İstanbul’da ölmeden önce yapılacaklar listesi

İstanbul’da ölmeden önce yapılacaklar listesi

Herkesin ölmeden önce yapmak istediği şeylerin bir listesi vardır. Özellikle İstanbul'da yaşıyorsak bu listenin hiçbir zaman sonu gelmez.

Herkesin ölmeden önce yapmak istediği şeylerin bir listesi vardır. Her şeyi ve her yeri gezip görmek, dokunup, tatmak isteriz. Lakin bir türlü vakit bulamayız. Özellikle İstanbul'da yaşıyorsak bu listenin hiçbir zaman sonu gelmez. Biz de bu sonu gelmeyen yapılacaklar listenize eğlenceli ve değişik yerler katmak istedik.

Nevizade’de sarhoş olmak.

Maudit animated GIF

İstanbul'da içilecekse ilk akla gelen mekandır, Nevizade. İstanbul'da Meyhaneleri ve barlarıyla meşhur Nevizade'de içecekseniz, hakkını vererek içmelisiniz.


Saint Antoine Kilisesi’nde mum yakmak

black and white animated GIF

İstanbul'da pek çok tarihi mimarı yapı bulunur. Bunlardan en görkemlisi Saint Antoine Kilisesi'sidir. Ölmeden önce burayı görmelisiniz. Giderseniz de bir dilek dilemeden kiliseden çıkmayın. Hristiyanların inanışlarına göre mum yakmak, duaların siz yokken de devam etmesi ve kabul edilmesi için bir gelenektir. Bizce çok güzel bir gelenek. 


Galata Mevlevihanesi’nde Sema Töreni’ne katılmak

semazen

Sema Törenleri aslında Hz Mevlana'dan günümüze kalan bir ibadet şeklidir. Mevlevilerin ayin şekli olan semadaki her bölümün, hareketlerin ve kıyafetlerin sembolik birer manası da vardır. Mesela semazenin başındaki sikkesi mezar taşını, hırkası kabri, tennure adı verilen beyaz elbisesi kefeni temsil eder. Sema ederken sağ elin yukarı, sol elin aşağıya dönük olması, haktan alıp halka verme düsturunu gösterir.


Gülhane Park'ında çimlere yayılmak

panda animated GIF

İstanbul'un tadını çimlere yayılmadan çıkaramazsınız. Bunu en güzel yapacağınız yer Sultanahmet'te bulunan Gülhane Parkı'dir.


İstanbul’u helikopterle kuş bakışı izlemek

istanbullu izlemek

Ne zaman İstanbul teras bir mekandan baksam hep büyüleniyorum. Siz de ölmeden önce 3 imparatorluğa başkentlik etmiş bu şehri, bir kere de olsa kuş bakışı seyredin.


Cağaloğlu Hamamı’na gitmek

cat animated GIF

İstanbul'un tarihi hamamlardından biri olan Cağaloğlu Hamamı'na ölmeden önce gidip kese ve mesaj yaptırmalısınız.


Kumkapı’da rakı içip, göbek atmak.

dance animated GIF

Rakının su gibi aktığı meyhanelerin bir bir sıralandığı Kumkapı'da rakı içip sokak müzisyenleriyle göbek atmamak olmaz.


Boğaziçi Köprüsü'nü yaya olarak geçmek

bogaz avrasya maratonu

Her sene yapılan Avrasya Maratonu bizce boğazı doya doya seyredelim diye düzenlenmiş bir etkinlik... Her sene bir kere ve ayın belli zamanı yapılan bu etkinliğe muhakkak katılmalısınız.


İstanbul’un 7 tepesini görmek

Maudit animated GIF

Herkes bilir ki "İstanbul 7 tepe"den oluşur. İstanbul'u İstanbul yapan en önemli özelliklerinden birisidir. Peki bu tepeler nerede, hiç merak ettiniz mi?İstanbul'un tepeleri;Topkapı Sarayı, Nuruosmaniye Camii, Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Yavuz Sultan Selim Camii, Mihrimah Sultan Camii, Haseki Külliyesi bölgeleridir.


Boğaz manzarasına karşı Türk kahvesi içmek

turk kahvesi

Ölmeden önce mekân, zaman fark etmeden denize karşı bir Türk kahvesi keyfi yapın.


Rumeli Hisarı’nda konsere gitmek

tarkan music video

Etkinliksiz konsersiz bir günü olmayan bu şehirde tarihi bir mekânda konsere izleyip, dinlemelisiniz.


Avrupa Yakası'ndan, Anadolu Yakası'na vapurla geçmek

istanbulda vapur keyfi

İstanbul'u diğer şehirlerden ayıran en güzel özelliğidir vapurlar... Beşiktaş'tan vapurla Kadıköy'e geçerken martılara simit atmayı unutmayın.


Yarımburgaz Mağaraları'na gitmek

horror animated GIF

İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yarımburgaz Mağarası, 400 bin yıl önce bilinen ilk İstanbullulara evsahipliği yapmıştır.


Beşiktaş’tan Ortaköy’e yürümek

ortakoy sahil

Şehirin telaşını bir kenara bırakın ve istanbul'un güzelliklerinin tadını çıkararak yürüyün. Çırağan'ın önünden geçin ve Ortaköy sahiline kadar yürüyün.


Kız Kulesi’nde yemek yemek

kız kulesi istanbul

Binlerce yıllık tarihe tanıklık eden Kız Kulesi'ni yakından görmeden ölmeyin. Hatta gelmişken restaurantında bir yemek yiyebilirsiniz. 


Sultanahmet’te ezanı dinlemek

Türkiye'ye gelen bütün turistlerin ilgisini ilk çeken ezan sesidir. Sultanahmet'i gezerken bulabilirseniz eğer oranın büyülü bir noktası vardır. İki farklı camiden aynı anda ezan sesi duyulur.


İstanbul’lu bisikletle dolaşmak

bisikletle dolaşmak

Hep araba kullanmaktan sıkılmadınız mı? İstanbul'u bir de bisikletle dolaşın.


Galata Kulesi'nden İstanbul'u seyretmek

Erdal Inci animated GIF

İstanbul’un sembollerinden Galata Kulesi, İstanbul’un en güzel göründüğü tarihi yapıdır. Buradan mutlaka İstanbul'u seyredin.


İstiklal Caddesi'ni turlamak

Erdal Inci animated GIF

İstanbul'da kalabalığın içinde kaybolmak için en iyi adres Taksim İstiklal Caddesi'dir.


Tophane’de nargile içmek

nargile

Tophane diyince akla ilk nargile gelir, onunla özdeşleşmiştir. İstanbul semtinde Tophane'de ölmeden, bir nargile keyfi yapın deriz. Ama sağlığa verdiği zararları da unutmayın!


Aşiyan mezarlığına gidin

tavfik fikret

İstanbul Boğazı'na bakan mezarlıkta dönemin önemli şair ve yazarlarının mezarları bulunur. Ölmeden önce sizlere tavsiyemiz Orhan Veli ve Tevfik Fikret'in mezarını ziyaret edip, onun şiirlerinden birini okumanız. Sonrasında da Tevfik Fikret'in evi olan Aşiyan Müzesi'ni ziyeret etmeniz. Önemli not: Giriş ücretsizdir. :)


Yılbaşı akşamı denize karşı havai fişek gösterisini izlemek

leonardo dicaprio animated GIF

Yeni bir yıla en azından bir kerede olsa Boğaz'a karşı havai fişekleri izleyerek girin.


Buraları görüp tattıktan sonra İstanbul'un bilinmeyen yerlerine yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederiz.

Konu İstanbul olunca bu listenin bitmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bundan sonrası sizin. İstanbul’da ölmeden önce yapılması gereken başka neler var?


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In