İstanbul’da Şekerlemenin Adresi: Ali Muhiddin Hacı Bekir

İstanbul’da Şekerlemenin Adresi: Ali Muhiddin Hacı Bekir

Bugün bildiğimiz pek çok lokum ve şekerleme çeşidini geliştiren markadır Hacı Bekir. Sade, güllü, fıstıklı, fındıklı, cevizli, Hindistan cevizli ve bademli, kaymaklı, naneli, sakızlı, hurmalı, tarçınlı, zencefilli, karanfilli, kahveli lokumlar; meyveli, s

19. yüzyılda Hacı Bekir’den lokum alarak İngiltere’ye götüren bir İngiliz sayesinde, bugün “Türk Lokumu” olarak bilinen lezzetin Avrupa’da bu isimle anılmasını sağlayan şekerlemecidir de aynı zamanda. 1777’den beridir ağızları tatlandıran, o zamanki adıyla “Şekerci Hacı Bekir” ve bugün kısaca “Hacı Bekir“ olarak bildiğimiz şekerlemeciyi, o yıllarda Kastamonu’dan İstanbul’a gelen Bekir Efendi ilk olarak Bahçekapı’da açmış. Arka tarafında bulunan ocakta elleriyle yaptığı şekerlemeleri bu küçük dükkânda satarmış.

Şekerlemenin Adresi Ali Muhiddin Hacı Bekir

Aradan 231 yıl geçmiş, nesiller değişmiş, köprülerin altından çok sular akmış ama Hacı Bekir hâlâ ilk açıldığı yerde hizmet vermeye devam ediyor. Genel merkezi Beyoğlu’nda bulunan Hacı Bekir’in doğal olarak burada bir de şubesi var. Beyoğlu’nda yürürken canınız iki yüzyıllık bir geleneği tatmak isterse Hacı Bekir’in kapıları size sonuna dek açık.

Ali Muhiddin Hacı Bekir

Adres: İstiklal Cad. No. 83A, Beyoğlu

Tel: +90 212 244 28 04


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In