İstanbul’da Tarihin Kalbinin Attığı Yer: Tarihi Yarımada

İstanbul’da bir yer; öyle ki, imparatorlar, padişahlar buradan buyurmuş; halk burada ağlamış, burada gülmüş... İstanbul’un uzun ve görkemli tarihine en yakından tanıklık eden Tarihi Yarımada’dan söz ediyoruz. Gerçekten de Tarihi Yarımada’yı görmeden İstan

İstanbul’a gelen yerli yabancı her turist, mutlaka en az iki gününü Tarihi Yarımada’yı gezmeye ayırmalı. Bu mesaiyi haklı kılacak o kadar çok şey vardır ki Tarihi Yarımada’da. Binlerce yıllık tarihin çok net bir özeti gibidir bu bölge: Mısır’dan Roma’ya, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar birçok uygarlığa şahitlik yapmış öğeleri bir arada görebilirsiniz.

Unutmayın; binlerce yıl hükümdarlara en yakın olmuş bu bölgeye adım atmanız, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii’nin yanı sıra, Haliç, Fener ve Balat gibi buram buram tarih kokan semtlerdeki asırlık kilise, cami ve ev gibi yapılara hiç olmadığınız kadar yaklaşmanız anlamına gelecektir.

Tarihi Yarımada, kuzeyden Haliç, güneyden Marmara Denizi, doğudan İstanbul Boğazı, batıdan ise Fatih’le çevrilidir. Bölgede, Eminönü, Sultanahmet, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Süleymaniye, Fener, Balat ve Haliç gibi şehrin tarihi ve kültürel açıdan en önemli semt ve merkezleri yer alır.

Bölgede keşfedebileceğiniz ilk yer Eminönü Meydanı’dır. Yeni Camii, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı gibi önemli eserleri bünyesinde barındıran meydan, son yıllarda çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda, Adalar, Kadıköy, Üsküdar ve Boğaz hattında yer alan semtlere giden vapurların iskeleleri ile turistik Boğaz gezisi yapan motorların da kalkış noktasıdır. Eminönü Meydanı, İstanbul’un birçok semtine sefer yapan otobüslerin ana terminalleri arasında da yer almaktadır.

Şerif Yenen ile Tarihi Yarımada

Tarihi Yarımadayı birlikte keşfetmek için turumuza göz atın.

135,00 TL SATIN AL


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In