İstanbul’da Osmanlı’nın Lüks Mirasının İzleri

Tarihin en şaşalı günlerini günümüze yansıtan Osmanlı esintisi, bugün tasarımdan modaya kadar birçok alanda lüks ile buluşuyor.

Tüm ihtişamı, asaleti ve şaşalı görünümü ile tasarımdan modaya kadar estetik ve görselliğin ön plana çıktığı her alanda yeniden karşımıza çıkan Osmanlı esintisi, döneminin ‘lüks’ kavramını bizlere yeniden yaşatıyor. Osmanlı’nın lüks kavramının yeniden yorumlanmasıyla ortaya çıkan tasarımlar bazen bol köpüklü Türk kahvenizi içtiğiniz bir fincanda bazen üzerinde yürüdüğünüz ipek halıda, bazen de boynunuzu süsleyen bir gerdanlıkta hayat bulabiliyor.

Saray ihtişamını günümüze taşıyan tasarımcılar bizleri asırlar öncesine götürüyor. Antika halılar, kaftanlar, çiniler, porselen ve seramikler, dekoratif objeler, mücevherlerle dönemin izlerini yansıtan mekân tasarımları, Osmanlı döneminin ihtişamını ve lüksünü ayaklarınıza getiriyor.

Osmanlı Halısı

Osmanlı Dönemi’nin izlerini neredeyse her semtinde barındıran tek şehir olan İstanbul, Osmanlı esintileri ve tasarım konusunda da son derece zengin. Osmanlı’dan esinlenerek tasarım yapan birçok tasarımcıyı besleyen ve onların yarattıklarıyla dünya çapında bir isim olmalarını sağlayan İstanbul; deyim yerindeyse bir hazine.

Motif ve Öyküsüyle Bambaşka Bir Dünya: Halı

Tarihin her döneminde prestij unsuru olarak görülen, zengin desenleri ve renkleri ile Batılıları büyüleyen Türk halıları, Haçlı seferleriyle Avrupa’ya ulaşmıştı. 1450’lerde İtalyan sanatçılarla başlayan Türk halılarını resmetme geleneği Avrupalı ressamlarla da yaygınlaşmış ve 18’inci yüzyıla kadar sürmüştü. Osmanlı motiflerine hayran kalan Lorenzo Lotto, Hans Holbein, Jan Wermeer ve Carlo Civiralli gibi birçok ressamın tablolarında Türk halılarını görmek mümkün. İtalyan gezgin Marco Polo’nun da seyahatnamelerinde Anadolu halılarının güzelliğini anlatırken özelikle Konya, Kayseri, Sivas, Karaman ve Aksaray halılarının dünyada görülebilecek en güzel dokumalar olduğunu vurgulamadan geçmemek gerek.

Osmanlı Halısı

Sadece rengini beğendiğiniz bir halının motif ve desenlerinden, kaçıncı asırda yapıldığına ve nerede dokunduğuna kadar birçok detay büyülenmeniz için kök boyalarında sizleri bekliyor. Turistlerin en fazla ilgi gösterdiği objeler arasında ilk sıraya oturan halıların hikayelerini meşhur halı satıcılarından dinlerken 17’nci yüzyıldan 21’inci yüzyıla kadar uzanacaksınız.  

Sultanahmet’teki en büyük halı showroomlarından biri olan Nakkaş Halı’da, Türkiye’nin en geniş ve en nadide antika halılarının da dahil olduğu 20 bin parçalık bir el halısı koleksiyonu bulunuyor. Yaklaşık 600 parçadan ve çok değerli dokumalardan oluşan antika halı koleksiyonu ise Bergama, Konya ve Kazak yörelerinden dokumalar barındırıyor. Bu koleksiyonlarda saraylarda görebileceğiniz ipek halılardan, Anadolu’nun çeşitli yörelerinde dokunan yün halılara kadar geniş bir yelpazeye ulaşabilirsiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In