İstanbul’daki Sihirli Kapı: Akaretler

Beşiktaş’ın ortasında bambaşka bir dünya tanımak isterseniz Akaretler yokuşunu biraz zahmet çekerek de olsa tırmanmalısınız.

Osmanlı döneminde Dolmabahçe Sarayı’nda çalışanların ikamet etmesi için inşa edilen Akaretler “Sıraevleri” yıllar sonra hem Beşiktaş’ı hem de İstanbul’u ihya eden bir şıklığa büründü. Uzun yıllar süren restore çalışmaları ve verilen yoğun emek Akaretler’in çehresine Avrupai bir görünüm kazandırdı. Akaretler bugünkü çehresini kazanması sürecinde birçok badireler atlatsa da ortaya çıkan eser hayranlık topluyor.

Tarihi yapıların geçmişi 18. yüzyıla dek uzanıyor. Sultan Abdülaziz’in emriyle 1874 yılında ünlü mimarlar yetiştiren Balyan ailesinden saray mimarı Sarkis Balyan’a yaptırılan Akaretler Sıraevler’i, İstanbul’da yapılan ilk sıraev olma özelliği taşıyor. Akaretler Sıraevleri, altmış altı tekil üniteden ve altı apartmandan oluşuyor.

Özellikle 19. yüzyıl sonunda prestiji artan bölgede dönemin ünlü veya önemli isimleri yaşamış. Ünlü saray ressamı Fausto Zonaro, 1920’de 57 no’lu evde doğan şair ve eleştirmen Sabahattin Kudret Aksal, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve hatta 1. Dünya Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisi bu bölgede yaşayan isimlerin arasında.

Akaretler’in Yeniden Doğuşu

1987 yılında Net Holding tarafından 49 yıllığına “yap-işlet-devret” modeli ile kiralanmasının ardından bölgede ilk restore etme çalışmaları başlıyor. 2003 yılında Garanti Bankası’na devredilmesi ile restore süreci kısa bir süreliğine dursa da 2006 yılına gelindiğinde Serdar Bilgili’nin önderliğinde geri kazandırma süreci tekrar başlar.

Akaretler İstanbul

Tarihini ve bölgenin karakteristik özelliklerini koruyarak modern bir çehre kazandırılması uzun ve yorucu olsa da İstanbul’un uluslararası görünüme kavuşması açısından büyük önem taşıyor. İstanbul’un en büyük restorasyon projesi olma özelliği de taşıyan Akaretler Sıraevler’i 55 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

Dünyanın en tanınmış markalarının da yer aldığı 34 mağazası, binbir çeşit lezzeti tadabileceğiniz cafeleri, otoparkı ve dünyaca ünlü W Hotels’in W İstanbul şubesi ile Beşiktaş’ın harikalar dünyası…

Dünyanın takip ettiği markalar, gün içinde keyifli bir öğle yemeği kaçamağı veya özel bir akşam yemeği için harika mekanlar, iş dünyasının önde gelen ofisleri Akaretler’de yer alıyor.

Akaretler, sıradanlıktan uzak, belki de Avrupa’nın upper-class semtlerini hatırlatan havası ile İstanbul’un günlük yaşantısına yeni bir soluk getiriyor. Akaretler’in hem alışverişe hem de kentin dokusuna getirdiği yepyeni soluğu hissetmek için bir gününüzü seve seve bu özel semtte geçireceğinizi biliyoruz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In