İstanbul'daki En İyi Meze Mekânları

Türk kültürünün olmazsa olmazı meyhanelerden mezeye, içkiye ve eğlenceye doyacağınız mekanlar...

Türk kültürünün vazgeçilmezidir meyhaneler. Genç-yaşlı demeden hemen hemen her grubun arasında “Bu ay bi’ meyhane mi yapsak” muhabbeti geçer. Ayda en az 1 kere gidilip deşarj olunası bir yerdir meyhane. Şarkılarla türkülerle, rakılarla mezelerle 2 lafın belini kırar, rahat edersiniz.

Bildiğiniz üzere meyhanelerin en büyük özelliğidir mezeleri. Garsonların koca bir tepside masa masa dolaştırdığı onlarca çeşit meze hangimizin gözünü döndürmüyor ki? Rakının ya da şarabın yanında küçük küçük tırtıkladığımız mezeler olmazsa ne o içkinin ne meyhanenin ne de o leziz balıkların tadı çıkar.

İstanbul meyhanelerini ve balık restaurantlarını saymakla bitiremeyiz. Binbir çeşit meyhane var bu şehirde: Rum ve Ermeni meyhaneleri, çalgılı çengili meyhaneler, sakin sakin rakınızı yudumlayıp mezenizi yiyeceğiniz kafa dinlemelik fasılsız meyhaneler, günümüze uyarlanan modern meyhaneler...

Meze cenneti, rakının dibi, ve fasıl: meyhaneler.

İşte sizler için seçtiğimiz İstanbul'un en iyi 5 meyhanesi!

Bade Meyhanesi

meyhaneler

Her akşam ud; cuma ve cumartesi günleri ise ud ve kanun eşliğinde Türk Sanat Müziği dinleyip fasıla eşlik edebileceğiniz bir mekan burası. Bade Meyhanesi'nde en çok tercih edilen soslu uskumru, fesleğen, otlu mezgit sarma, kabak, havuç ve patlıcanın yoğurtla buluştuğu dilber, mısırlı tavuk ve baharatlı mezgit de cabası.

Adres: Kameriye Sok. No: 17 İstiklal / Beyoğlu


Galata Meyhanesi

galata-meyhanesi

Galata MeyhanesiBeyoğlu’nda fasıl geleneğini 17 yıldır aralıksız sürdürüyor. Ünü uzak diyarlara kadar uzanan Galata Meyhanesi The New York Times’ta da adından söz ettirmeyi başarmış. Yoğurtlu pazı sarmasının ve irmik helvasının da yeri ayrı.

Adres: İstiklal Cad. Orhan Apaydın Sok. No: 5/A İstiklal / Beyoğlu


Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi

tarihi-cumhuriyet-meyhanesi

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi, meyhanelerin en eskisi, en ünlüsü. Meze ve ana yemek açısından çok zengin; o kadar çok seçenek var ki, o yüzden ‘özellikle şunu deneyin’ diyebilmek zor. Siz en iyisi kafanıza göre takılın. Levhasında ‘Gazi'den beri’ yazan mekânda her 10 Kasım'da Atatürk'ün masası; Kulüp rakısıyla, 09.05'i gösteren bir saatle ve beyaz leblebiyle hazırlanıyor.

Adres: Balık pazarı Sahne Sok. No: 47 Nevizade / Beyoğlu


Liman Lokantası & Meyhanesi

liman-restaurant

‘Bu manzaraya karşı da içilmez mi arkadaş’ diyebileceğiniz Boğaziçi’nden Galata’ya uzanan mükemmel İstanbul manzarasına sahip yer Liman... Osmanlı, Türk, Rum, Makedon mutfaklarından nadide yemekleri bulabilirsiniz menüde.

Adres: Rıhtım Cad. No:52/3 Yolcu Salonu Üstü Kat: 3 Karaköy / Beyoğlu


Levendiz Rum Meyhanesi

Levendiz-Rum

Bir Rum meyhanesi olan Levendiz Meyhanesi, açıldığı günden bu yana oldukça seviliyor.Mekanın mavi beyaz atmosferini nefis Boğaz manzarası tamamlıyor.

Adres: Muallim Naci Cad. No:71 Ortaköy / Beşiktaş


Vasfi Baba Meyhanesi

İsmini bir dönemin ünlü “Vasfi Uçaroğlu Orkestrası”nın kurucusu ve şefi olan Vasfi Uçaroğlu‘ndan alan mekan, Asmalı Mescit’teki tek teraslı meyhane olma özelliğinin yanı sıra, mezeleriyle de bir hayli konuşuluyor. Meyhane kültüründe yer eden Rum ve Ermeni mezeleri ile eski usul meyhane tavrını yaşatan, Vasfi Baba Meyhanesi, Asmalı Mescit’in bu eşsiz atmosferinde konuklarını ağırlıyor. Ödüllü ünlü Şef Hakan Bilge Yaman önderliğinde genç, dinamik ve deneyimli mutfak ekibinin yetenekli ellerinden çıkan lezzetli meyhane menüsünün yanında, derinlerden gelen “ince saz” gürültüden uzak ve rahatsız etmeden size eşlik ediyor. 

 Adres: Meşrutiyet Cad. Orhan Adlı Apaydın Sok. No.17 Asmalımescit 34400 İstanbul


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In