İstanbul’da Gezilecek Noktalar

İstanbul keşfedilesi güzellikleri ile dolu dolu anlar yaşayabileceğiniz şehirlerden bir tanesi. Kimi zaman büyüleyici manzarası ile kimi zaman ise kuş ve vapur sesleri ile sizleri çepeçevre sarar nitelikte...

İstanbul’da Gezilecek Noktalar

İstanbul'un tarihini anlatan ve kültürünü yansıtan nitelikteki surları ziyaret edin! Kara Surları, Marmara Surları, Haliç Surları keşfedilmeyi bekleyen en güzel gezi noktalarıdır.

7 tepe İstanbul...

İstanbul' un 7 tepesini keşfedin! 7 tepe üzerine kurulan bölgeler Roma döneminden kalmıştır.

  • Sultanahmet bölgesi
  • Nuruosmaniye-Çemberlitaş bölgesi
  • Süleymaniye-Beyazıt bölgesi
  • Fatih Camii'nin olduğu bölge
  • Yavuz Selim Camii'nin olduğu bölge
  • Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii'nin olduğu bölge
  • Kocamustafapaşa bölgesi

Mimar Sinan'ın izini sürerek Süleymaniye Türbesinin sırrını keşfedin! Emin olun camilerin güzelliği ile mest olacaksınız.

İstanbul' un çatısı olan Aydos'a gidin! Bizanslıların inşa etiği Aydos tepesi manzara açısından görülesi güzelliklerden bir tanesi.

Aydos Tepesi

Binbirdirek ve Yerebatan Sarnıçlarını geziniz. Oldukça güzel bir yapılanma olmakla beraber içerisinde buram buram tarihi hissedeceksiniz.

Yakında büyük bir değişime girecek olan Ulema semtini keşfedin.

Adalar'da Heybeliada Terk-i Dünya Kilisesi'ni ziyaret edin.

İsyanbul’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi mekanlardan bir tanesi de Yerebatan Sarnıcı olmakta. Yerebatan Sarnıcı içerisinde Roma dönemine ait birçok kalıntı izlerine rastlamaktayız. Toplamda sarnıç içerisinde 12 oda ve 19 bölme bulunmaktadır. Aynı zamanda kazı işlemleri yapılırken keşfedilen bir ayrıntı doğrultusunda sarnıç ve tünelin Nuruosmaniye Camii’nin altında çıktığını söyleyebiliriz.

Hisarları geziniz. Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı’nı gezerek manzaranın büyüsüne kapılacaksınız. Hisarlar arasında düzenlenen boğaz turlarına katılın böylelikle İstanbul’u denizden seyretmenin ne kadar keyifli olduğunu anlayacaksınız.

Rumeli Hisarı

Kuzey Ormanları’nda keyifli bir bisiklet turu yaparak bol oksijenli bir doğa ile baş başa olmanın tadını çıkarın.

Kitap okumayı seven biriyseniz mutlaka sahafları gezmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra müzayedeleri gezerek İstanbul’u okuyabilirsiniz.

Sahaflar

Son olarak da Kariye Müzesi’ni gezin. Burada bulunan eşsiz güzellikteki mozaiklerden gözünüzü alamayacağınıza eminiz. Mozaikler arasında yer alan Maria Palailogos’un da hikâyesini öğrenmenizi tavsiye ederiz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In