İstanbul’da kebap nerede yenir?

İstanbul’da kebap nerede yenir?

En iyi iskenderi nerede yerim, en iyi lahmacunu ya da içli köfteyi? İstanbul'da bu lezzetlerin en iyilerini yemeniz için semt semt gezdik ve kebabın en iyi 11 adresini seçtik. Şimdiden afiyet olsun!

Türk mutfağının geleneksel lezzeti kebap ve et çeşitlerini yiyebileceğiniz çok fazla mekan var. Ama konu et ise, üstatların da dediği gibi zahmetli ve pişirmesi ciddi bir iştir. Etin dinlenme süresi, pişme derecesi ve tabi damakta bıraktığı tadı iyi bilmek gerek. Lezzetli bir kebabın sırrı da bunların hepsinin bir araya gelmesiyle oluşur. İstanbul’da kebap ustalarının özenle hazırladıkları etlerin hepsini sizler için yerinde tattık ve en iyi kebapları sıraladık.

Tadı damağınızda kalacak kebabın “En iyi 11 kebap restaurantı!”

Nişantaşı Köşebaşı Restaurant

İstanbul'da kebabın iyi adreslerinden biridir Nişantaşı Köşebaşı. Kırklareli'nde kendi çiftliğinde yetiştirdikleri %100 kıvırcık kuzu ve dana etleriyle hazırladıkları eşsiz tatların hepsinin müdavimi olacağınızın garantisini veriyoruz. Neden diye sorarsanız, burada her kebap için özel et oranları kullanılıyor. Bildiğiniz üzere her kebap çeşidi sadece dana eti veya kuzu eti ile yapılmıyor. Burada yağ, dana eti, kuzu eti standart oranlarla harmanlanıyor ve kabep haline getiriliyor. Başköşe etlerinin sırrı da bu oranlarda işte... Tabi bir de kebaba eli değen ustasında! Türk Anadolu mutfağının en iyi et ve kebap çeşitlerinin yanında birbirinden güzel meze ve taş fırın lezzetlerini sunan Nişantaşı Köşebaşı, yenilikçi yaklaşımıyla zaman içinde şaşlık, döner, fıstıklı kebap, sucuk ve tandır gibi müdavimlerinin favorisi haline gelen lezzetlerini menüsüne katmış. 2011 yılında ülkemizi ziyaret eden dünyanın ünlü şeflerinden Alan Coxon restaurant ziyaretlerinde buraya uğrayarak Tarsusi kebap, çiğ köfte, lahmacun ve künefe'ye hayran kalmış, dönerin yediği en lezzetli döner olduğunu söylemiştir.

Bir not iletmek isteriz. Önceden Başköşe Restaurant bağlı olan Nişantaşı Köşebaşı, yollarını ayırarak lezzeti misafirlerine daha özel hizmet vermek istemiş. Mekan, konum değişmeden isim değişikliği ile yola devam ediyor.

Adres: Bronz Sokak, No:5 Maçka-İstanbul - 0212 230 38 68


Bursa Garaj Kebap

 Bursa-Garaj12 yıllık geçmişiyle Bursa Garaj Kebap açıldığı ilk günden beri kalitesini korumayı başarmış mekânlardan lezzetten ödün vermeyen, yemek yemeye gelenleri müşteri gibi değil misafir olarak gören Bursa Garaj, İstanbul’da kebap restaurantlarının en iyilerinden. İyi pişmiş kebapları, ağızdan dağılan iskenderi, anneanenizin turşularını hatırlatacak turşu menüsü ve enfes kabak tatlısının tadı hala damağımızda.

Adres: Çamlık Cad.Hanımeli Sok.No:2 2.Levent/Beşiktaş

 

Şavak Usta – Aksaray

 savak-usta-kebapYolunuz Aksaray’a düşerse Şavak Usta’da bir yemek yemeden dönmeyin deriz biz. Zengin salata çeşitlerinden, antep fıstıklı kebabına ve künefisine hepsinin lezzeti Urfa tadında. Burada hem gözünüzü hem de midenizi doyuracağınız garantili yağlı kebap seviyorsanız patlıcanlı kebabını da öneririz.

Adres: Sofular Cd. No:58, Aksaray

 

Umut Ocakbaşı Restaurant –Beyoğlu

 Umut-OcakbaşBeyoğlu’nun ara sokaklarında gizlenmiş lezzet Umut Ocakbaşı 1976 yılından beri eşsiz kebap çeşitleriyle hizmet veriyor. Buraya bir kere gelen müdavimi olup çıkıyor. Eti, sebzeyi ve meyveleri günlük olarak alan mekan misafirlerine her gün taze ürünler sunuyor. Şefi dolapta, depoda bekletmektense “kusura bakmayın,kalmadı” demeyi ilke edinmiş. Anlayacağınız üzere burada yiyeceğiniz et el gücüyle çalışan makinelerde günlük çekiliyor, gavurdağı salatası taze taze usta elerden çıkıyor. Şalgam suyu Adana’dan özel fıçılarında getirtiliyor. Lezzetini siz düşünün.

Adres: Katip Çelebi Mh., 34433 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (0212) 245 5005

 

Saray Erzurum Cağ Kebabı

  Çağ-Kebabıİstanbul, Kurtköy’de yer alan ünlü kebapçı, Saray Erzurum Cağ Kebabı. Erzurum’a özgü bir kebap çeşididir. Damakta farklı lezzet sunan bu kebap çeşidi diğer bütün kebap çeşitlerinden farklı bir tat sahiptir. Şişler ile servis yapıldığı için Erzurum çevresinde Cağ ismini alan kebap özel terbiyesi eşliğinde odun ateşinde pişirilir. Cağ Kebabı’nı diğer kebaplardan ayıran özelliği; kuzu etinden yapılmış olması ve yatık bir şekilde pişirilerek servis yapılmasıdır. Kuzunun sadece belirli bölgelerinin seçilmesi ve terbiyesinde kullanılan birbirinden özgün malzemelerin birleşmesi sonucu, ağızlarda lokum gibi erimesidir.

Adres : Yenişehir Mah. Mustafa Akyol Cad. Grup Center İş Merkezi K:2 No:97 Pendik-İstanbul

Telefon : (0216) 482 60 60

 

Emin Baba Dürüm Evi

emin-baba-durumÜnlülerin adresi olan Emin Baba, Adana ve Urfa’nın en lezzetlisini yiyebileceğiniz kebap mekanlarından lezzetinin sırrı korlu ve meşe kömürü ateşinde pişmesi. Pişme derecesine özen gösteren Emin Baba yıllardır kalitesinden ödün vermeden hizmet veriyor.

Adres: Ortaklar Cad. Emiroğlu Sok. No: 38 Barlas Apt. Mecidiyeköy Mh. Şişli İstanbul

 

Muazzez Ersoy & Şenol Kolcuoğlu Restoran

muazzez-ersoy-senol-kulcuogluKüçükyalı’nın gözde mekanları arasında yer alan Muazzez Ersoy ve Şenol Kolcuoğlu’nun ortaklığında açılan mekanın lezzeti güzel, fiyatları oldukça uygun. Başarılı mezeler sunan restaurantta bizim favori mezelerimiz; pastırmalı humus, ciğer sote ve yaprak sarmaydı. Kesinlikle tavsiyemiz bu mezeleri giderken aklınıza kazımanız. Yazın bahçe bölümü kışın kapalı bölümde hizmet veren restaurant ette de iddialı.

Adres: Küçükyalı Sahil yolu Çınar Mah. Turgut Özal Bulvarı No:75 Küçükyalı/Maltepe

Telefon: (0216) 489 3434

 

Çanak Kebap & Katmer

anak-kebap-katmerGaziantep’in yöresel yemeklerini tadabileceğiniz Çanak Kebap 25 yıllık tecrübesiyle en lezzetli menüleri biz etseverlere sunuyor. Her gelenin bir kereyle kalmadığı mekanda birçok lezzet favoriler arasında yer alıyor. Bunlarda en çok sevileni sorduğumuzda katmer cevabını alıyoruz. Madem bu kadar meşhur bir tadalım diyoruz. Kesinlikle bir kere yendikten sonra ikinci kez yeme isteği uyandırdığını söyleyebiliriz.

Adres: 19 Mayıs Mh., 34736 Kadıköy/İstanbul

Telefon: (0216) 410 2790

 

Seven Kebap, Kadıköy

Seven-restaurant1997 yılında küçük bir işletmeyle başlayarak bugüne gelen yolculukta Seven Kebap, yenilikçi ve yaratıcı fikirleriyle günümüzün büyük kebap restaurantlarından biri oldu. Değişik lezzetlerin öncüsü olan mekanda et itinayla hazırlanarak müşterilerin önüne getiriliyor. Sadece kebap değil bir çok çeşidi de menülerine koyan mekanda yiyebileceğiniz farklı lezzetler; pide ve ev yemekleri.

Adres: Osmanağa Mh., 34714 Kadıköy/İstanbul

Telefon: (0216) 330 8070

 

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu, Fatih

oz-kilisÜnü dört bir yere yayılmış kebap restaurantı Öz Kilis’de ne tercih ederseniz edin pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz. Buna nasıl mı eminiz? Ünlü lezzet gurmesi Vedat Milör’den tam not almış bir kebap salonundayız ve lezzetli kebaplarının tadı hala damağımızda içli köfte, gavur dağı salatası ve lahmacunlarının en çok tercih edildiği mekanın fiyatları bir kebap salonuna göre oldukça uygun, buralara yolunuz düşmüşken bir kebap yemeden dönmeyin.

Adres: Akşemseddin Mh., 34091 Fatih/İstanbul

Telefon: (0212) 523 4457

 

Bonus: Develi Restaurant Samatya

İstanbul'un en meşhur kebap restaurantlarından biri olan Develi'yi gitmeyenler, "İkinci Bahar" televizyon dizisinden hatırlayacaktır. Gaziantep mutfağının en güzel lezzetlerini, ilk açıldıkları günden beri aynı lezzet ve ilkelerle hazırlayan Develi, hem iyi kebap hem de iyi tatlı yemeniz için her gün kapılarını açıyor. Enfes bir terasa sahip olan mekanın et konusunda uzmanlığı kurucusu Arif Develi'den geliyor. Mezesinden kebabına, fındık lahmacundan içli köfteye kadar her lezzetin tadı hala damaklarımızda... Arif Bey'in bir de kebaba kattığı yenilikleri hakkında bizleri bilgilendiren mekan sahibi, Antep mutfağına kattığı özel lezzeti Develi efsanesini oluşturan ünlü fıstıklı kebabının Arif Bey’in kendi buluşu olduğunu söylüyor.

Adres: Koca Mustafapaşa Mahallesi, Gümüş Yüksük Sokak, No 7, Samatya, Fatih

Telefon: (212) 529 0833

 

  

 Yazar: Zeynep Ceylan 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In