İstanbul'da Ne Nerede Yenir?

Sadece İstanbul'a özgü olduğu gibi en iyisini de bu şehirde bulabileceğiniz tatlar vardır. Kimi zaman ayrandır bu, kimi zaman işkembe çorbası, kimi zaman da kumpir... Sizin için bu tatların en iyilerini nerede bulacağınızı araştırdık.

 

1. İstanbul’da en iyi tiramisu nerede yenir?

tiramisu-nerede-yenir

Tiramusi diyince aklımıza gelen ilk ülke İtalya olsa da, İtalyanların tadında tiramusuyu İstanbul'da yemek de mümkün... 

İstanbul'da en lezzetli tiramusu Ara Cafe'de yenir.

İstanbul'da mekan müdavimlerinin bileceği İstanbul'un en güzel insan ve manzara fotoğraflarını çeken Ara Güler'e atıfta bulunan mekan Ara Cafe, 2001 yılından beri samimi ortamı ile müdavimlerine eşsiz lezzetler sunmakta. Bu lezzetler arasında Tiramisu'da yer alıyor. Alıştığınız tiramusu tadına farklı yorum katan Ara Cafe'de bu tatlıyı kesinlikle yemelisiniz. 


Adres: Tomtom Mh., 34433 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (0212) 245 4105 


2. İstanbul’da en iyi lahmacun nerede yenir?

lahmacun-nerede-yenir

Ülkemizin medarı iftarı lahmacunu yiyebileceğiniz pek çok adres var. Ama bir adres var ki orada yenen lahmacunun tadı damağınızda kalacak. Orası neresi mi? Borsam Taşfırın.

Geleneksel taşfırınında pişen, kokusuyla bizlerin karnını açıktıran lahmacun, insanı önce kokusuyla tavlar. Gerisi arasına maydanoz, roka, domates bol limon sıkılarak dürüm haline getirilerek devam eder. Ama yanına yardımcı oyuncularını almadan tadı da çıkmaz. Bol sumaklı soğan ile köpüklü bir yayık ayranının eşliğinde İstanbul'da bu lezzetli yiyebileceği yiyebileceğiniz pek çok mekan var. Ama! Bizleri, tek bir yerin lahmacunun lezzeti tavladı. O da, Borsam Taşfırın. 1968’den beri hizmet veren Borsam Taşfırın sadece Kadıköy değil, İstanbul Anadolu Yakası'nın en eski taşfırını. Kurulduğu günden beri lahmacun ve pide çeşitleri ile Kadıköy’de 3 şubesi ile hizmet vermekte lezzetini siz düşünün artık.


Adres: Güneşlibahçe Sok. No: 26/A Kadıköy 
Telefon: 
(0216) 337 01 23  


3. İstanbul’da en iyi kebap nerede yenir?

adan-kebap-nerede-yenir

İstanbul'da kolunuzu savurduğunuz her yerde bir kebapçıya çarpması mümkün. Et yemeklerinin adresi olan Türkiye'de, en çok İstanbul'da kebap restoranı bulunur. Bu kadar turist sadece istanbul'un büyüsü için gelmiyor, lezzetli türk mutfağını keşfetmek içinde geliyor.

Türk kültüründe önemli bir yeri olan kebapı yiyebiliceğiniz adresler içinde sizin için en iyisini bulmaya çalıştık. Çok uzun süren lezzet avımızda en iyiyi bulmak biraz zor oldu. Ama, sizler için bunu başardık.

En iyi kebapın adresi Hamdi Restaurant.

Eminönü Yeni Cami’nin yanında bulunan otoparkın köşesinde ilk tezgahını açtığından beri tam 44 yıl geçmiş. Bir küçük ızgara ve seyyar tezgahı ile 7 yıl boyunca sokak satıcılığı yapan Hamdi Usta, şimdi İstanbul'un en iyi kebapcılarından bunun sırrı nedir diye soruyoruz. "Güneydoğu sofrasının temel özellikleriniden kopmadan kebap yapmak ve ilk günkü lezzeti hep korumak" diye cevap veriyor.


Adres: Rüstem Paşa Mh., Kalçin Sk No:17, Fatih

Telefon: (0212) 528 0390


4. İstanbul’da en iyi kumru nerede yenir?

kumru-istanbulda-nerede-yenir

Meşhur İzmir kumrusu, vazgeçilmez sokak lezzetleri arasında yer alır. Bol sucuk, salam ve erimiş kaşarın birleşimiyle oluşan bu muhteşem lezzetin en meşhuru İstanbul'da Meşhur Kumrucu Zeki Usta'dır.

 

Adres: Nuhkuyusu cad. Academic Hospital karşısı no:207 Üsküdar Bağlarbaşı, İstanbul 


5. İstanbul’da en iyi lokma nerede yenir?

Yapımı basit lezeti büyük olan Lokma tatlısının en iyisini Tilla Lokma'da yiyebilirsiniz. 

Geleneksel Türk tatlıları arasında yer alan Lokma'nın en lezzetlisi Erenköy Çarşısı içinde yer alan küçük aile işletmesi olan Tilla'da bulabilirsiniz. İlk açıldığından beri lokma üretip satan Tilla'nın en önemli özelliği ürünlerini doğal kristal şeker, ova un ve doğal organik limon kullanarak üretmesi olduğunu söyleyebiliriz. Çarşı içine girdiğiniz anda lokma kokularını duyacağınız bu mekanda İstanbul’un en güzel ve en özel lokmasını tadına bakabilirsiniz.


Adres: İstasyon Cad. 18/A Erenköy - Kadıköy, İstanbul

Telefon: (216) 386 00 50


6. İstanbul’da en iyi mıhlama nerede yenir?

mıhlama-nerede-yenir

Trabzon'un uzayan lezzeti Mıhlama'nın sırrı dibinin tutması, ne kadar dibi tutarsa o kadar lezzetlidir.

İstanbul'da bu lezzeti yiyebiliceğiniz en iyi adres Nalia Karadeniz Mutfağı. Tamamen Karadeniz mutfağı menüsüyle hizmet veren Nalia'nın sadece iki şubesi var. Tavsiyemiz bir pazar günü kahvaltı keyfinizi mıhlama eşliğinde yapmanız.

 

Adres: Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Cad. No:103 Bostancı-İstanbul

Telefon: (0216) 469 96 10 


7. İstanbul’da en iyi kumpir nerede yenir?

Fırınlanmış patatesin uzayıp giden kaşarla birleşiminden doğan ve birbirinden farklı malzemelerle zenginleştirilerek servis edilen kumpirin en lezzetlisini Ortaköy'de yemenizi tavsiye ediyoruz. 

Anadolu'nun bazı kesimlerinde "patates" kelimesinin karşılığı olarak kullanılmakla beraber, aslında fırınlanmış patatesin ezilmesi ile yapılan kumpiri, nefis boğaz manzarasına karşı yiyebiliceğiniz tek adres Ortaköy semtidir. Biribirinden renkli kumpircilerin dizildiği ortaköy sahili, aynı zamanda bir gezi rotasıdır. 


Adres: Mecidiye Mh., 34347 Beşiktaş/İstanbul 


8. İstanbul’da en iyi midye nerede yenir?

midye-dolma

İstanbul'un sokak lezzetleri arasında yer alan midyenin dolması kadar meşhur tavası da vardır. Bu sokak lezzetinin en meşhur adresi: Balık Pazarı'dır.

Kokoreç ve midyecilerle zengin bu Pazar Beyoğlu Çiçek Pasajı'nın yan tarafında yer alır.

 

Adres: Balık pazarı. Beyoğlu-Taksim/İstanbul


9. İstanbul’da en iyi ayran nerede içilir?

 ayran-nerede-içilir

Ülkemizin milli içiceği Ayran!

Ayran içeceğini; restoran, cafe, market hatta evinizde bile kolaylıkla yaparak içebildiğimiz lezzetlerden. Ama, bazı mekanlar var ki ayranı bile usulüğüyle ya da sıradışı yapıyor. Bunlardan en meşhuru herkesin bildiği Susurluk Ayranı. Bunu içmek için hala Susurluğa gitmeniz gerekiyor. Ama İstanbul'da da değişik tatlarda ayran içebiliceğimiz mekanlar mevcut. Bunlardan en ilgi çekicisi Cezayir Restaurant'ın yeşilliklerle süslü "nane ayranı" genellikle yazın menülerine koydukları ayranı özellikle belirtirseniz kışında yapıyorlar. 


Adres: Firuzağa Mh., Hayriye Cd No:16, Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (0212) 245 9980


10. İstanbul’da en iyi işkembe nerede içilir?

iskembe-corbasi

İstanbul'da gece eğlence sonrası adresi, işkembe salonlarının hassı!

Sakatat yeme düşüncesi güzel bir his vermese de lezzetine karşı koyamadığımız İşkembe çorbası, gece eğlence sonrası tercih edilen vazgeçilmez lezzetlerdendir. İşkembe yapımıyla oldukça zahmetli ve ustalık isteyen bir yemek çeşidi olduğundan, bunu yiyeceğiniz adrese özen göstermelisiniz. Size tavsiyemiz eski tarihi işkembe salonlarında içmeniz. Bunlardan en eskisi 110 yıllık geçmişiyle Beyoğlu'nun Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu'dur.

 

Adres: Hüseyin Ağa Mah., Duduodaları Sk 15/B, Tarlabaşı/İstanbul 

Telefon: (0212) 292 7097  


11. İstanbul'da dondurma nerede yenir?

Geleneksel, modern derken her mevsim, yaz kış vazgeçilmez tatlımızdır dondurma... Kışın tatlının yanına eşlik eder, yazın ise sıcaklarda içimizi serinletir. Bir sahil yürüşü yaparken bir külah dondurma yemenin keyfide hiç bir yerde bulunmaz. Peki, dondurmanın en iyisini nerede yersiniz? Yaşar Usta Sorbe Dondurmacı  ve Ali Usta'da yenir.

 

 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In