İstanbul’da en iyi kokteyl nerede içilir?

Yaz ayı, havalar derken hepimiz sıcaklardan bunaldık. Biraz serinlemek için birazda iş çıkışlarını renklendirmek için en iyi kokteyl barları sizler için araştırdık.

 

Geyik Coffee Rostery & Coctail Bar

Cihangir’in en sevilen mekanlarından biri Geyik, sabahları bize, lezzetli kahveleri ile uyandırma servisliği yapıyor. Akşama doğru bar alanını açıyor ve alışılmışın dışında kokteyller sunuyor. Burada her kokteyl için kullanılan meyveler doğal ve özel olarak damıtılıyor. Bu yüzden de bir kere giden ikinci, üçüncü kere giderek müdavim listesine giriyor.

Mottoları da çok güzel. Doğru kahve içmek, olmadı elinde gezmek, yetmedi evinde yapmak istiyorsan; akşamları da 'E bir şeyler içelim!' diyorsan; bi' Geyik'e bekleriz!

Bizim burada sizin için öneri kokteylimizi merak ediyorsanız. Geyik’de ne kokteyl meşhur yazımıza tıklamanız yeterli.

 

Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Akarsu Caddesi, No 18, Cihangir/Beyoğlu

Telefon: 0532 7730013


Parantez Bistro

Taksim, Asmalı Mescit’te hafta sonu sokağa taşan bir insan grubu görürseniz bilin ki Parantez’e gelmişsiniz. Buranın çalışanları da kokteylleri de çok iyi...  Elinize menülerini alın ve eğlenceli isimli kokteyllerinden birini seçin.

 

Bizim burada favorimiz dondurma sunumu ile A.S.K kokteyli oldu. İsmine bakınca hemen aşk dediğinizi duydum. Ama bilemediniz mekan bu kokteylle isim bulmadığı için "Adını Sen Koy" koymuşlar. Menüye de kısaltarak yazınca aşk olmu adı.

Adres: Asmalımescit Mahallesi, Asmalımescit Caddesi, Jurnal Sokak, No 1, Tünel, Beyoğlu

Telefon: (0212) 245 6735


5 Cocktails & More

Asmalı Mescit'e açıldığından beri nam-ı kulaktan kulağa giden 5 Cocktails, en iyi koktely barlar sıralamasında ilk sırayı çekiyor. Eğlence hayatından tanıdığımız Oben Budak, moda dünyasının yıldızı Alexandre Kokoskeriya ve Berti Palambo’nun işletmeciliğini yürüttüğü 5 Cocktails & More, şehrin en iyi kokteyl reçetelerinin sahibi... Neden diye soracaklar için hemen cevap verelim. Çünkü Türkiye’de kokteyl kültürünü başlatan isimlerden Cengiz Bazarbaşı yönetiminde kokteyller hazırlanıyor. Miksolojistler Şener Baytar, Serhat İleri ve Özlem Mut’a emanet edilmiş.

 

Bizim burda favori kokteylerimiz; Tropical Threesome, Daisy Martini ve Like It Or Not iki kokteylde oldukça lezzetli.

Adres: Asmalımescit Mahallesi, Müeyyet Sokak, No 5/A, Beyoğlu

Telefon: (0555) 8896955


Kafe Pi

Beşiktaş’a yolu düşenlerin vazgeçilmez mekanıdır Kafe Pi, enerjisi yüksek mekanın, misafirleri hep gençler oluyor. “Hayatı Pi’ye al” mottosuyla çalışan mekan, eğlence odaklı leziz kokteyller hazırlıyor. Özellikle şekerli kokteyl seviyorsanız burası tam size göre... Sadece kendilerine özel kokteyllerinden Big Bubble bizim vazgeçilmezimiz. Ama yok ben alevli, yanar dönerli kokteyl istiyorum, derseniz. Onu da yapmaktan geri kalmıyor Kafe Pi barmenleri.

 

Adres: Cihannüma Mh. Beşiktaş/İstanbul

Telefon: (0212) 244 5006

Beşiktaş dışında Asmalı Mescit'te de mekanları bulunuyor.


Gaspar

Karaköy’ün ikinci en iyi kokteyl mekanı Gaspar, hafta sonu geldiğinde yer bulmak imkansız. Her gün açık olan mekanda şöyle ben kokteylleri anlayarak içmek istiyorum, dediğinizde tavsiyemiz. Pazartesi günleri gitmeniz. Biz öyle yaptık ve bar koltuklarına oturduk ve Gaspar’ın uzman barmeni Ferdi Bey’in ellerine kendimizi bıraktık. Söyledik neleri sevip sevmediğimizi o da bize en iyisinden iki kokteyl patlattı. Biraz deneysel olalım dedik, acılı bir kokteyl içtik ki damak tadınıza uyuyorsa... Etkisi ertesi güne bile kalıyor.

 

Adres: Mueyyetzade Mah., Necati Bey Cad./arapoğlan Sok. No:6, Karaköy/İstanbul

Telefon: (0212) 293 6660


Asmalı’da isimsiz Bar

Asmalı’da gezerken keşfettiğimiz bir yer var ki sizlere nasıl tarif etsek bilemedik. Çünkü adı sanı yok. Mekan sahibi Alex Waldman isimlere takılmayı sevmeyen biri,  dahası mekan çok küçük olunca isim vermeyi pek anlamlı bulmamış. Hayallerinin peşinden giderek açtığı mekanında tek istediği muhabbet ve iyi kokteyl içmek. Yurt dışında sayıları fazla olan tabelasız barlara alışkın olanların şıp diye bulacağı bir yer burası. Mekân gerçek bir Amerikan bar. 1800’lerde eczanelerde tedavi amaçlı satılan alkollü kokteyllerin 1900’lerde bar şeklini almış hali. Bu kadar ipucu yeterli hadi gidin sokakları talan ederek barı bulmaya çalışın.

 

Bulmanızı kolaylaştırıcı ipucu isteyenlere “Alex’in Yeri” ya da “The Alchemist” olarak biliniyor.


Ravouna 1906

Taksim’in yenisi Rouve, Fransa’dan çıkıp İstiklal Caddesi’ne konmuş harika dekorasyonu olan bir mekan. Buraya geldiğinizde sadece kokteyl içmek zorunda değilsiniz. Özel demleme teknikleriyle hazırladıkları kahveleri, dünya mutfağının lezzetli örnekleri ve yerli şarap kavlarını denemeniz mümkün. Her şeyi özenle hazırlayan Rouve 1961, kokteylde de titiz davranan nadir mekanlardan. Kaliteli içkiler kullanan ve onları özel meyve aromaları ile damıtan barmenlerinden en özel kokteyli bizlere hazırlamasını istiyoruz. Sonuç nasıl mı? Bizden tam notla geçti.

 

Adres:  Tomtom Mh., İstiklal Cd No:201, Beyoglu/İstanbul

Telefon: (0216) 924 8760


Frankie İstanbul

Sofa Otel’in üst katına konumlanmış nefis bir İstanbul manzarasına sahip Frankie, iyi müzik ve iyi yemeği bir arada sunarken içki konusunu atlamıyor. Uzun bir bar alanı bulanan mekan ev yapımı shot votkalar hazırlıyor. Bunun yanında da son derece lezzetli kokteyller ile farklarını ortaya koyuyor.

 

Adres: Teşvikiye Cad. The Sofa Hotel 41/A, Nişantaşı/Istanbul 

Telefon: (0212) 230 6666


Zelda Zonk

Bankalar Caddesi’nde yer alan Gradiva Otel'in en üst katında hizmet veren Zelda Zonk gece hayatının nabzını tuttuğu kadar kokteyl trendlerinin de nabzını tutuyor. Şehir hayatında biraz kafa dağıtmak ve sabaha kadar eğlenip kokteyl içmek istiyorsanız, burayı sizlere önermek bizim boynumuzun borcudur. Kokteyl konusuna geri dönersek burada içmenizi şiddetle tavisye edeceğimiz kokteyl salatalık ile hazırlanan Gin Tail.

 

Adres: Bankalar Cad. Gradiva Hotel No:2 D:1, Karaköy

Telefon: (0212) 249 7700


My Bar

İstanbul Marriott Hotel Şişli terasında yer alan My Bar'ın ödüllü şefi Hazer Çelikli tarafından hazırlanan kokteylleri içerken daha önce içtiklerime hiç benzemiyor, tanımını kullanacağınızı garanti ediyoruz. Diageo World Class Competition’da Türkiye’nin en iyi üç bartender’ından biri seçilen Hazer Çelikli bu yaz ayı için  kültür tarihimizin en önemli değerlerinden ilham alarak hazırlanan enfes bir kokteyl menüsünü bizlere sunuyor.

İngiltere’de miksoloji ve bartendar’lık alanlarında eğitim alarak, ulusal ve uluslarası düzeyde birçok yarışmada ödül kazanan deneyimli bartender Hazer Çelikli, otelin keyifli teras barı My Bar’da yazın sıcak günlerinde serinleten enfes kokteyllerle misafirlere özgün tatlar sunuyor.

Rose Bowl, geleneksel Osmanlı mutfağının vazgeçilmez meyvesi nar ile eski İstanbul parfümlerinin egzotik gül aromasından ilham alınarak oluşturulurken, elma kurusu, tarçın ve naneyle hazırlanan The Magnificient Suleiman Sour, Osmanlı İmparatorluğu'na en görkemli dönemini yaşatan padişah Sultan Süleyman’ın adıyla isimlendiriliyor. İstanbul’un eski kent ruhunu yaşatan kahvehane kültüründen ve Türk kahvesinin özgün aromasıyla törensel ikramından yola çıkılarak oluşturulan Constantinople Pick Me Up hem lezzeti hem de sunumuyla deneyenlere zengin bir tadım deneyimi yaşatıyor.

Riki Raki Swizzle ise yeme-içme geleneğimizde eskiden beri var olan rakının, nane yaprakları, kekik aroması ve limon kabuğuyla sentezlenmesiyle tanıdığımız lezzete farklı bir yorum getiriyor.

 

Adres: İstanbul Marriott Hotel, Abide-i Hürriyet Caddesi No:142 Şişli/İstanbul

Telefon: (0212) 375 0100

Senin favori kokteyl bar mekanın hangisi? Bizimle paylaş, listemizde yer alsın. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In