İstanbul’da Mangal Zamanı!

Atalarımızdan kalan yegane miraslardan biridir mangal keyfi. Tabi o eski dönemlerde çok da keyif için yapıldığı söylenemez ama modern insan kent hayatının sıkıcı, stresli ortamından kaçamak yapıp biraz olsun rahatlayabilmek için kah arka bahçesinde, kah b

Genelde havalar güzelleşince iki lafın arasına “ee hadi ne zaman yapıyoruz mangal” sözleri giriverir. Kiminin aklında köfte, kiminin kanat, kiminin sucuk.  Biber, domates, soğan, sarımsak pişirmenin keyfine de doyum olmaz. Bu malzemelerin yanına bir de salata oldu mu "İşte hayat bu" dedirtebilir insana! Hele ki gittiğiniz yer deniz ya da göl kenarıysa daha bir tatlı olur mangal keyfi. Belki hamaklar kurulur belki yemek öncesinde ya da sonrasında futbol- voleybol oynanır; ip atlanır.

Yemek yendikten sonra ister hasır üstünde isterseniz hamakta tatlı bir uyku da cabası... Bir de mangal ateşi henüz sönmemişken közde pişen köpüklü Türk kahvesi de tüm günün üzerine deyim yerindeyse cila atan bir aktivite...

Sonuçta mangal yapmaya gidildiğinde çok eğlenceli aktiviteler bizleri bekler. Tatil öncesi, yaza merhaba demek için İstanbul'da hafta sonları mangal keyfi yaşamak isteyenlere minik bir mangal rehberi hazırladık.

Fatih Ormanı

Şehir merkezine çok yakın olmasının yanı sıra 1500 dönüme yayılan geniş alanlarıyla oldukça ilgi çeken Fatih Ormanı, günün her saatinde açık. İsterseniz giriş bölümündeki kafeteryanın nefis yiyeceklerinden tattıktan sonra yürüyüşe çıkın, isterseniz ana yolu takip ederek ormanın derinliklerine inin ve beğendiğiniz bir piknik masasında güzel bir sofra kurun. Unutmadan Fatih Ormanı bisiklet tutkunlarının da sıkça uğradığı bir mesire alanı.

Fatih Ormanı’na Maslak Büyükdere Caddesi-Sarıyer yolu üzerindeki Bahçeköy tabelasından 3 km sonra ulaşılıyor.

Tel: 0212 299 84 75

Fatih Ormanı

Bentler Mesire Yeri

İstanbul’un en temiz havaya sahip bölgelerinden biri olan Belgrad Ormanları’nın en güzel mesire alanı olan Bentler bölgesi, adını Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla birbiri ardına inşa edilen bentlerden alıyor. Tesisin büfesinden piknik için gerekli şeyleri almak mümkün. Ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu da ziyaretçilerin en fazla ilgi gösterdiği bölümler.

Bölgeye, Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden hemen sağa dönen asfalt yolu takip ederek ulaşılıyor.

Tel: 0212 559 25 49

Bentler Mesire Yeri

Odayeri Mesire Yeri

Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşıp biraz kafasını dinlemek isteyenler için ideal olan Odayeri Mesire Yeri’nde meşe, gürgen ve kestane ağaçlarının çevrelediği çimenlere uzanıp doğayla başbaşa kalabilirsiniz. Eğer piknik yapmak istiyorsanız, yiyeceklerinizi kendiniz getirebilir veya hemen yakındaki köyden alışveriş yapabilirsiniz.

Odayeri’ne Hasdal-Kemerburgaz-Göktürk’ten sonra İhsaniye Köyü yolunun 6. kilometresindeki Ağaçlı Yolu’ndan ulaşılıyor.

Tel: 0212 262 77 10

Odayeri Mesire Yeri

Marmaracık Mesire Yeri

Karadeniz kıyısında küçük bir koyda sırtını çam ağaçlarına dayamış bir bölge olan Marmaracık; piknik yapmak, balık tutmak, doğa yürüyüşleri ve kamp gibi olanaklarıyla son zamanlarda özellikle gençler tarafından tercih ediliyor.

Bölgede ahşap evler, kır kahvesi, lokanta, mini golf sahası ve yelken tesisleri de yer alıyor. Tamamında ahşap ve doğal taş kullanılmış tesislerde aradığınız her türlü imkânı bulmanız mümkün.

Marmaracık Koyu’na Sarıyer üzerinden ulaşılan Rumeli Kavağı’nı geçtikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabilirsiniz.

Tel: 0212 325 55 83-85

Marmaracık Mesire Yeri

İnceğiz Mesire Yeri

İstanbul’da tarihin ve tabiatın cömert davrandığı şirin bir vadi arıyorsanız, İnceğiz tam size göre. Çatalca’nın yaklaşık 2500 yıl önce ilk kurulduğu bölgede yer alan mesire yeri, Cenevizlilerin 9. yüzyılda yüksek kayalara oyduğu büyük mağaralar ve ağaçlarla kaplı. Bölgedeki piknik sahasının hemen yanından ise dere geçiyor.

İnceğiz Mesire Yeri’ne, Çatalca’dan Subaşı’na giden asfalt yolun 3. kilometresinden sola dönerek, yaklaşık 6 kilometre gittikten sonra ulaşılıyor.

Tel: 0212 789 15 24

İnceğiz Mesire Yeri

Mihribad Mesire Yeri

Kanlıca’nın hemen üstünde, İstanbul Boğazı’na hakim bir tepe üzerine kurulan koruluk; fıstık çamları, erguvanlar, çınarlar ve serviler başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türünü barındırıyor. Özellikle bahar aylarında Mihrabad’a gitmek ayrı bir keyif.

200 dönümlük bir alana sahip mesire yerinde oturma alanları, büfe, koşu parkuru, ve çocuk parkı yer alıyor.

Mihrabad Mesire Yeri’ne Anadolu yakasında sahilden Kanlıca yönünü takip ederek veya TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkisinden ulaşılabiliyor.

Tel: 0216 413 40 15-16

Mihribad Mesire Yeri

Polonezköy Tabiat Parkı

1842’de bir grup Polonyalı’nın kurduğu Polonezköy, bin bir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendine hayran bırakıyor. Köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımaları da görülebiliyor. Bölgedeki kamping alanları, özellikle hafta sonları için ideal.

Bölgeye Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takip ederek gidilebileceği gibi, Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de karayoluyla ulaşılabilir.

Polonezköy Tabiat Parkı


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In