İstanbul’un En Keyifli Çay Bahçeleri Burada

İstanbul’un En Keyifli Çay Bahçeleri Burada

İstanbul'un en sempatik, en havadar, en otantik, manzarası en güzel çay bahçelerini sizin için derledik.

İstanbul'un olmazsa olmazlarından biri de simit ve yanında tavşan kanı harika bir çaydır. Simitleri başka bir zamana erteleyelim ve bu kez sizleri en sempatik, manzarası en güzel, en otantik çay bahçelerine davet edelim. Çayın yanında köpüklü kahvesi, tostu, pidesi, böreği, hatta sahanda yumurtası olan bile var.

Kimisi koca bir çınarın altında, kimisi mis gibi deniz manzarasıyla, kimisi taptaze börekleriyle öne çıkıyor.

Afiyet olsun, keyfiniz hep bol olsun!

1- Çınaraltı Aile Çay Bahçesi- Çengelköy

Nefis bir boğaz manzarası, şirin bir çınar altı mekânı. Çoluk- çocuk gideceğiniz, dışarıdan yiyecek getirilmesine de kızmayan bir bahçe.

Adres: Çengelköy Mahallesi Çengelköy Caddesi Çınarlı Camii Sokak No:4

2- Paşalimanı Cafe

Denize sıfır, belediye tesisi. Yazın açık havada çay ve tost iyi gidiyor. Kışın kapalı mekânı var, salep gözde.

Fethi Paşa Korusu Altı, Paşa Limanı Üsküdar

Cay Bahçesi

3- Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Divanyolu Caddesi üzerinde Çemberlitaş'a inerken sağda küçük bir kapıdan girdiğinizde gizli bir mekâna girmiş gibi oluyorsunuz. Mermer avlulu, şadırvanlı sempatik mekânda nargileciler de çoğunlukta.

4- Lalezar Cafe Çay Bahçesi

Eski medrese bahçesi nargile ve çay bahçesine dönüştürülmüş. Kalabalıktan uzak, sempatik, çok sevimli bir yer. Ayrıca Hatırla Sevgili dizisindeki gençlerin buluştuğu çay bahçesi.

Süleymaniye Camii Yanı Süleymaniye /Eminönü/İstanbul

5- Bomonti Çay Bahçesi

Moda burnunda, iskelenin üst tarafında. Çok geniş bir mekân, otoparkı mevcut, deniz manzarası muhteşem ve yiyecek içecekleri de çeşitli. Kapalı salonunda, masa tenisi, tavla, okey ya da kâğıt oyunu oynayabilirsiniz.

6- Fethi Paşa Sosyal Tesisleri

Deniz kenarında ve ağaçların arasında olan mekan huzur verici. Köşk içinde çay, kahve yanında yiyecek de mümkün.

Adres: Nacak Sokak, Üsküdar/İstanbul

7- Emirgan Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

İstanbul'un bir zamanlar en ünlü çay içme yeriydi desek abartmayız. Emirgan'da bir çay içmek başlı başına işti.

İlk yerleşmeler 16.yüzyılda başlamış IV. Murat zamanında "Emirgune Bahçesi" adıyla anılırken sonradan adı Emirgan olmuş...

I. Abdülhamit 1779-1780'de burada büyük bir cami, bir meydan çeşmesi, bir hamam ve dükkanlar yaptırmış... Emirgan III.Selim zamanında daha da önem kazanmıştır.

Çay Bahçesi

8- Sultanahmet Meydanı Çay bahçeleri

Çay bahçelerinin bir bölümü Ayasofya Müzesi'nin kenarında, muhteşem at kestanesi ağaçlarının gölgesinde.

Bir bölümü Sultanahmet Camii'nin ya tam karşısında çınar ağacının altında. Diğer bir bölümü de tarihi Hipodrom meydanında Sultanahmet camii hizasında.

Aslında Sultanahmet çevresi çay bahçeleri açısından epey zengin. Sultanahmet Halıcılar çarşısına giderken köşede de çay ve nargile bahçeleri bulunuyor.

9- Dragos Çay Bahçesi

Yaz boyunca adalara karşı yemek yeme fırsatı veren mekânda çocuk bahçesi de bulunuyor. Yemekleri ve mezeleri taze ve lezzetli. Belediyeye ait bir yer olduğu için içki servisi yok. Bir eleştiri de prefabrik bir bina ve ağaçtan yoksun olması. Onun dışında Maltepe ve çevresine büyük hizmet veriyor.

Dragos tepesinin Sahil Yolu tarafında, Deniz Kenarında

10- Ayazma Çay Bahçesi

Çayının lezzeti bahçesinde çıkan kaynak suyu nedeniyle ayrı bir tatta. Üstelik semaverde gelen çay 14 çeşit karışımdan oluşuyor. Ayrıca pideleri, lahmacunu, pazar günkü brunchı çok rağbet görüyor. Manzara ise Yakacık tepesinde olduğu için muhteşem. Özellikle yaz aylarında mutlaka gidilmesi gereken bahçelerin başında geliyor.

11- Adalar Çay Bahçesi- Büyükada

Vapur iskelesi ve Marmara denizi manzaralı bu çay bahçesinde özellikle adaçayının tadına varmak bambaşka bir keyif.

Gülistan Sok. No:2 Büyükada

12- Moda Burnu Çay Bahçeleri

Ağaçlar altında, Marmara denizi manzaralı bahçeler, yaz kış buluşma yeri. Çoluk-çocuk rahatça gidilen, hatta giderken ünlü Moda dondurmacısına da uğranılan yerler...

13- Ortaköy Meydanı Çay Bahçeleri

Seneler seneler önce, Ortaköy ahalisinin toplanıp elde çekirdek TV'de Türk filmi seyrettiği bahçeler şimdi acayip turistik oldu. Çay, kahvenin yanında okey, tavla da oynanıyor. Ünlü Ortaköy pazarını dolaşmakta da fayda var bu arada.

Çay Bahçesi

14- Telli Baba Çay Bahçesi

1950'lerde gelenlere sadece hasır kiraya vererek işe adımlarını atan çay bahçesi şimdilerde tarihi çınarın gölgesinde nefis kahvaltılar bile veriyor.

Rumelikavak Yolu No:97 / Tellibaba

15- Piyer Loti

Adıyla anılan tepe ve çay bahçesi İstanbul'a simge olmuş turistik mekanlarda biri. Eyüp Sultan Camii'nin yanındaki mezarlıkların arasından merdivenleri tırmanmaya başlarken, bir yandan Haliç'i muhteşem güzelliğini seyrediyor, bir yandan da ortamın yaydığı huzura eşlik ediyorsunuz. Yolun sonunda karşınıza tarihi Pierre Loti Kahvesi çıkıyor. Birkaç yüz yıllık geçmişe sahip kahve eşsiz manzarasıyla sizi alıp eski zamanlara, Cenevizlilere, Osmanlılara götürüyor.

16- Güzelcehisar - Otağtepe

İstanbul boğazını, Anadolu hisarı sırtlarından kuşbakışı görüp, güzel bir çay içip yanında da güzel bir mozaik pasta yemek isterseniz; adres tek. Karşınızda Rumeli, altınızda Anadolu Hisarı ve önünüzde sanki bir nehir gibi kıvrılarak uzayan İstanbul boğazı. En azından bir kez görülmeli.

17- Mısır Çarşısı- Yeni Cami Çay Bahçeleri

Mısır Çarşısı’nın yanındaki çiçek pazarını gezip, onlarca çiçek aldıktan sonra soluklanmak için hemen yandaki kahvelere yönelin. Bu yaz günlerinde ağaçlar altında epey güzel.

18- Beyazıt Çınaraltı Çay Bahçeleri

Bir zamanlar çok ünlüydü. Yaşı 40'ın üzerindeki her üniversitelinin burada bir anısı vardır mutlaka. Sahaf çarşısı rağbetteyken kitaplar arasında keşifler yapıldıktan sonra veya Kapalı Çarşı'da kaybola kaybola dolaştıktan sonra soluklanmak için idealdi.

Çay Bahçesi

19-Firuz Ağa Çınaraltı- Cihangir

Cihangirlilerin hatta çoğu İstanbullunun çok sevdiği mekanların başında geliyor. Yazarlar, çizerler, ressamlar, gazeteciler bilumum entelektüeller burada buluşuyor.

20- Rumelihisarı

Hisar'daki set üstü bahçeler hala gençlerin, kendini genç hissedenlerin koşarak gittiği yerlerin başında geliyor. Çayın, kahvenin yanında her türlü tost, simit, sandviç mevcut. Sağlık için, kilo vermek için yürüyüş veya koşu yapanların da soluklandığı yerlerden.

21- Bebek Kahve

İtiraf edelim, eskiden daha bir havası vardı Bebek Kahve'nin. Köşesindeki pastaneden kuru pasta, poğaça alınır, çay kahve eşliğinde gazete okunur, keyif yapılırdı. Sonra kahvenin müdavimleri değişti, havası da... Ama gene de Boğaz'ın ünlü mekânlarından.

22- Beşiktaş Çay Bahçeleri

Yeni vapur iskelesinin yanındaki çay bahçeleri kaldırılınca Beşiktaş biraz boynu bükük kaldı. Bahçeşehir üniversitesinin yanındaki cafe durumu kurtarmaya çalışıyor.

Beşiktaş çarşısının içine doğru giderken solda, gözlerden uzak geniş avlulu yer de ünlü kaçamaklardan.

Bir de Sinan Paşa caminin yanındaki, denizden uzak çay bahçesini sayabiliriz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In