İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler

İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler

Sanatçı ve sanat eserleri ile dolu olan İstanbul’un her yeri başlı başına seyirlik. Eski Dünyanın merkezinde yer alan İstanbul tarihi eserleri ve şahane tabiatı ile ünlü önemli bir sanat merkezidir.

İçinde pek çok tarihi kalıntıya sahiplik eden İstanbul’un da muhakkak görülmesi gereken müzeler; Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji müzesi, Türk İslam Esarleri Müzesi, Mozaik Müzesi, Miniatürk ve Sabancı Müzesi...  

topkapi-sarayi.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Osmanlı imparatorluğuna ev sahipliği yapmış içinde 4000’yakın insanı ağırlamış tarihi bir yapıdır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478’de yaptırılan İstanbul’un önemli yapısı Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur. Topkapı Sarayı, tarihi yarımadada bulunması ve İstanbul'un turist ve Türkler tarafından en çok ziyaret edilen önemli müzelerinden biridir. Topkapı Sarayı Müzesi aynı zamanda dünyanın en zengin müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. İçinde Avrupa porselenleri, bakır ve tombak mutfak eşyası, Çin ve Japon porselenleri, gümüşler, hırka-i saadet dairesi ve kutsal emanetler, imparatorluk hazinesi, padişah kaftanları-halıları ve portre koleksiyonları yer alır.

Topkapı Sarayı Müzesi Mimari bölümleri içinde; 4 avlu ve Osmanlının en merak konusu Harem bölümleri gelen misafirlerin gezebildikleri diğer bölümleridir.


Adres: Sultanahmet, Fatih / İstanbul Tel : (0212) 512 04 80


istanbul-arkeoloji-muzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Dünyada ilk on müze içerisine giren İstanbul Arkeoloji Müzesi, çeşitli uygarlıkların sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra bina mimarisi ve bahçesi de gören izleyen misafirlerine ayrı bir güzellik katar.

Arkeoloji Müzesi koleksiyonunda; Balkanlar’dan, Anadolu ve Mezopotamya’dan Arap Yarımadası’na ve Afganistan’a kadar pek çok Osmanlı İmparatorluğu içinde yer almış medeniyetlerin eserlerini bulundurmaktadır. Üç ana bölümden oluşan müzeni bölümleri; Ana Bina, Eski Şark Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi


Adres: Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sk, 34122, Gülhane / Fatih, İstanbul Tel : (212) 520 77 40


turk-islam-eserleri-muzesi

Türk İslam Eserleri Müzesi

İslam eserlerini kapsayan ilk müze olan Türk İslam Eserleri Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuştur. Müze aynı zamanda Mimar Sinan’ın en önemli yapıtlarından biri olan Süleymaniye Cami-i Külliyesi içinde yer almaktadır. Osmanlı dönemindeyken Kanuni Sultan Süleyman tarafından Sadrazam İbrahim Paşa’ya hediye edilen yapı cumhuriyetin ilanından sonra Türk ve İslam Eserleri Müzesi adını almıştır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonları içinde; imparatorluğun en önemli dini yapılarından toplanan eserler çeşitlilik göstermektedir. Erken İslâm Döneminden 20. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimini ve İslâm dünyasının geniş coğrafyasındaki tüm ülkeleri kapsayan koleksiyon, Osmanlı Sultanlarının kendi adlarına yaptırdıkları vakıf binalarındaki kütüphaneleri için dönemlerinin en usta sanatçı ve hattatlarına yazdırdıkları veya onlara hediye edilmiş eserlerle ayrı boyut kazanıyor. Ayrıca ferman, berat, vakfiye gibi benzersiz belgeler de içeren koleksiyon, 13.000’i bulan eser sayısı ile tüm bilim dünyasınca tanınmaktadır. Birçok tarihi eseri içinde barındıran müze, çeşitli sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.


Adres: At Meydanı Sok. No:46 İbrahim Paşa Sarayı Sultanahmet/İstanbul Tel:  (0212) 518 18 05 


moziak-muzesi-istanbul

Mozaik Müzesi

Büyük saray mozaikleri müzesi olarak da geçen Mozaik Müzesi Ayasofya Müzesi içinde yer alır. Doğu Roma İmparatorluğundan kısmen sağlam halde kalan mozaik döşemesini içine alacak şekilde korunarak günümüze kadar gelen mozaikler hem sanatsal açıdan hem de tasvirli sahnelerin zenginliği açısından görülmesi gereken eşsiz tarihi eserlerden biridir.

Mozaiklerin süslemeleri içinde; dinî konulara rastlanmaz. Konular günlük hayattan, doğadan ve mitolojiden alınmıştır. Bunlar arasında kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, bir kısrağın tayını emzirmesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğine yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen sahneler yer almaktadır.


Adres: Arasta Çarşısı, Sultanahmet Mahallesi Fatih İstanbul/ Tel: (0212) 518 12 05


miniaturk

Miniatürk

Türkiye’nin eşsiz tarihi yapılarının milyonlarca küçültülmüş hallerinin içinde yer aldığı Miniatürk. Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken en önemli müzelerindendir.  Miniatürk, dünyanın en geniş maket alanına sahip ve en kısa sürede tamamlanan minyatür kentidir. İstanbul içinde masalsı bir atmosfer yaratılarak tasarlanan yapı içinde Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılmıştır.

Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin Miniaturk’te yer almasına özen gösterilmiştir. Miniatürk ile Antik Çağ’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, 3000 yıllık yaşanmışlığın izleri Haliç kıyısına taşınmıştır.


Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi Sütlüce - Beyoğlu - İstanbul /  Tel: (212) 222 28 82


sakip-sabanci-muzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Mimarı yapısı bulunduğu konumu ile önemli müzeler arasına giren Sakıp Sabancı Müzesi ana binası olan villa, 1927 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edouard De Nari'ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış, kısa bir süre de Karadağ Sefareti olarak hizmet vermiştir. Müze içinde zengin bir hat ve resim koleksiyonu barındırır. Özel koleksiyonunlar dışında da büyük sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturan Sakıp Sabancı Müzesi bu zamana kadar "Picasso İstanbul'da" ve "Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul'da" sergilerine ev sahipliği yapmıştır. Geçmiş sergisi Sakıp Sabancı’nın portrelerinden oluşan Kutluğ Ataman'dan sonra güncel sergisi Joan Miro sergisi.


Adres: Emirgan Mh., Sakıp Sabancı Cd No:42 Emirgan - İstanbul Tel: (212) 277 2200


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In