İstanbul’da Gezip Görmeniz Gereken 10 Yer

İstanbul’u gezip bitirdiğinizi zannediyorsanız, bir durup düşünün deriz. Hâlâ keşfetmediğiniz pek çok yer var.

Seneler önce gittim ben diyerek gitmediğiniz her yer şimdi o kadar gelişti değişti ki bir daha gidip görmemek olmaz dedik ve sizler için gezip görmeniz gereken yerleri bir bir sıraladık.

Santralİstanbul - Enerji Müzesi

Eski Silahtarağa Elektrik Santrali olan mekân şimdi Enerji Müzesi olarak faaliyet gösteriyor. 1921 yılında inşa edilen ilk makine dairesi olan Santralistanbul, faaliyetini durduktan sonra paslanmaya başlayan makineleri bir müzede sergileme fikrine dönüşerek ortaya çıkmış bir proje. Türkiye’nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Santralistanbul, dönemin ileri teknolojisinin tipik çizgilerini yansıtan AEG, Brown Boveri, Siemens ve Thomson Houston markalı türbin-jeneratör gruplarını ziyaretçilere sunuyor. İçinde elektrik üretiminin ve İstanbul’un farklı semtlerine dağıtımının denetlendiği Kontrol Odası, giriş katına ise, ziyaretçilerin kendi elektrik enerjisini üretebileceği, pil olabileceği, manyetik heykeller yapabileceği, inatçı bir bavulla uğraşacağı, binlerce volta çekinmeden dokunabileceği ve daha birçok deneyi gerçekleştirebileceği, tam 22 etkileşimli ünitenin yer aldığı, eğlence ile bilimin buluştuğu Enerji Oyun Alanı bulunuyor.

Santral İstanbul

Ziyaretçilerin ilgisine göre oluşturulan özel rehberli turlarda, Enerji Müzesi gezilebilir. 45 dakika süren bu turlar, ziyaretçi grubun talebi doğrultusunda, Türkçe veya İngilizce gerçekleştiriliyor. Rehberli tur grupları, en fazla 25 kişiden oluşuyor. 

Rezervasyon yaptırmak için, rehberliturlar@santralistanbul.org adresine düzenlenmesini istediğiniz rehberli turun gün ve saati ile iletişim bilgilerinizi içeren bir e-posta göndermeniz yeterli.

Santralistanbul'a nasıl gidilir?

Santralistanbul, Kağıthane ve Alibeyköy derelerinin Haliç’te buluştuğu nokta olan Silahtar’da yer alıyor. Enerji Müzesi’ne gidiş oldukça rahat. Toplu taşıma araçları ile Halıcıoğlu’ndan ve Mecidiyeköy'den birçok otobüs Silahtarağa'dan geçiyor. 

Şehrin farklı noktalarından ücretsiz servisler de mevcut. Ayrıntılı bilgi için www.santralistanbul.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Her gün saat 10.00-18.00 arası, hafta sonları ise saat 10.00-20.00 arası ziyarete açıktır.

Adres: Emniyettepe Mh., Kazım Karabekir Cd No:2, Eyüp/İstanbul

Telefon: +90 (212) 311 7878


Miniatürk

MiniaTurk

Türkiye’nin önemli tarihi yapılarını bir günde karış karış gezme olanağı sunan Miniatürk, İstanbul’un en etkileyici müzelerinden biri. İstanbul’dan 59, Anadolu’dan 55, Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından 12 eser bulunan müzede her eser 1/25 ölçeklerinde maketler halinde tasarlanmış. Her eserin önünde bulunana bilgi bölümünde tarihi yapının sesli anlatısını da dinleyebilmenizin yanında bazı eserlerin üzerinden geçme şansı da yakalayabiliyorsunuz. Bunlardan en güzeli Boğaziçi Köprüsü. Miniatürk’te tarihi maketlerle birlikte gezme şansı yaklayabileceğiniz iki ekstra müze ve ve bir restaurant cafe bulunmaktadır. Ulaşımı kolay olan Miniatürk'ü gezmek isteyenler detaylı bilgiye Miniatürk yazımıza göz atarak ulaşabilirler.

Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi 34050 Sütlüce/ Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 222 28 82


Baltalimanı Japon Bahçesi

Japon Bahçesi İstanbul

Sarıyer, Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesi, 2003 yılında Japonya’da Türk yılı ilan edilmesinin üzerine yapılmış bir park alanıdır. Japonya’nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul´un Kardeş Şehir olmasının ardından bahçenin çalışmalarına başlanmış. Japon Bahçesi´nin en önemli özelliklerinden biri de giriş ve çitlerdir. Giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış olup kardeşliği simgeler. Tasarımda Japon bahçelerinde sıklıkla kullanılan bitkiler yer alır. Bahçenin düzenlenmesinde Japon Bahçe Sanatı´nın genel karakteri olan doğal malzemeler kullanılmıştır. Japon Bahçesi´nin tüm özellik ve ögeleriyle yaşatılacağı bahçede; şelale, doğal gölet, ada, adayı her iki yönde kıyılara bağlayan Taş ve Ahşap Köprüler ve Kuru Köprü inşa edilmiştir. Bir de Japon Çayevi bulunur.

 Japon Bahçesine nasıl gidilir?

  • 4.Levent’ten Baltalimanı minibüsüne binerek son durakta inilebilir.
  • Taksim’den otobüse (40 Rumelifeneri-Garipçe-Taksim, 40 T İstinye Dereiçi-Taksim, 42T Bahçeköy-Taksim) binilerek Baltalimanı Hastanesi'nde inilir.
  • Kabataş’tan otobüse (22 İstinye Dereiçi-Kabataş, 22 RE Fatih Sultan-Kabataş, 25E Sarıyer-Kabataş) binilerek Baltalimanı Hastanesi'nde inilir.

Adres: Emirgan Mah. Sakıp Sabancı Cd No:76, 34470 Sarıyer/İstanbul

Telefon: +90 (212) xxxxx


 Rahmi Koç Müzesi

RahmiKoc Müzesi

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşuyor. Tarihi Lengerhane Binası, tarihi Hasköy Tersanesi ve açık hava sergileme alanından oluşan müzede eski tarihe tanıklık etmiş pek çok teknolijik aracı keşfetmeniz mümkün. Müzenin bir güzel yanı da eski araçlarla nostaljik turlar düzenlemesi. Daha detaylı bilgi almak için Rahmi Koç Müzesi yazımıza göz atabilirsiniz

Adres: Piri Paşa Mh., Hasköy Cd No:5, Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 369 66 00


Masumiyet Müzesi 

Masumiyet Müzesi

Belki önünden geçtiniz belki tabelasını gördünüz ama hiç gezmek aklınıza gelmedi. Orhan Pamuk'un romanın üzerine yapılan ve romandan alıntılarla tasarlanmış müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz. 34TL'ye İstanbul'da yapılcaklar listemizde de önerdiğimiz müze Taksim Cihangir'de bulunuyor. Müzeyi romanın okuduktan sonra gezerseniz gördüğünüz şeylerin neden orada olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Adres: Firuzağa Mh.Dalgıç Sk No:23 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 252 97 38


Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Eski, tarihi otomobillerin sergilendiği 1998 yılında ziyarete açılan Sabri Artam Otomobil Müzesi, İstanbul’da Anadolu Yakası’nda yer alıyor.  Türkiye’de sayıları azalan ama değerleri artan, her yönden ilklerden olan yüzün üzerinde otomobil bu müzede bulunuyor. Müzenin “Collection” bölümünde ise yaklaşık 20 yıldır dünyanın her yerinden toplanmış ve yeniden hayata döndürülmüş araçlar yer alıyor. Beş katlı olan müzenin zemin katında 1960 ve sonrasında üretilen otomobiller, 2. katında 1950 yıllara ait otomobiller, 3. katında kafe ve antika otomobiller, çatı katında ise maket otomobiller yer alıyor.

Müze Çarşamba gününden Pazar gününe saat 10:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

Adres: My Office Barbaros Mah. Çiğdem Apt. No:1/-2 Ataşehir İstanbul

Telefon: +90 (216) 688 60 98


Nakkaştepe Manzarası

Nakaştepe Manzarası

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alan ve Üsküdar'a bağlı olan Nakkaştepe'den İstanbul'a bakmanın keyfine hala varmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Nakkaştepe, bağaz manzarası ve etrafına kurulan restaurantları ile yaz akşamlarınızın veya hafta sonu keyfinizin büyük bir bölümünde yer alması gereken bölgelerden biridir. 


Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi İstanbul

Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği çocuklar ve büyükler için açılmış alternatif bir müzedir. 1990 yılından beri topladığı oyuncakları bu müzede toplayan Sunay Akın, uzay oyuncaklarından sanayi devrimini anlatan oyuncaklara pek çok özel koleksiyona bu müzede yer vermiştir. Dünyada sınırlı olarak üretilen serilerden ilk Türk oyuncağa kadar farklı yıllarda yapılan bu özel müzeyi gezerek çocukluk yıllarınıza dönüş yapabilirsiniz.

Adres: Göztepe Mh. Dr.Zeki Zeren Sk, No:17 Kadıköy

Telefon: +90 (216) 359 45 50


Kariye Müzesi

Kariye Müzesi

Edirnekapı'nın Fatih ilçesinde bulunan, mozaik ve fresco sanatının en iyi örneklerinin iç tasarımında kullandılıdığı bir kilisedir. Duvar süslemelerde kullanılan mozaik sanatı 6.yüzyılda yaygın olarak kullanıldıysa da 10. yüzyılda duraklama dönemine geçmiş yapımı zor bir sanattır. Fresco uygulamaları mozaiğe göre daha kolay olsa da iki sanat da eski dönemlerde kullanılan en gelişmiş tekniklerdir. Kariye Kilisesi içinde de İsa döneminin betimlemeleri ile uygulanan bu sanat eserleri görülmeye değer niteliktedirler. Kariye içinde bulunan İsa’nın yaşamı ve mucizeleri, Meryem’in yaşamı, mozaik sanatı ile anlatılmıştır. Mahşer günü, diriliş ve son yargı gibi sahneler ise fresco olarak işlenmiştir. 

Müzeye giriş, Çarşamba günü hariç her gün vardır. Yaz saat uygulamasına göre 19:00, kış saatine göre 16:30'a kadar gezilebilir. 

Adres: Ayvansaray Mh., Kariye Cami Sk, No:26 Fatih

Telefon: +90 (212) 631 92 41


Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi

İstiklal Caddesi, Tünel meydanında Galipdede Caddesi’nde hemen sol tarafta kalan Galata Mevlevihanesi Müzesi, bir müze görevi görmenin yanında, özel sema gösterileri ile büyülü bir yapıdır. 17.yy Divan Edebiyatı şairi olan Şeyh Galib (Mehmet Esas Dede)'nin de türbesinin de yer aldığı Galata Mevlevihanesi, Osmanlı döneminden günümüze kalmış önemli bir eserdir. Mevlevihane diyince akla ilka gelen Sema Gösterileri belirli tarihlerde burada yapılır. Mevlevihane sadece sufizm alanı ile sınırlı kalmamış sanat alanında da derin izler bırakmıştır. Bu bağlamda birer güzel sanatlar akademisi görevi görmüştür. Edebiyattan felsefeye, musikiden güzel yazı sanatına (Hüsnü Hat), ebrudan ciltçiliğe ve hatta saatçiliğe kadar pek çok sanat alanını Mevleviler tarafından başarıyla icra edilmiş eserler müze içerisinde yer alır.  

Müze Pazartesi hariç her gün yaz sezonunda 18:00, kış sezonunda 16:00 kadar açıktır. 

Adres: Şahkulu Mh.Galip Dede Caddesi No: 15 Tünel Beyoğlu

Telefon: +90 (212) 245 41 41 


Bonus: Valide Han 

Valide Han

Yapılışı 17.yüzyıla dayanan ve Kösem Sultan tarafından yaptırılan Valide Han, Osmanlı'dan bizlere kalmış en güzel yapılardan biridir. Geçmişte kervanların konakladığı İstanbul'daki en büyük han olma özelliğine sahip Valide Han, tarihi kokusu ve üst bölümündeki kubbeleriyle gezilip, görülmesi gereken yapılardandır. Beyazıt turu yaptığınızda muhakkak Valide Han'ın tepesine çıkarak İstanbul'u izlemenizi tavsiye ederiz.

Mahmutpaşa’da Çakmakçılar Yokuşu ile Fincancılar Yokuşu arasındadır.

Adres: Mercan Mh.Fatih/İstanbul

Telefon: +90 (212) 245 41 41


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In