otantik bir dekorasyon anlayışını benimseyerek geleneksel Türk lezzetlerini sunarken, bazıları da misafirlerine dünya mutfağından seçilmiş lezzetleri servis eder. Mekânların çoğunda alkollü içecek bulabilirsiniz. Ayrıca, özellikle Sultanahmet-Beyazıt arasındaki bölgede yer alan kafe ve tarihi medreselerde, Türk kahvesi, geleneksel ince belli cam bardakta çay ve nargile içebilirsiniz.

Eğer tatilden dönerken, sevdiklerinize İstanbul ve Türkiye’yi hatırlatacak hediyelik eşya satın almak istiyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. Bölgede kendi tarihi dokusuyla paralel olarak geleneksel eşyalar ve mücevher satan birçok mağaza yer alır.

Sultanahmet’i ziyaret etmek isteyenlere “Sultanahmet’i hakkıyla gezmek için iki gün yetmez bile!” demek zorundayız. Eminönü’nden modern tramvayla gelin Sultanahmet’e erkenden. İçinde öldüresiye yarışlar yapılan, gladyatörlerin etrafında döndükleri anıtların etrafında dolaşın, inceleyin. Saray kalıntılarının olduğu tarafa da uğrayın. Dönün yüzünüzü Ayasofya’ya. Acıkmışsınızdır; tarihi Sultanahmet Köftecisi’nde köfte ve piyaz yemeden Sultanahmet’ten ayrılınır mı ki zaten? Yemekten sonra parkta oturun, dinlenin. O ünlü Sultanahmet Camii’ni gezin. Sonra aşağıya doğru salının, Yerebatan Sarnıcı’nı gezin. Açık havada göremediğiniz tarih mirası içinse Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edin. Sonra, Bizans’tan Osmanlı’ya bir yolculuk için Topkapı Sarayı da sizi bekler unutmayın.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In