İstanbul’da her yıl yapılan festivaller neler?

İstanbul’da her yıl yapılan festivaller neler?

İstanbul, şehirler arasında etkinlik ve festivallerin en çok düzenlendiği şehir. Üstelik öğle etkinlikler var ki! Her sene sizler gibi bizlerde merakla bekliyoruz.

 

İstanbul Kukla Festivali

kukla festivali

İstanbul'da sanatın eğlenceye dönüştüğü Kukla Festivali, bu yıl 17. yaşını kutladı.  Dünyanın en seçkin kuklalarını ve kukla sanatçılarını şehirde buluşturan festival kukla sanatının yaygınlaşması için elinden geleni yapıyor.  Bugün artık dünyanın saygın festivallerinden biri olarak kabul gören İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, Mayıs ayında gerçekleşiyor.


İstanbul Uluslararası Dans Festivali

dans festivali

Amerika'dan Çin'e, Avrupa'dan Asya'ya dünyanın dört bir tarafından 5.000 dans severin katıldığı dans şöleni İstanbul Uluslararası Dans Festivali, her yıl Nisan aylarında farklı mekanlar da 6 gün boyunca profesyonel dansçıları İstanbul’da ağırlıyor. 4.yılını kutlayan dans festivalinin bu yıl ki programı da çok renkli.

4.Uluslararası Dans Festivali!

Bu yıl Milano’dan ünlü Latin orkestrası La Maxima 79’un ve Küba’lı Salsa grubu FClan’in konser vereceği, ABD, İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, Almanya, Polonya, Meksika, Brezilya, Rusya, Ukrayna, G.Kore, Singapur, Norveç, İsveç, Finlandiya, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’nin en ünlü 80 dans grubunun akşamları gösteriler sergileyeceği, gündüzleri Zumba, Latin Dansları (Salsa, Cha cha cha, Bachata, Kizomba, Zouk) Tango, Flamenko, Swing, Jazz, Hip Hop, Oryantal, Zeybek-Harmandalı, Roman-Oryantal, Sirtaki vb. dans türlerinde her biri 1’er saat süren, her seviyeye yönelik (başlangıç, orta, ileri ve profesyoneller) 8 farklı salonda dansların öğretileceği, profesyoneller için dünyaca ünlü dansçılarla aynı sahneye paylaşma imkanına sahip olunacak 8-12 saatlik Bootcampların düzenleneceği ve gece boyunca 4 farklı salonda Salsa, Bachata, Kizomba ve Latin müzikleri ile sabaha kadar sürecek partilerin gerçekleştirileceği 4.İstanbul Uluslararası Dans Festivali, 2 - 5 Nisan 2015 tarihleri arasında Hilton İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilecektir.


İstanbul Film Festivali

istanbul film festivali

1982 yılından buyana uluslararası boyutta her sene düzenlenen İstanbul Sinema Günleri, İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından her sene Nisan ayı içinde çeşitli sinema salonlarında gerçekleştiriliyor. Film festivali kapsamında hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarda barındıran festival, 33 yıldır aralıksız düzenleniyor. Yaklaşık iki hafta süren festivalde Türk Klasikleri, Yıllara Meydan Okuyanlar, Genç Ustalar, Ustalara Saygı, Dünya Festivallerinden, Uyarlamalar, Sinema ve Sanatlar, Belgesel Çılgınlığı ve Çocuk Menüsü gibi bölümlerle ülke sinemalarına ayrılan bölümler yer almakta, belgesel filmler ve canlandırma filmleri de gösterildiği festival kapsamında çeşitli sergiler ve toplantılar da düzenlenmektedir.


İstanbul Sahaf Festivali (Beyoğlu Sahaf Festivali)

sahaf festivali

Beyoğlu Belediyesi tarafından her sene yapılan kitap festivali, Beyoğlu Sahaf Festivali, her yıl Eylül ayında Tepebaşı, TRT binasının otoparkında gerçekleştirilmektedir. İstanbul ve Türkiye’nin önemli sahaf dükkânlarının stantlarına yer verilen etkinlikte kitap dışında eski pikap, poster, dergi gibi pek yayınlarda yer alıyor.


İstanbul Shopping Fest

shopping fest

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen İstanbul Shopping Fest, alışveriş ile eğlenceyi birleştiriyor. Her yıl Haziran ayında düzenlenen festivalin en güzel yanı, alışveriş saatinin hiç bitmemesi... Gece yarısına kadar alışveriş imkânı sağlayan bu etkinliğin kapsadığı alanda oldukça büyük, her semtte renkli gösteri ve indirimlerle düzenlene alışveriş festivali, İstanbul’un tarihi alışveriş merkezi Kapalıçarşı’dan tutun da İstanbul’un gözde lüks Alışveriş Merkezlerine kadar pek çok mekânda düzenleniyor.

Bu festival dışında dünyada belli şehirlerde yapılan alışveriş festivali, Vogue Fashion Night'da merakla beklenen moda festivallerinin bir diğeridir.


İstanbul Tasarım Bienali

tasarım bienali

İstanbul’un bir nevi sanat festivali olan Bienal, festivallerin en yenisi. Bu yıl ikincisini düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali, her yıl sürekli olarak farklı tema ve sanatçılarla düzenleniyor. Bu yıl Ekim ayında gerçekleşen etkinliğin seneye, tahmini yine bu ay gerçekleşeceği düşünülüyor. Hem Asya hem de Avrupa yakasında kentin farklı bölgelerine yayılan etkinliğin amacı şehri daha çok sanatla buluşturmak.

İstanbul Bienali’ni takip etmek isterseniz kendi kişisel adreslerinden haberdar olabilirsiniz. Bu yıl ki Tasarım Bienali hakkında bilgi almak için 2.Tasarım Bienali yazımıza göz atabilirsiniz. 


İstanbul Caz Festivali

caz festivali

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) Tarafından her yıl düzenlenen caz festivali, şehri; caz, funk ve soul türlerin en iyileri ile buluşturuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın en genç festivali olan İstanbul Caz Festivali, 1994 yılından bu yana düzenleniyor. Her yıl Temmuz ayının ilk yarısında İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekânlarında gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, programında caz müziğinin yanı sıra pop, rock ve dünya müziği gibi farklı tarzlara da yer veriyor.

Her sene farklı sanatçı ve gruplarla tanışmak için İstanbul Caz Festivali web adreslerini takip edebilirsiniz. 


Chill-Out Festival

chill out

2006 yılından beri Lounge müzikle İstanbulluları buluşturan Chill-Out Festivali, her yıl Mayıs ayında doğa ile müziği sanatseverle buluşturuyor. Piknik tadında çimlere yayılarak gerçekleştirilen festival; caz’dan soul ve funk’a, house’dan indie’ye uzanan geniş bir seçkiyle takvimini düzenliyor. Toplam 2 gün süren Chill-Out, bugüne kadar alışılagelmiş festival standartlarının bir adım daha ötesinde.

Bu yıl Chill- Out’da sizleri neler bekliyor

Festival, her zamanki gibi öğlen 12'den gece yarısına kadar hem cumartesi, hem pazar günleri tüm gün boyunca 3 sahnede toplam 24 saatlik müzik programlarıyla bizleri eğlendirecek festival 23 ve 24 Mayıs'ta Life Park'ta gerçekleşecek. Caz, soul, funk, house ve indie müzik türlerinin en iyilerini Lounge FM’in seçkisiyle İstanbullulara sunacak olan festival, İstanbul’un en büyük ormanlık alanında ve doğanın tam ortasında gerçekleşecek.


!f.Bağımsız Filmler Festivali

Her yıl temsı değişen Bağımsız Filmler Festivali, sinemanın en iyi yönetmen ve oyuncularıyla İstanbulluları buluşturuyor. 14 yıldır aralık vermeden düzenlenen festival İstanbul’da Şubat ayında toplam 12 gün sürüyor. İstanbul dışında Ankara’da ve İzmir'de düzenlenen festival, Cinemaximum Sinemalarında Şubat ve Mart aylarında izleyicisiyle buluşuyor.

Bu yıl !f.Bağımsız Filmler Festivali’nde neler var?

Bu yıl “Kalbine bak, yerinde mi?” soruyla yola çıkan ve 12-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan  14.!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde toplam 92 film vizyonda olacak.


Uluslararası İstanbul Opera Festivali

opera festivali istanbul

2010 yılında, İstanbul’un “2010 Avrupa Kültür Başkenti” seçilmesiyle başlatılan İstanbul Opera Festivali, başladığı tarihten itibaren;  programı ve içeriği ile her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşmayı hedeflemiş,  kentin sahip olduğu tarihsel mekânlarıyla sanatseverleri buluşturmuş önemli festivallerimizdendir. Her yıl Türk ve dünya opera alanındaki önde gelen isimleri ve toplulukları ağırlayan festival Haziran ayında gerçekleştirilmektedir.


İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali

İstanbul'da 4. kez gerçekleşen, tiyatro tutkunlarının ilgisini çekecek festival, her yıl Mayıs aylarında gerçekleşmektedir. Fiziksel doğaçlama, sözcükler olmadan neler söylenebilir gibi pek çok farklı konularla  ünlü eğitmenleri İstanbullularla buluşturan festivali takip etmek istenyenler için www.kadikoyterminal.com adresinden bilgi sahibi olabilir. 


Rock'n Coke

rock n coke festivali

2003 yılında ilkinin düzenlenmesiyle başlayan rock müzik festivali artık daha kapsamlı ve Türkiye'de yapılan senelik müzik festivallerinin en büyüğüdür. Her yıl önemli sanatçı ve grupları ağırlayan Rock’n Coke, Coca Cola sponsorluğunda Çatalca’daki İstanbul Hazarfen Havaalanı’nda iki yılda bir gerçekleşiyor. 3 gün süren takvimi ve özel kamp alanlarıyla gençleri müzikle buluşturan festival bu zaman kadar Travis, Limp Bizkit, Muse, Placebo, The Cure, Linkin Park gibi pek çok gruba ev sahipliği yaptı.


Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

suc ve ceza

Film festivalleri içinde “Herkes için adalet” diyen Suç ve Ceza Film Festivali, dünyanın dört bir yanından suç ve ceza temalı filmleri sanatseverle buluşturuyor. Her sene Kasım ayı gibi yapılan festival, sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesi için belgesel, kısa ve uzun metrajlı filmleri sinema izleyicisinin beğenisine sunuyor.  


Ekşi Fest

Kutsal bilgi kaynağı Ekşi Sözlük'ün 2011'den beri her sene gerçekleştirdiği Ekşi Fest, her yıl Mayıs'ta gerçekleşmektedir. Türk müziğinin başarılı isimlerinden tutunda yabancı iyi grub ve sanatçılarla renklendirdikleri Eksi Fest'de sadece müzik değil platform dijitalde olunca sosyal medya gibi farklı aktiviterlele de gün boyu konuklarını eğlendiriyor. 


İstanbul Müzik Festivali

müzik festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, 2006 yılından beri gerçekleştirilmekte, her yıl farklı temalarla düzenlenen festival mayıs ve haziran aylarında gerçekleşiyor.


Fanta Gençlik Festivali

fanta gençlik festivali

Her yıl düzenlenerek artık geleneksel hale gelen Fanta’nın sponsorluğunda düzenlenen festival sadece İstanbul’u değil, Türkiye’nin birçok şehrinde de gerçekleşiyor. Her yıl ünlü iki ve üç sanatçının sahne aldığı festival gündüzden akşama kadar sürüyor. Şehrin en hareketli festivali olan Fanta Gençlik Festivali çeşitli oyun alanları, eğlenceli aktiviteleri ve yarışma programlarıyla yaz aylarında gerçekleşiyor.


Filmekimi

film ekimi

Ekim ayı herkes bilir ki, en iyi filmlerin şehri sardığı aydır. 13 yıldır bizlere yüzlerce mükemmel film izleme şansı yakalattıran Filmekimi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenmektedir. Ekim ayının ikinci haftası başlayan ve 6 gün süren sinema günleri Kültür - Sanat etkinliklerini sevenlerin kaçırmadığı programlar arasında yer alır. 


One Love Festivali

Türkiye’nin en uzun soluklu şehir festivali One Love Festival'i bugüne kadar 80’den fazla grubu ve 1.500’den fazla sanatçıyı 200 bini aşkın müzikseverle buluşturdu. Düzenli olarak gerçekleşen festival, her yıl Haziran aylarında gerçekleşmektedir. Festivalcilerin merakla beklediği One Love bu yılda dopdolu programla müzik tutkunlarını eğlendirecek.


 

 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In