İstanbul'da Tiyatro sahneleri ve oyunlar

İstanbul'da tiyatro sezonu açıldı. Hangi tiyatro salonunda hangi oyunlar sahnede sizler için araştırdık. İyi seyirler.

Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösterilerdir. Farklı bir şekilde duyguların ve olayların hareket ve konuşmalarla anlatılmasıdır. Duyguların izleyene geçtiği içinde; politik, romantik, komik, eğlenceli, düşüntürücü ve toplumsal mesajlar barındıran 2 duyumuza da hitap eden bir sanat dalıdır.  

 Yaygın bir deyişle tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı.

Craft Tiyatro

craft tiyatro

Alternatif tiyatrolarının en önemlilerinden olan Craft, ikinci merkezi ile kültür-sanatseverlere giderek yakınlaşıyor. Beyoğlu şubelerinden sonra ikinci şubelerini Kadıköy’de açan tiyatro bünyesinde her tiyatro gibi oyunculuk eğitimi atölyeleri düzenliyor. Koltuk sıralamasının olmadığı salonlarında bu sene izleyebileceğiniz oyunlar; Garaj ve Kalp düğümü. İki oyunu da her gösterim kapalı gişe oynadığı için birkaç hafta öncesinden biletlerinizi almanızı tavsiye ederiz.


Kadıköy Adres: Zühtüpaşa Mah, Şefik bey Sk. No:17 Kadıköy/İstanbul - Telefon:(0216) 345 0518 -19

Taksim Adres: Pürtelaş Mah. Mebusan Yokuşu No:15 Kat:6 Fındıklı/Beyoğlu - Telefon:(0212) 249 4966


Sahne Tatavla

cadi kazanı

Çukurcuma’da yer alan alternatif tiyatro sahnesi Tatavla, orta büyüklükte serbest oturma alanlı olan tiyatro salonudur. Bu sezon oldukça fazla oyunu sahneleyen Tatavla’da izleyebileceğiniz pek çok güzel oyun yer alıyor. Bunlar; Cadı Kazanı, Diva, ÜçKişilik Azizlik, 3 Kadın Bin Turna, Bedreddin, Kestirmeden Hikayeler ve Kuğular Şarkı Söylemez oyunları sahneleniyor. 


Adres: Firuzağa Mah. Taktaki Yokuşu, No: 2B Cihangir/Beyoğlu

Telefon: (0212) 245 2109


Bo Sahne

bo-sahne

Nilüfer Bıyıklı ve Levent Özdilek’in kurucusu olduğu BO SAHNE, İstanbul’un göbeğinde 150 kişilik tiyatro ve konser salonu ile, 100 metrekarelik bir dans salonuna sahiptir. Tiyatro oyunlarının dışında atölye ve stand-u showların yer aldığı mekânda Burak Sergen’in Hitleri canlandırdığı Adolf oyunu, ölen kocasının kimliğini üstlenen Erkek Erkeğe oyunu, evli bir çiftin hayat hikâyesinin anlatıldığı Bakarsın Bulutlar Gider oyunu, 1940'lı yılların İspanyası'nda geçen bir aşk hikayesini konu alan Kanın Düğünü ve iki kişilik oyun İnternette Tanışan Son Çift oyununu izleyebilirsiniz.


Adres: Ağa Hamamı Sokak 18/1 Cihangir/ Beyoğlu

Telefon: (0212) 251 3742


GRİ Sahne

gri sahne

2012 yılında Ümit Doğan ve Seda Yüz tarafından kurulan GRİ Sahne, bağımsız bir tiyatro topluluğudur. 50 kişilik ana sahnesi bulanan tiyatro salonunun kendi tiyatro topluluğunun yanında başka tiyatro topluluklarının prova ve gösterilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bireysel yaratıcılığın desteklendiği, eşitlikçi ve kollektif bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla yola çıkan ekip; Arıza Türler, Mikadonun Çöplüğü, Üç Maymun, Mezarsız Ölüler ve Bukalemun oyunlarını sanatseverlerle buluşturuyor.


Adres: Prof. Dr. Mazhar Öktel Sok. No:19/A, Pangaltı/İstanbul

Telefon: (0212) 232 3412


Kumbaracı 50

sumru yavrucuk

İstiklal caddesi üzerinde Taksim’den Tünel’e doğru giderken sol kolda Richmond Otel’den sonra, Kumbaracı Yokuşu’nu indiğinizde sol tarafta kalan kumbaracı 50, 2009’da açıldığından bu yana sahneye koyduğu özgün oyunlarla biliniyor. Altıdan Sonra Tiyatro'nun 300'e yakın bireysel destekçisinin katkılarıyla oluşturduğu, farklı disiplinlerden gruplarla paylaştığı bir gösteri alanı olan Kumbaracı 50, her gece bir etkinlikle seyircisini karşılıyor. Kumbaracı2da izleyebileceğiniz oyunlar Sumru Yavrucuğun ödül aldığı Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi, Gerçek Hayattan Alınmıştır, Hak, Dertsiz Oyun, Evim Güzel Evim gibi pekçok oyun sezonda belirli tarihlerde kendi sahnesinde oynuyor. 


Adres: Kumbaracı Yokuşu No:50 Kat: 2 Beyoğlu/ İstanbul

Telefon: (212) 243 5051


Zorlu PSM

zorlu psm

Zorlu Alışveriş Merkezi'nde yer alan Zorlu PSM, dünyaca ünlü gösteri ve tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Bu zamana kadar Brodway'in ünlü yapımları Cats, Güzel ve Çirkin, BLAM! gibi oyunları sanatseverlerle buluşturan Zorlu PSM'nin geniş sahneli salonlarının oturma düzenleride boğucu değil. Geçmiş etkinlikleri kadar büyüleyici müzikal ve tiyatro oyunlarıyla dolu sezonunda izleyebileceğiniz diğer yapıtlar; Romeo & Giuletta, The Phantom of the Opera, An Evening with Hugh Jackman ve La Boheme


Adres: Zorlu Center, 34340, Beşiktaş / İstanbul

Telefon: 0850 222 6776


Kenter Tiyatrosu

genco erkal kenter tiyatro

Kenter Tiyatrosu seyircisini İstanbul'un ulaşımı ve merkeziliği yönünden en işlek caddelerinden Harbiye, Halaskargazi Caddesi üzerindeki küçük ve mütevazi bir giriş bölümüyle karşılar. 50 yıllık geçmişi süresince ufak defek değişiklerle eski geleneğini koruyan tiyatro salonu gerek sahne yapısı ve teknik olarak sağladığı olanaklar açısından, gerekse salonu ve balkonuyla hem görsel hem de akustik olarak mükemmel bir bütünlüğü olan ender yapılardan birisidir. Burada izleyebileceğiniz oyun Genco Erkal'ın muhteşem performans sergilediği Nikolay Gogol'un en sevilen öykülerinden olan Bir Delinin Hatıra Defteri, 50 yıl sonra yeniden yorumlayan usta sanatçı Genco Erkal, yıllar boyunca aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi.


Adres: Halaskargazi Caddesi No: 9 Harbiye, Şişli / İstanbul

Telefon: (0212) 246 3589


Profilo Kültür Merkezi

profilo kültür merkezi

Profilo AVM'nin alt katında yer alan kültür merkezi, 1500 koltuk kapasiteli, 7 salonlu sinema bölümü ve 400, 250 ve 100 kişilik tiyatro salonları yer alıyor. Tiyatro sezonunda, haftanın her günü, ünlü tiyatro gruplarının oyunlarına misafirlik eden kültür mekrzinin bu seneki programında Müziksiz Evin Konukları ve Leyla'nın Evi, III. Richard, Dünyanın Sonu.net, Aşka Olan Meylim Senin Yüzünden 2, Zübük, Hafta Sonunun Son Günü, Menan Cinleri, Ayıp Ettik ve Tatminkar Ödül sahneleniyor.


Adres: Cemal Sahir Cad. No:33 - Mecidiyeköy / İstanbul

Telefon: (0212) 216 4400 


İstanbul Devlet Tiyatrosu

 devlet tiyatrosu

Büyük oyuncu kadrosuyla her sezon tiyatroseverler için yeni oyunlar sahneleyen Devlet Tiyatroları, 1969 yılından bu yana çeşitli klasiklerinden modern oyunlara ve müzikallere kadar pek çok oyun sergiliyor. Yeni sezon 2015 Devlet Tiyatro oyunları takviminde; mükemmel performansıyla Bülent Emin Yarar'ın tek kişilik sergilediği oyunu Hamlet, içinde Çehov’un da karakter olarak yer aldığı bu şiirsel oyun; Çehov Makinesi, Samed Behrengil'in ünlü eseri Küçük Kara Balık, Evlilik olgusunu eleştiren Yaşamak Denilen Bu Zahmetli İş, Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic'in tiyatro ödüllü Profesyonel, Cimri, Çöl Fırtınaları, Ellerimin Arasındaki Hayat, Güneş Batarken Bile Büyük, Kadınlarda Savaşı Yitirdi, Bülbül Susturulduğunda, Sevgili Hayat, Barış Gezegeni ve Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?


Oyunlar çeşitli İstanbul Devlet Tiyatro Salonlarında sahnelenmekte.


Talimhane tiyatrosu

talimhane tiyatrosu

Genç oyun yazarlarının ilk seyirciyle tanıştığı tiyatro oluşumu Talimhane Tiyatrosu, kurulduğu yıldan bu yana misyonunu değiştirmedi. Dünyaca çapında ünlü klasikleşmiş yazarların daha önce Türkiye'de sahnelenmemiş oyunlarının sahnelenmesi misyonuyla yola çıkan Talihane'de Bir Halk Düşmanı, Tatyana, Kral Lear, Woyzeck, Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi gibi önemli yapıtlar ve ülke sorunlarına değinen oyunları izleyebilirsiniz.


Adres: Abide-i Hürriyet Caddesi, No 211 BlackOUT AVM Şişli/İstanbul

Telefon: (0212) 238 8509


Afife Jale Sahnesi

afife jale tiyatro

Ortaköy, Dereboyu Caddesi üzerinde tiyatro, gösteri ve konser etkinliklerine ev sahipliği yapan Afife Jale Sahnesi, çeşitli oyunlara yıl boyuca ev sahipliği yapıyor. Bu sezon 5.Frank, Sır, Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı, Kayıt Dışı Hamlet, Ben Orhan Veli ve Can gibi pek çok oyunu bu tiyatro salonunda da izleyebilirsiniz. 


Adres: Dereboyu Cad. Dere Çıkmazı Sok. No: 1 Ortaköy / İstanbul

Telefon: (0212) 236 1027


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In