İstanbul’da Karadeniz yemeği yiyebileceğiniz en iyi 10 restaurant

Tamamen Karadeniz'e özgü lezzetlerin bir arada toplandığı İstanbul'un yöresel restaurantlarını sizler için keşfettik ve en iyi hamsili pilav, muhlama, laz böreğini yapan mekanları araştırdık. İşte, harika 10 Karadenizli.

 

Nalia Karadeniz Mutfağı

İstanbul'da ne, nerede yenir? Yazımıda yer verdiğimiz Nalia, klasik Karadeniz lezzetleriyle hazırladıkları menülerinin tadı hala damağımızda... İstanbul’da sayılı mutfaklardan olan Karadeniz’in hası Nalia’da kuru fasulyeden, pideye, mıhlamadan, Laz böreğine, Rize tavadan, karalâhanaya klasik Karadeniz mutfağının her tadını bulmak mümkün. İstanbul’da sadece Güneşli ve Bostancı’da şubesi olan Nalia’nın mutfağı kadar mekân dekorasyonları ferah ve şık. İki şubesinde de bahçe alanı yer alan restaurant, hafta sonları lezzetli bir Karadeniz kahvaltısı da veriyor.

Nalia’nın menüsü ve fiyatları incelemek isteyenler nalia.com.tr’yi ziyaret ederek göz atabilirler.


Adres: İçerenköy Mah. Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Cad. No: 103 Daire: 1, Bostancı / İstanbul

Telefon: 0 (216) 469 96 10


Muhlama Karadeniz Mutfağı

Beykoz’un eşsiz manzarası eşliğinde Karadeniz yemeklerinin tadına baktığımız Muhlama Karadeniz Mutfağı’nın lezzetlerinden önce manzarasına aşık oluyoruz. İstanbul, bir nevi ayaklarınızın altında olan bu yeri, ajandanızın bir yerlere muhakkak not etmenizi tavsiye ediyoruz.

Her yeri ahşap olan mekânın, en yüksek katından aşağı baktığımız manzara yeşillik. Birden Karadeniz’de hissediyoruz kendimizi…  Mis gibi bir havada bu mazara eğliğinde menülerini inceliyoruz.  Tursu kavurma, muhlama, hamsili pilav, ispir fasulyesi, Karadeniz pideleri, Akçaabat köftesi ve hamsi tava bütün Karadeniz mutfağı menüde mevcut. Dikkatimizi serpme kahvaltıları çekiyor.  Kişi zorunluluğu koymamaları güzel bir uygulama; bir serpme kahvaltı bir muhlama alabiliyorsunuz.


Adres: Cumhuriyet Caddesi No: 131  Kavacık - Beykoz / İstanbul

Telefon: 0 (216) 425 25 22


Hayvore Karadeniz Mutfağı

İstiklal Caddesi’nde yer alan Hayvore “buradayım” demek. Bizde burada olduğunu farkına vardığımızı belli etmek için bir akşam misafir olmaya gidiyoruz. Karadeniz’e has odun ve mısır ekmeği ile karşılandığımız mekânda geniş bir açık büfe alanı yer alıyor. Burada kafanızı karıştıran her lezzet için sorularınıza cevap verecek ustası, en ince detayına kadar anlatıyor menüdekileri. Mısır unlu lezzet hamsili, otlu kayganayı deniyoruz. Oldukça lezzeti yerinde… Ardından pazılı yumurta söylüyoruz. Pazının tazeliği yumurtanın lezzeti ile bileşince müthiş bir ikili olduğuna kara veriyoruz. Ardından Karadeniz yöresinin yıldızı Muhlama söylüyoruz. Kolot peyniri, Mısır unu ve tereyağının aynı sahanda eritilmesiyle oluşan bu yanı lezzeti yedikten sonra doyduğumuzu hissediyoruz.

Günümüzü tatlıyla sonlandırmak için mekânda olan 3 tatlısının da tadına bakarak ayrılıyoruz. Bunlar; balkabağı tatlısı, Giresun ezmesi ve Laz Böreği.

Balkabağı pekmezle pişirilerek üzerine tahin ve fındıkla servis edilen bir Karadeniz tatlısı, Giresun ezmesi; fındık ezmesi süt ve tel kadayıflar yapılan yemesi çok hoş güzel bir tatlı yemenizi tavsiye ediyoruz. En sonda Laz böreğinin tadına bakıyoruz.  Muhallebi ve hafif karabiber olan ama karabiber tadını alamadığımız bu tatlıda bizden tam not alıyor.


Adres: Turnacıbaşı Sok. No: 4 Taksim Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0 (212) 245 75 01


Nur Abla Karadeniz Sofrası

Herkesin muhakkak yemek yemesi gereken restaurantlardan olan Nur Abla, senelerdir lezzetinden bir şey kaybetmedi.  Her yönüyle Doğu Karadeniz kültürü ve yaşam biçimini yansıtmayı amaç edinen mekânın Ümraniye şubesi, Karadeniz yöresi geleneklerine göre tasarlanmış küçük bir mekân. Bu şubesine ek Çekmeköy’de yer açan mekânın biz Ümraniye’deki yerini ziyaret ediyoruz ve lezzetli Karadeniz yemeklerini tadıyoruz.  Burada yine geleneksel yemeklerden Çayeli kuru fasulye,  fasulye turşu kavurma, karalâhana sarma, muhlama, hamsili pilav, hamsili buğulama gibi karadeniz özgü lezzetler yer alıyor. Bir sabah ziyaret ettiğimiz mekânda tercihimiz köy kahvaltısı ve muhlama oluyor. İki lezzette bizleri tatmin ediyor.  Ağzımızı tatlandırmak için Laz böreği ikram eden mekânın bu nazik teklifini geri çevirmiyor ve tadına bakıyoruz. Adı börek diye geçse de tuzlu değil şerbetli bir lezzet olduğunun farkına vararak keyifle tadına bakıyoruz.

Nur Abla'nın; Çekmeköy, İkitelli ve Tepeüstü'nde de şubeleri var. 


Adres: Merkez Mah. Nefer Sok. No: 15 Çekmeköy /İstanbul

Telefon: 0 (216) 642 53 10-12


Laz İstanbul

Karadeniz ve Türk mutfağından seçme lezzetleri gelen konuklarına sunan Laz İstanbul, Karadeniz’in o meşhur tatlarını yiyebileceğiniz bir adres. Karadeniz pidelerinin övgüsünü duyduğumuz ve koşarak tatmaya gittiğimiz bu mekâna gelmişken yöresel tatları olan Çayeli kuru fasulye, turşu kavurma ve karalâhana sarmasının tadına da bakıyoruz. Pidelerinin lezzeti ve çıtlığını çok beğeniyoruz.  Karadeniz peyniri ve enfes Karadeniz tereyağı ile yapılan Sürmene pidesi ve kavurmalı pidesinin tadını damaklarımızda bırakarak mekânda ayrılıyoruz. Ayrıca güler yüzlü personelini de belirmek isteriz.


Adres: Halitağa Caddesi, Vahapbey Sokak, No: 14/A Kadıköy / İstanbul

Telefon: 0 (216) 348 34 53


İzhar Karadeniz Restaurant

İzhar Karadeniz Restaurant, 2007 yılından bu yana kendini de geliştirerek, misafirlerine Merter'de Karadeniz mutfağının en sevilen yöresel yemekleri vermeye devam etmektedir. Eski Fatih Karadeniz Pidecisi olarak başladıkları maceralarına isim değişikliği yaparak devam eden mekân, 1957 yılından bu yana damaklarda vazgeçilemeyen bir lezzet bırakmanın peşinde... Geçmişten günümüze orijinal halini hiç değiştirmeden yöresel yemekleri lezzetseverlele buluşturan İzhak, pideler konusunda iddialı. Kapalı ve açık olarak, müşterilerinin arzularına göre dilimlenerek ya da bütün olarak yanında doğal Karadeniz tereyağı ile servis eden mekânda pide dışında yöresel yemeklerden; Çayeli fasulye, karalâhana sarma, Akçaabat köfte ve meşhur Hamsiköy sütlaç yer alıyor.

Kahvaltı içinde özel bir menü hazırlayan İzhar,  Ayder’in dünyaca ünlü yaylasında yetişen ineklerin sütünden yapılan taze tereyağı, enfes manda kaymağı, meşhur tel peyniri ve Ayder balı ile donatılmış masalarda Karadeniz’e özgü muhlama ve pide ile Karadeniz’in meşhur Ayder Kahvaltısını İstanbul'a taşıyor.


Adres: İmsan Sanayi Sitesi, İkitelli Cad., E Blok D: 13-14, İkitelli / İstanbul

Telefon: 0 (212) 472 81 11


Sisore Karadeniz Pide ve Yöresel Yemekler 

Kavacık merkezde yer alan ve 11 yıldır yöresinin lezzetini İstanbul’a taşıyan mekân, hem Karadenizlilerin özlediği hem de Karadeniz lezzetlerini sevenler için mutfağının kapılarını açmış.  Mekânın isminin anlamını sorduğumuzda Sisore Lazcada “Sen Neredesin” anlamına geldiğini söylüyorlar. Bizde Sisore deyiz diye cevap veriyoruz ve masaya kuruluyoruz. Tamamı Karadeniz’den getirdikleri ürünlerle, usulüne göre hazırlanıyor yemekler.  Hamsi üzerine master yapan Sisore’de dolmasından,  gayganasına, kadınbudu köftesinden, pilavına ve mücverine kadar her çeşitte sunuyorlar. Hamsi dışında geleneksel lezzetlerden; mısır ekmeği, muhlama, Laz böreği,  ispir kuru fasulye, karalâhana çorbası, dolması, pazı kavurma yer aldığı gibi Karadeniz pideleri de yapıyorlar. Meşhur Trabzon peynirleri ile hazırlanan pidesinin lezzeti damağımızda kalıyor.


Adres : Orhan Veli Kanık Cad. No: 84 Kavacık / İstanbul

Telefon: 0 (216) 425 13 07


Klemuri Lokanta

İstiklal Caddesi üzerinde yer alan gerçek Karadenizlilerden biri olan Klemuri, oraların lezzetini İstanbul’a taşıyarak, gelen konuklarına gerçekten Karadeniz yöresinde hissettiriyor. Ev havasinda dekore edilmiş küçük şirin mekan oldukça küçük. Yemek yanında içki sevelerdenseniz Klemuri bu konuda da gelen misafirlerini kırmıyor. Geçtiğimiz aylarda Vedat Milör'ün lezzetlerini tattığı bu mekanda biz  Hamsili pilav deniyoruz. Lezzeti gayet yerinde olan bu geleneksel lezzetin ardından Silor adını verdikleri Karadeniz mantılarını masaya söylüyoruz. Kızartılmış yufkadan yapılan kıymali mantıları oldukça doyurucu ve lezzetli buluyoruz. Kapanışı da artık Karadeniz restaurantları içinde gelenek haline getirdiğimiz Laz böreği ile bitiriyoruz. 


Adres: Büyükparmakkapı Tel Sokak No: 2, Taksim Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0 (212) 292 32 72


Anzer Sofrası

Sarıyer’de Hacıosman Bayırı bitiminde sağda kalan, aile sıcaklığında dekore edilmiş Anzer Sofrası. Kuru fasulyeyi güzel yapan Karadeniz mutfaklarından, İspir’den yaptıkları fasulyeleri yerken ağzınızda hoş bir tat bırakıyor. Bu lezzet dışında Rize kavurması ve Muhlamaları da oldukça lezzetli. Gündüz saatleri gelmek isterseniz masayı donattıkları kahvaltılarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Ve es geçmek istemediğimiz manzarası… Sarıyer ve deniz manzarasına karşı keyifli bir gün geçirebileceğiniz lezzetli mekânlardan


Adres: Kefeliköy Bağlar Mah. Bağlar Yolu Cad. No: 5 34457 Sarıyer Merkez / İstanbul

Telefon: 0 (212) 223 25 33


Lazibore Restaurant

Nişantaşı’nın süslü caddelerinde bir Karadenizli bulmanın sevinciyle gidip tadım yaptığımız Lazibore, öğle akşam yemelerinin vazgeçilmez durağıymış. Ustası Niyazi Bey’in bizler için hazırladığı lezzetlerin hepsini denedik ve çok memnun kaldık. Yemeklere ilk çorbayla başlanır geleneği ile karalâhana çorbasını tadına baktık. Tek kelime ile harikaydı. Ardından hamsi kızartma geliyor masamıza, çıtır çıtır hamsileri cips gibi yuttuktan sonra da mıhlama ile günü bitirdik. Muhlamasını oldukça lezzetli buluyoruz. Diğer mekânlara göre tadı kıvamı güzel.


Adres: Valikonağı Cad. Poyracik Sok. No: 28 (Nişantaşı Amerikan Hastahanesi Karşısı), Nişantaşı / İstanbul 


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In