İstanbul'da Mevlevi Sema törenleri

Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği İstanbul'da Mevlevi Derviş Törenleri'ni hala izlemediyseniz. Çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Mevleviliğin dünya çapında tanınmasının en önemli unsurları Mevlevi Mukabelesi (Mevlevi Sema Töreni) ve Mevlevi ehli Semâ Dervişleridir. Yaklaşık 800 yıldır uygulanan bu tasavvufi mukabele türü, İslam medeniyetinin içinde yer alan en önemli tasavvufi mukabele miraslarından biridir. Mevlevi Mukabelesi, kulun hakikate yönelerek, aşkla yücelip nefsini terk ederek Hakk’ta yok oluşu ve olgunlaşmış bir kul olarak tekrar geri dönüşünü temsil eden, manevi bir yolculuktur. Mukabele-i Şerif (Mevlevi Ayin Musikisi ile beraber yapılan semâ neşvesinin seremonisi), klasik saz ve vokallerden oluşan Mutriban (Mevlevi saz heyeti) tarafından icra edilen eser eşliğinde yapılır. Mutribanın sunduğu 15 dakikalık dini musiki (Mevlevi ilahileri) konseri ile başlar ve sonrasında 45 dakika süren Mukabele-i Şerife geçilir.

Sema, Türk tarihinin, an'anesinin, inançlarının bir parçası olup Hz. Mevlana (1207-1273) ilhamıyla oluşmuş ve gelişmiştir. Kemale doğru manevi bir yolculuğu (miracı), bir gidiş  gelişi temsil eder. Sema 7 bölümdür. Her bölümünün ayrı bir manası vardır. Sema'yı ilmi yönden tetkik ettiğimizde, şunu görürüz: Var olmanın temel şartı dönmektir. Varlıklar arasındaki müşterek benzerlik, en ufak zerreden en uzak yıldızlara kadar her birinin bünyesini teşkil eden atomlarındaki elektron ve protonların dönmesidir. Her şeyin döndüğü gibi, insanoğlu da bünyesini teşkil eden atomlardaki mevcut dönmelerle, vücudundaki kanın dönmesiyle, topraktan gelip toprağa dönmesiyle, dünya ile beraber dönmesiyle tabii ve şuursuz olarak döner. Ancak insanı öbür varlıklardan farklı ve üstün kılan şey akıldır. İşte, dönen Semâzen varkıların müşterek hareketine, Semâıyla beraber aklı da iştirak ettirir. Sema, kulun hakikate yönelip, akılla, aşkla yücelip, nefsini terk ederek, Hakk'ta yok oluşu ve olgunluğa ermiş, kamil bir insan olarak tekrar kulluğuna dönüşüdür. Bütün varlığa, bütün yaratılanlara yeni bir ruhla, sevgi için, hizmet için dönüşüdür. Semazen hırkasını çıkarmakla, manen, ebedi aleme, hakikate doğar, orada yol alır."

Mevlevi Mukabelesi tarafından çeşitli mevlehanelerinde gerçekleşen Sema Gösteri'leri haftanın Her günü gerçekleşiyor.

Mevlevi Mukabelesi Mevlevi Sema Töreni nerelerde var? 

Mevlevi Mukabelesi (Mevlevi Sema Töreni) Yapılan Mekanlar: Sütlüce - Elif Efendi Derviş evi, Beyoğlu - Galata Mevlevihanesi Derviş Evi, Zeytinburnu - Yenikapı Mevlevihanesi Derviş Evi, Cankurtaran Mevlevi İsmail Dede Efendi Derviş Evi, Eyüp Bahariye Mevlevihanesi, Sirkeci Etkinlik Salonları, SultanAhmet Tarihi Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi.

Beyoğlu - Galata Mevlihanesi

Hareketli semtlerden Taksim'de yer alan Galata, istanbullu ve turistlerin gezi rotalarından biridir. Galata Kulesi, müzik mağazaları ve türk geleneklerinin modern ürünlerinin satıldığı renkli semtte, aynı zamanda Galata Mevlevihanesi Müzesi bulunur. Çeşitli zamanlarda Derviş Törenleri düzenlenen Mevlihane'de bu gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. 

Her Pazar Sema Gösterisi saat 17:00'de gerçekleşmektedir. Bilet fiyatı 70TL'dir. 


Sultanahmet Tarihi Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi

semaKüçük bir külliyenin parçası olan medrese 1580 yılında Topkapı Sarayı Darüssade ağalarından Hacı Mehmet tarafından yaptırılıyor. Bir Mimar Sinan eseri olan yapı, ustanın bir çok eserinde de rastladığımız gibi, topografyaya uygun bir şekilde inşa ediliyor. Dikdörtgen planlı avluya açılan hücrelere ve almaşık duvar örgüsüne sahip olan yapı halen kültür merkezi olarak hizmet veriyor.

Çeşitli zamanlarda Derviş Törenleri düzenlenmektedir. 


Sultan Ahmet Cankurtaran Tarihi İsmail Dede Efendi Mevlevi Evi

semaSultanahmet Cankurtaran’da Ahırkapı’ya doğru giderken Hamamizade İsmail Dede Efendi’nin tarihi evi karşınıza çıkar, İsmail Dede Efendi 1818–1846 yılları arasında bu evde yaşadığı için, 1984 yılında restore edildi. Şu anda Mevlevi müzesi olarak da hizmet veren mekân, iki kattan oluşuyor. Üst katta iki oda ve bir sofa, alt katta bir salon vardır.

Çeşitli zamanlarda Derviş Törenleri düzenlenmektedir. 


Sirkeci Tren Garı Etkinlik Salonu 

semazenSirkeci Garı, II. Abdülhamit devrinde İstanbul'un Avrupa Yakası'nda inşa edilen tren garıdır. Sirkeci Garı'nın ön cephesinde iki saat kulesi bulunmaktadır. Binanın yan cephesinde garın hizmete girdiği tarih, hem rumi takvime hem de miladi takvime göre yazılmıştır.İnşa edildiği yıllarda denize çok yakın olan Sirkeci Garı'nın çevresi zaman içinde büyük bir değişime uğramıştır. Garın lokantası 1950'li ve 1960'lı yıllarda tanınmış yazar, gazeteci ve diğer şahısların buluşma noktası olur. Paris'ten kalkan Şark Ekspresi uzun yıllar bu istasyona yolcu indirmiş ve buradan yolcu almıştır. Şimdilerde Tren Garı'nda derviş etkinlikleri düzenlenmektedir. 

Sema törenleri etkinlik salonunda her akşam 19.30 yapılmaktadır. 


Yenikapı Mevlevihanesi

semaYenikapı Mevlevihanesi’nin başlangıçta semahane, mescit, harem, sebil, türbe ve 18 derviş hücresinden meydana gelmiş olduğu ifade edilir. Evliya Çelebi’nin notlarında ise, Mevlevihane’nin bağlık bir arazi üzerinde kurulu semahane, imaret ve 70 kadar derviş hücresinden meydana gelen bir yapı olduğu anlatılmaktadır. Yenikapı Mevlevihanesi, tekke ve zaviyelerin kapatıldığı 1925 yılına kadar 328 yıl Mevlevi tarikatına hizmet etmiştir. Bu vakitten sonra uzunca bir süre öğrenci yurdu olarak kullanılmış, 9 Eylül 1961’de çıkan yangın sonucu büyük oranda tahrip olmuştur. 7 Mayıs 1997'de çıkan yangında ise tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. 2005 yılında başlanan ve 2009 yılında biten restorasyon çalışmalarından sonra Mevlevihane özgün detaylarına uygun bir görünüm kazanmıştır.

Yenikapı Mevlevihanesi, Osmanlı edebiyatının seçkin şahsiyetlerinden Şeyh Çelebi’nin ve Türk tasavvuf musikisinin öncü isimlerinden İsmail Dede Efendi, Itri, Şeyh Galip’in yetiştiği yerdir. Bu nedenle Mevlevihane, sadece tarikat ve tasavvuf tarihi açısından değil, kültür tarihi açısından da büyük önem taşımaktadır. Çeşitli zamanlarda Derviş Törenleri düzenlenen Mevlevihane'de program iptaller sözkonusu olabilmektedir. Bu sebeple muhakkak önceden intersitesi ve e-posta adresi üzerinden rezervasyon yapılması gereklidir.  

Sema Gösterileri Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi içinde ücretsiz gerçekleştirilmektedir. En yakın gösteri 16 Mart'da yapılacaktır. Sema Mukabele Takvimi için siteleriniz ziyarat edebilirsiniz. Bilgi almak için (0212) 582 9070 numarayı arıyabilirsiniz. 


Bahariye Mevlevihanesi

sema-gosterileriBahariye Mevlevihanesi, Türkiye'nin İstanbul ilinin Eyüp ilçesinde bulunan 1873 yılında inşa edilmiş bir mevlevihaneydi. 1970 yılına dek parça parça olmak üzere hepsi yıkıldı. Ardından aynı yerinde 2008 yılında yeni  baştan yapıldı. Çeşitli zamanlarda Derviş Törenleri düzenlenen Mevlevihane'de bu gösterileri izlemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Çeşitli zamanlarda Derviş Törenleri düzenlenmektedir. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In