İstanbul’da en iyi mezeyi yiyebileceğiniz 10 adres

İstanbul'un en sıradışı, en leziz restaurantlarını keşfe çıktık ve birbirinden zengin mezelerle süslü, bu mekanların ilk 10 tanesini sizin için seçtik!!!

Bir ortamda meze tabağı varsa muhabbette yanına eşlik eder. Meze; bazen arkadaşlarımızla buluşmamızda bir bahane, bazen tek başına adı yememiz için bir neden olur.  Her ortama yakışır. Ama en çok rakının yanına yakışır…  Ehh!  Biz de lezzetini tarif etmesi zor bu mezelerin, en iyilerini İstanbul’da araştırdık. Sorduk, soruşturduk ve sevdiklerinizle beraber, mezelerin en iyisini nerede yiyebilirsiniz diye sıraladık. 

Meze kültürü başlı başına bir dünyadır. Dostlarla bir masanın etrafına toplanılır. Muhabbette başlanmadan küçük küçük seçilir mezeler… Her birini canımız çeker de hangisini yesek diye bir türlü seçim yapamayız. Seçmesi ince, yemesi daha ince bir konudur. Keza meze, karnı doyurmak için değil, sohbet ve keyif için yenir. Önce soğuklardan başlanır. Sonra ara sıcaklara geçilir. Tadına vara vara yenir.

Meze demek değildir ki çetrefilli zor tatlarla hazırlanılmış tarifler… Zeytinyağı üstüne nar ekşisi de bir meze çeşididir. Dahası altlıktır. Mideyi içki öncesi yumuşatmak için yenir. Peynir, kavun. Mesela bunlarda rakının dostu, keyfin arkadaşıdır.

Şimdiden afiyet olsun.

Meze deyince ilk aklınıza gelmesini temenni ettiğimiz restaurantlar...

Dai Pera Cousini İstanbul

İstanbul’un metropolü olan Taksim’de yer alan Dai Pera, kalabalık keşmekeşin dışında Karaköy, Taksim arasında yer alır.  İstanbul Mutfağı ile ünlü Dai Pera’nın mezeleri İstanbul mutfağı olmanın avantajı ile çok başarılıdır. Arnavut, Ermeni, Rum ve Yunan mutfak kültürlerini birleştiren mekanın yaratıcısı Arzu Hanım, sağlıklı yemek yemeği ve yapmayı sevdiği için Anne eli değen menüleri, Dai Pera için oluşturmuş. Zengin meze menüsünden neler meşhur derseniz? Fırınlanmış tahinli balkabağı, Arnavut usulü biberli çökelik, etli pazı sarma, kadayıf karides

Adres: Yeni Çarşı Caddesi No. 54 Galatasaray, Beyoğlu

Telefon: +90 (212) 252 80 99


Duble Meze Bar

Tarihi Pera’da yer alan muhteşem İstanbul manzarasına sahip Duble Meze Bar, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar mutfağından esinlenilerek meze tabaklarını hazırlıyor. Lezzetler, her daim sezona ve tazeliğe göre yeniliyor. Duble mezelerinde kullanılan lokal ürünler, modern çağın getirdiği en son teknikler ile pişirilerek misafirlerine sunuluyor.

10 metre uzunluğundaki meze barında 40’dan fazla meze çeşidi sunuluyor. 'Hardallı Levrek'ten 'Keçi Peynirli Paçanga'dan, 'isli Biber Borani’den, 'Kokoreç Bruschetta'ya kadar birçok kendine özgü mezeyi menüsünde barındıran Duble, bilindik mezeleri farklılaştırdığı mutfağında, 'Kumpir Deniz Güveci' 'Pastırma Turşusu', 'Tahinli Patlıcan' 'Izgara Dil' gibi tabaklarıyla oldukça iddialı.

Adres: Meşrutiyet Caddesi No:85 Palazza Donizetti Kat:7 Pera, Taksim/İstanbul

Telefon: +90 (212) 244 01 88


Sıdıka Meze Restoran

Küçük dar mekânı ile Sıdıka, Beşiktaş’ın yıllardır var olan meze cenneti. Günlük mezelerin, ara sıcakların, deniz mahsullerinin tadına varacağınız bir "meze restoranı" olan Sıdıka’da bütün yiyecekler günlük ve taze sunuluyor.  Birçok malzeme şehir dışından özel olarak getiriliyor. Cunda’dan gelen İzmir tulumu, zeytinyağı, ahtapot, ayvada, fener gibi bazı deniz mahsulleri ve Ege otları, Edirne'nin önemli şarap kavları gibi her şeyi dalından ve yöresinden geliyor. Burada bazı lezzetler vark ki mekan ile özdeşleşmiş. Bunlardan en favorileri asma yaprağında levrek, Ege otu salatası, Ayvadalı Karides Güveç.  

Öyle her yerde bulamayacağınız lezzetleri ve çok farklı mezeleri burada tadabilirsiniz. Bir tanesi mutlaka sizin favoriniz olur. 

*Mekân kapasitesi çok az olduğundan tavsiyemiz rezervasyonla gitmeniz. 

Adres: Sinanpaşa,Şair Nedim Cd. No:38,34353 Beşiktaş

Telefon: +90 (212) 259 7232


Meze By Lemon Tree

Asmalımescit’te yer alan yüksek tavanlı cici meze mekân, Meze By Lemon Tree tüm duyularınıza hitap edecek lezzetli bir mekân. Adının başı meze olduğu için konusunda ne kadar uzman bir mekân olduğunu dilerseniz biz söylemeyelim. Görüp göreceğiniz, yiyip yiyeceğiniz en lezzetli mezeleri burada tadabilirsiniz. Farklı meze çeşidi sevenler için ve değişik bir alternatif arayanlara Meze By Lemon Tree’yi tavsiye ediyoruz. Genellikle turistlerin tercih ettiği ve boş masa bulmanın imkânsız olduğu bu cici mekânın sürekli değişen meze menüsüne biz hayran kaldık. 

Adres: Meşrutiyet Caddesi 83/b, Şişhane/Taksim

Telefon: +90 (212) 252 83 02


Jash İstanbul

Bir restoran değil de bir eve misafir olduğunuzu hissettiren Jash İstanbul, Cihangir’in adını en keyifle söylediğim Pürtelaş mahallesinde yer alıyor. Jash’ın anlamını merak edenlerin hemen merakını gidermek üzere mekân isminin nerden geldiğini soruyoruz ve Ermenicede “aş” anlamına geldiğini öğreniyoruz. Kapıdan içeri girdiğiniz anda sanki 60’lar 80’lere gitmiş gibi hissediyorsunuz.  Ahşap masalar, fonda tatlı bir müzik, piyano, akordeon müzik aletleri ile süslü mekân restauranttan çok bir yalı konak kadında…  Ev sıcaklığı sadece mekânın dekorasyonunda değil çalışanlarına da taşınmış. Mutfağına gelecek olursa Ermeni mutfağı ile Osmanlı mutfağı hâkimiyetinde aynı zamanda veganları sevindirecek yemeklerde menülerinde mevcut.

Birden fazla meze merak ediyorsanız tavsiyemiz 5 çeşit mezenin yer aldığı meze tabağı…. Bizim burada favorimiz ise topik, tarama, kalamata zeytinyağı tabağı ve lakerda

Adres: Pürtelaş Hasan Efendi, Cihangir Cd. No:9, 34427 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 244 30 42


Cunda Balık Restaurant

Cunda Adası’na giden bilir. Bir kere ayakbastınız mı bağımlısı olur, çıkarsınız. İşte bu Cunda özleminizi geçirmek için İstanbul’da 2003 yılında açılan Cunda Balık, tam da bu dileğini duyan insanlar için açılmış. Senede birkaç kez havasını, mezelerini tadabildiğimiz Cunda, artık size hiç uzak değil.

Cunda Adası'nda tattığınız lezzetleri,  Bostancı Cunda Balık’ın geniş menüsünde tadabileceksiniz.  Burada en az 70-75 çeşit meze ve ara sıcaktan oluşan geniş bir meze dolabı bulacaksınız.  Ayvalık’tan günlük olarak gelen taze Ege balıklarıyla dolu, balık dolabıda sizi cezbedecek. İstanbul’da hiçbir restaurant’ta bulamayacağınız kadar çeşit Ege otları arasında seçim yapmakta... Siz de bizim gibi zorlanacaksınız. 

Adres: Koşu Yolu Sk. No:6 Kadıköy-Bostancı/İstanbul

Telefon: +90 (216) 380 59 89


Karaköy Lokantası

Bundan yıllar evvel bu kadar çok mekân yokken varlığı ile damaklarımızı mest eden Karaköy Lokantası’na bu listede yer vermeseydik, olmazdı. Yılların eskitemediği ve lezzetinden bir şey kaybettirmeyen Karaköy Lokantası, hala vazgeçilmez lezzet duraklarından. Görkemli binası, içimize huzur veren mavi duvarları ve ferah dekorasyonu ile önce içinizi açıyor. Ardından da menüsünde yer alan mezeleri ile midelerimizi… Pastırmalı humus, topik, atom, enginar kalbi ve özellikle ahtapot Izgara hepsi ayırt etmeden öneriyoruz.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mh. Kemankeş Cd No:37/A Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 292 44 55


Sakar Zeybek

Küçük ve ev rahatlığında olan Sakar Zeybek iki katlı bir evin meyhaneye çevrilmiş hali. Masalar, kalabalık arkadaş gurupları için uzun ve oturmalı… Yok, ben bir arkadaşımla efkâr dağıtacam diyorsanız iki kişilik masaları da keyifli. Mezelere gelecek olursak meze tepsisi önünüze geldiğinde hangisinden söyleyeyim diye aklınız karışabiliyor. Çünkü burada her şey çok lezzetli…  38 meze çeşidinden muammara, Muğla usulü patlıcan, Kabak çintmesi, Ermeni Pilaki, humus, ara sıcak olarak tereyağında karides denenmesi gereken bizim meze listemiz.  Diğer çeşitlerde size kalmış.

Adres: Koşuyolu Kalpa Çeşme Sok. No:20,Kadıköy/İstanbul

Telefon: +90 (216) 340 10 08


Roka Pera

roka pera

Alaçatı'dan kalkıp gelen lezzetlerle tanışmayanınız kaldı mı? Roka Pera, her kış özlenen Alaçatı, Ege lezzetlerini İstanbul'a taşıyor. İçeri girdiğiniz anda İzmir’de olduğunuzu sanacağınız dekoru, fonda duyulan eski melodiler ve tadı damaklarımızda kalan Ege lezzetleri İzmir’den kalkıp İstanbul’a gelmiş. Alaçatı’nın gözde mekânlarında Roka Bahçe, kış sezonu münasebetiyle sezonu kapatmışken bizleri lezzetlerinden mahrum etmemek için Roka Pera olarak buraya taşınmış. Egenin ruhunu, tadını Tire ilçesinden getiren Roka Pera’da her ürün, özenle tamda oranın lezzetiyle hazırlanarak sunuluyor. Mezelerinin baştan çıkarıcı görüntüsünün yanında lezzeti, tartışılamaz derecede güzel. Vişneli zeytinyağlı yaprak sarma, tahinli patlıcan, kırmızı pancar ve cevizle harmanlanmış börülce, her yerde tadamayacağınız lezzet çiğ enginar, bunlardan sadece bir kaçı. Hepsini bir arada denemeniz için Ege lezzeti tadım tabağı yapmışlar. 

Adres: Meşrutiyet Cad. No:130 Ansen Aparts, Tepebaşı, Beyoğlu

Telefon: +90 (212) 245 88 17


Sahrap Pera

Son zamanlarda Pera, trend mekanların bir araya toplandığı bölge oldu. Yoldan geçerken ahh! Burası da çok güzelmiş, demeden yolda yürüyemez hale geldik. Hal böyle olunca bu bölgede birden fazla meze mekânı size önermemiz şart dedik ve ünlü yemek yazarı Sahrap Sosyal’ın birkaç ay önce açtığı Sahrap Pera ile tanıştırmak istedik. Yemekleri ile ünlü olduğu kadar mezeleriyle de ünlü Sahrap Pera'da; pancar cipsli levrek, deniz börülceli enginar salatası, Ege otlu mücver ve etli pazı sarması bizim favorilerimiz. 

 

Hem meyhane rahatlığı hem de lezzetli mezeler için alternatif mekân arıyorsanız İstanbul'da meze yiyebileceğiniz meyhaneler yazımızda çok seveceksiniz.


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In