İstanbul'u İstanbul Yapan Taksim Meydanı

İstanbul meydanları denildiğinde ilk akla gelen yer şüphesiz ki Taksim Meydanı. İstanbul ile özdeşleşmiş bu meydan turistlerin de ilgisini çeken önemli yerler arasında. Beyoğlu'na bağlı olan Taksim Meydanı turizmin yanı sıra siyasi ve ekonomik açıdan da ö

İstanbul meydanları denildiğinde ilk akla gelen yer şüphesiz ki Taksim Meydanı. İstanbul ile özdeşleşmiş bu meydan turistlerin de ilgisini çeken önemli yerler arasında. Beyoğlu'na bağlı olan Taksim Meydanı turizmin yanı sıra siyasi ve ekonomik açıdan da önemli bir yere sahip.

Taksim Meydanı İsmini Nereden Alıyor?

Taksim Meydanı ismini eski dönemlerden alır. Kelime anlamı dağıtım olan Taksim, Osmanlı zamanında burada su dağıtımı yapılmasından dolayı buranın adı olur. Dağıtım meydanı anlamına gelen Taksim Meydanı geçmişten günümüze hâlâ popülerliğini devam ettiriyor.

Taksim Meydanı

Etkinliklerin, Törenlerin Merkezi!

Meydanda bulunan Cumhuriyet Anıtı da aynı zamanda Taksim'in bir diğer sembolü. Cumhuriyet’i temsil eden anıt, Taksim Meydanı'nın göbeğinde tüm ihtişamıyla dikilir. Bu anıt birçok resmi törene ev sahipliği yapmıştır. Özel günlerde yapılan resmi törenler için de Taksim Meydanı bu sebeple ayrı bir önem taşır. Etkinlikler açısından da İstanbul'u İstanbul yapan bu meydanda konserler, kermesler, halka açık sergiler yapılmaktadır. Antika Festivalleri, Sahaf Festivalleri özellikle büyük bir ilgi görüyor. Gösterilerin, yürüyüşlerin de vazgeçilmez meydanıdır Taksim Meydanı. Aynı zamanda meydanda bulunan çiçekçiler de Taksim Meydanı'nın önemli sembollerindendir. Taksim Meydanı'ndan İstiklal Caddesi'nin sonuna kadar yolculuk yapılabilen Taksim- Tünel tramvayı da hem nostaljik hem de turistik açıdan önemli bir detaydır. Özellikle turistlerin ilgisini çeken bu meydan tarihi atmosferi ile de İstanbul'un tanıtıcısı niteliğindedir. Doğu ve batının sentezidir. Her kesimin kendinden bir parça bulduğu bir yerdir. Bu sebeple Taksim Meydanı İstanbul'un en önemli yerlerinden biridir.

Etkinliklerin Mekanı Taksim

İstanbul'un Kalbi Taksim Meydanı!

İstanbul'un kalbi olan Taksim her gün milyonlarca insanı misafir eder. Her gün farklı hayatların, farklı hikayelerin buluştuğu noktadır. İstanbul'u İstanbul yapan Taksim Meydanı, tarihi bugünmüşçesine herkese hatırlatan bir meydandır. Meydan olmanın hakkını verir. İstanbul'un kalbi olduğunu her daim hissettirir. Kimi zaman şenlikleri, gülücükleri ağırlarken kimi zaman da hüznü, gözyaşlarını ağırlar. 

İstanbul'un Kalbi Taksim Meydanı


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In