İstanbul’da en iyi uykuluk nerede yenir?

Sizin için gittik, gördük, tattık En iyi uykuluk restoran keşiflerimiz!

Uykuluk henüz sütten kesilmemiş kuzu ve dana’nın  gerdan, yürek, ciğer ya da bağırsak gibi yerlerinden çıkar ve bir hayvanda ortalama 80-100 gram kadar bulunur. Gerdan uykuluğunun lezzeti iyidir, yürek uykuluğunun tadı kalkan balığına benzer ve tadı biraz daha iyidir, ciğer uykuluğu sinirli olur. En lezzetlisi bağırsaktan çıkan fındık uykuluktur. Fındık uykuluk sadece küçükbaş hayvanlarda bulunur ve bir de çene uykuluğu vardır ama o çok sert olur, o yüzden pek tercih edilmez.

Uykuluk her mevsim yenen bir yemek değildir. Lezzetli bir uykuluk yemek istiyorsanız tavsiyemiz özellikle mart, nisan ve mayıs aylarında yemeniz. Nedeni; büyükbaş ve küçükbaş hayvanların doğurma aylarıdır. Kuzu ya da Dana sütten kesilmeden önce uykuluk bölümleri alınması gerekir yoksa Sütten kesildikten sonra uykuluk bölümleri giderek küçülerek ete dönüşür ve yok olur. Uykuluğun tadı kokoreç ile benzerlik gösterir ve gayet leziz bir yiyecektir.

Peki, en lezzetli Uykuluğu nerede yersiniz?

Haliç Kongre Merkezi, MiniaTürk, Rahmi M. Koç Müzesi, Santral İstanbul, hepsinin ortak paydası olan Sütlüce, en iyi uykuluğu yiyeceğiniz adreslerden de biri.

 

İşte en lezzetli Uykuluk Restaurant’ları.

Liman Uykuluk Restaurant

Uykuluk restoranları içinde bir numara olan Liman Sütlüce’nin medarı iftiharı… İlk kez yiyecekseniz tavsiyemiz burada yemeniz. Liman’ın Menüsünde sadece uykuluk yok. Çorba çeşitlerinden kokoreç’e, Tuzlama’dan sütlaç’a kadar yöresel lezzetlerin en iyileri menüsünde yer alıyor. Özellikle işkembe çorbasını içmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda hızlı servisi, güler yüzlü personeli ile ailece gelebileceğiniz restoranlar içinde yer alıyor.

Adres: Sütlüce Mahallesi, Karaağaç Caddesi No:92, Halıcıoğlu- İstanbul

Telefon: (0212) 255 79 17


Çınaraltı Uykuluk

Uykuluğun en lezzetlisini yiyebileceğiniz ikinci adres Çınaraltı. Mekana girdiğinizde kendinizi rahat hissetmeniz için personelleri ellerinden gelen tüm ilgiyi gösteriyor. Uykuluk yemeye geldik dediğiniz de ilk soruları hangi çeşidinden istersiniz? Oluyor.

Eğer ilk kez Uykuluk yiyecekseniz önerileri Gerdan Uykuluk; daha az yağlı bölümünden yapılan bu çeşidinin yanında yemeniz için tavsiyemiz Gavurdağı salatası. Uykuluğun yanı sıra mezeleri de oldukça lezzetli olan Çınaraltı’nın içki menüsü de var. Yanında bir tek etmek isteyenlere duyurulur.

Adres: Sütlüce Mahallesi,  İmrahor Caddesi No:72, Halıcıoğlu – İstanbul

Telefon: (0212) 210 35 14 


Vakkas’ın Et ve Uykuluk Yeri

Nostaljik bir mekana sahip olan Vakkas Restoranında gramofon, saz enstrümanları ile karşılaşabilirsiniz. Küçük bir mekan olan Vakkas salaş mekanlar arasında yer alıyor. Biz önce restoranın dekoruna sonra lezzetli findık uykuluğuna hayran kaldık. Arka fonda gelen Türk Sanat müziği tınıları içinde rakımızı ve uykuluğumuzun yanına lezzetli meze siparişimiz ile keyifli bir gün geçirdik. Sizinde yolunuz buralara düşerse muhakkak aklınızda olsun.

Adres: Haliç Kongre Merkezi Yanı No:26 Sütlüce  – İstanbul

Telefon: (0212) 255 66 62


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In