İstanbul’da en iyi dondurmacılar

Çocukluğumuzun yaz günlerinden kalan vazgeçilmez bir lezzettir dondurma... Ağızda kaşık kaşık eriyen lezzet dondurmanın en lezzetli duraklarını sizler için sıraladık.

Külahında erimemesi için verilen savaşın tadı hiçbir oyunda yoktur. Artık çoğunlukla plastik kutular içinde marketlerde arz-ı endam etse de geleneksel dondurma lezzetinden vazgeçemeyenler için eski üretim tekniklerinden taviz vermeyen hâlâ birçok dondurmacı var.

İşinin ehli ustaların elinden çıkan dondurmanın tadı hiçbir şeyde yoktur. İstanbul’un her dem aranılan bazı dondurmacıları var ki gerçek dondurmanın sırrı onlarda gizli. Mis gibi vanilya kokan külahın içinde envai çeşit rengi ve lezzetiyle size göz kırpar. Hele hele vakit akşamsa, bir elinizde dondurma külahı, etrafı seyre dalarsınız.Dondurma dediğinin de külahta tadı çıkar.

Kapısının önünde kuyruklar oluşsa da siz biraz sonra buluşacağınız lezzetin verdiği keyifle, o küçücük dükkânda size de sıra gelmesini sabırla beklersiniz. Anladınız… Sizi şimdi dondurmanın rengârenk dünyasıyla, bir başka deyişle “dondurmacı amca”ların o birkaç metrekareye sığmış ‘kocaman dünyaları’ ile baş başa bırakıyoruz.

İşte İstanbul'da en iyi dondurmayı yiyebileceğiniz adresler!!!

Damla Dondurmacısı

İlk şubesini 1989 yılında Merter’de açan Damla Dondurmacısı, 1994 yılında burayı kapatarak Kurtuluş’a taşınmış. Bugün hâlâ Kurtuluş’ta küçük dükkânında hizmet vermeye devam ediyor. Doğal ve taze malzemeler kullanan Damla Dondurmacısı’nda karamelliden vişneliye, çikolatalıdan çilekliye her çeşit dondurmaya, ulaşmak mümkün. Damla’da en çok kaymaklı, çilekli, limonlu, tutti-frutti, sade ve çikolatalı dondurma tercih ediliyor. Dükkânda size hizmet veren personelin kibarlığı ve cana yakınlığı da unutulmamalı.

Yaz aylarında kapısında kuyrukların oluştuğu Damla’da kış mevsiminde boza ve salep de satılıyor. Damla Dondurmacısı, her gün 08.30–00.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Kurtuluş Caddesi No: 148, Kurtuluş

Tel: +90 212 233 49


Beşiktaş Roma Dondurmacısı

İlk ve tek şubesi 1962 yılında Nazmi ve Kadri Güler kardeşler tarafından Barbaros Bulvarı’nda açılan İtalyan Tipi Roma Dondurmacısı bugün aynı yerde, Güler Kardeşler’den Kadri Güler’in oğulları tarafından işletilmeye devam ediyor. İtalyan tipi dondurmanın ağızda eriyen, kendine özgü ne sert ne de yumuşak olan tadını en iyi şekilde tüketiciye ulaştırmaya çalışan Güler Kardeşler, dondurmalarını kendi imalathanelerinde, kendi elleri ile hazırlıyorlar.

Bilinen on iki çeşit dondurmanın yanı sıra gülden, tarçından, fındık ezmesinden, damla sakızından, Türk kahvesinden, mangodan, üzüm pekmezinden ve böğürtlenden dondurma yapıyorlar. Kaymaklı, çikolatalı ve Antep fıstıklı dondurmaları hızla tükeniyor. İtalyan Tipi Roma Dondurmacısı’nda dondurmalar günlük olarak üretiliyor. Mekânlarında 25 kişiye kadar hizmet verebilen İtalyan Tipi Roma Dondurmacısı 07.00–03.00 saatleri arasında açık. 

Adres: Barbaros Bulvarı No: 5 / A, Beşiktaş

Tel: +90 212 260 34 65


Zeynel Muhallebicisi

1925’li yıllarda dondurma dolu sandalı ile sıkı bir müdavim kitlesi oluşturan Zeynel Bölükbaşı, meşhur vişneli dondurmasını daha rahat sunabilmek için 1948 yılında İstinye’de ilk dükkânını açmış. Bugün üçüncü kuşak tarafından yönetilen Zeynel Muhallebicisi’nin Caddebostan şubesi dışında; Ataşehir, Kozyatağı, Nişantaşı ve Yeniköy’de de şubeleri bulunuyor.

Dondurmalarında günlük süt ve gerçek meyveler kullanılıyor. Kaymaklı, çilekli, vişneli, limonlu dondurmaları da çok seviliyor ama özellikle yaz aylarında kavunlu dondurmaları hemen tükeniyor. Bir serayı andıran yeşillikler içindeki mekânlarında, 100 kişiye kadar hizmet verebiliyorlar. Her gün 09.30-22.00 saatleri arasında tatlı severleri ağırlıyor.

Adres: Bağdat Caddesi No: 302, Caddebostan-Kadıköy

Tel: +90 216 411 45 86


Yaşar Usta Sorbe Dondurması

45 yıldır dondurma yapan Yaşar Usta, 2002 yılından beri Biberoğlu Unlu Mamülleri’ne bağlı olarak dondurmalarını satıyor. Mandıralardan aldığı keçi sütünün lezzeti ve gerçek meyve tadı, onun dondurmalarını unutulmaz kılıyor. Çilekli, cevizli, tahinli, limonlu, kavunlu ve vişneli dondurmalarını acele etmezseniz bulamıyorsunuz. Bizim favorimiz Tahin, ceviz ikilisi. Yaşar Usta her gün, öğlen saatlerinde açtığı tezgâhını gece 24.00’e kadar açık tutuyor. Bu lezzeti herkes tatsın diye 7 şube açan Yaşar Usta; Bakırköy, Cihangir, 4.Levent, Koşuyolu, Bağdat Caddesi, Kadıköy ve Bostancı semtlerinde aynı lezzetle hizmet veriyor. 

Adres: Biberoğlu Unlu Mamülleri önü, Ali Nihat Tarhan Caddesi, Bostancı

Tel: +90 216 361 14 40


Ali Usta

İlk ve tek şubesini 1969 yılında Moda’da açan Ali Usta, aradan geçen 38 yıla rağmen değişmeyen kalitesini koruyor. Ali Usta’nın, hiçbir katkı maddesi kullanmadığı dondurmalarından en çabuk kaymaklı ve çikolatalı olanlar tükeniyor. Kendi özel tarifi olan Santa Maria ise ilk sorulan dondurma çeşitlerinden. Kış aylarında 30 kişiye, yaz aylarında 54 kişiye hizmet veren Ali Usta, sabah 07.00’de açtığı dükkânını, saat 02.00’de kapatıyor.

Adres: Moda Caddesi, No: 264/A, Moda-Kadıköy

Tel: +90 216 414 18 80 


Mini Dondurma

Adı gibi kendi de “mini” olan Mini Dondurmacısı, Bebek’e gidenlerin bir külah dondurma almadan önünden geçemedikleri büyük lezzetler sunuyor. Müdavimleri en çok sakızlı, karadutlu, karamelli, fıstıklı ve sütlü dondurmalarını tavsiye ediyor. 1968 yılından beri İstanbullular’a hizmet veren Mini, Mart ayında açılıp Kasım ayında kapanıyor. Toplam on yedi çeşit dondurma üreten Mini Dondurma’da asla yapay tatlandırıcı kullanılmıyor. Meyvenin gerçek özü ile üretilen dondurmalar için frambuazlar Yalova’dan, sakızlar ise Yunanistan’dan geliyor. Haftanın her günü 09.00–03.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Cevdetpaşa Caddesi, No: 107, Bebek

Tel: +90 212 257 10 70


Güneş Dondurma

1975’de açılan Güneş Dondurma’da 18 çeşit dondurma bulunuyor. Karadutlu, limon ve çikolatalı dondurmaları en çok ilgi gören çeşitler arasında. Kış aylarında waffle ve dondurmayı aynı anda bulmak mümkün. Dondurmalarında meyve konsantresi yerine gerçek meyve, süt tozu yerine gerçek süt ve hakiki salep kullanıyorlar. Birçok ünlünün müdavimi olduğu Güneş Dondurmacısı, 09.00–04.00 saatleri arasında açık.

 

Adres: Cevdet Paşa Caddesi, No: 58, Bebek

Tel: +90 212 263 27 70


Yeşilköy Roma Dondurmacısı

1970 yılında Ramazan Vardar ve Veysel Ayaz tarafından açılan Roma Dondurmacısı, halen aynı yerde kurucularının oğulları Zekeriya Vardar ve Asaf Ayaz tarafından işletiliyor. Dondurmalarının değişmeyen tadını 30 yıldır aynı yerden malzeme almalarına bağlıyorlar. Dükkânlarında yirmi çeşit dondurma üretiliyor. Fazla bilinmeyen kayısılı, muzlu, cevizli, kestaneli, krokan – bademli dondurmaları var. Yeşilyurt’ta bulunan Roma Dondurmacısı, her gün 10.00 – 01.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: İstanbul Caddesi Kulüp Sokak, No: 1, Yeşilyurt

Tel: +90 212 663 35 42


Liji Roma Dondurmacısı

İlk şubelerini 1962 yılında, Kınalıada’da açan ancak 1974 yılında kapatmak zorunda kalan Liji Roma Dondurmacısı, 1982 yılında Ortaköy’de Kadri Güler tarafından tekrar açılmış. Bugün Kadri Güler’in oğlu Fuat Güler tarafından aynı kaliteyle dondurma üretmeye devam ediyor. Ekmek kadayıflarının da tadına doyum olmayan Liji’de en çok karamelli, çikolatalı ve kaymaklı dondurma tüketiliyor. Mekânları biraz küçük olduğu için aynı anda ancak sekiz kişi dondurma yiyebiliyor. Liji, her gün 06.00–02.00 arasında, Ortaköylüler’i ve Ortaköy’e yolu düşenleri ağırlıyor.

Çikolatalısı, kaymaklısı, vişnelisi ama illa ki çileklisi… Dondurma, yaz aylarının en çok aranan, en çok tadılan, vazgeçilmez lezzeti. İşinin ehli ustaların elinden çıkan dondurmanın tadı hiçbir şeyde yoktur. İstanbul’un her dem aranılan bazı dondurmacıları var ki gerçek dondurmanın sırrı onlarda gizli.

  

Adres: Dereboyu Caddesi No: 13/A, Ortaköy

Tel: +90 212 259 24 60


Girandola Arnavutköy

İstanbul’da yiyebileceğiniz en güzel dondurma! 

İtalyancada "Rüzgar Gülü" anlamına gelen Girandola, en iyi dondurmacılar listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Arnatutköy sahiline bakan dükkanında aklınıza ne çeşitte dondurma gelirse burada bulmanız mümkün. Dondurmaların hepsi istisnasız taze süt ve meyvelerden yapılıyor. Her gün mutlaka özel bir çeşitte ekleyerek yeni tatlarla konuklarını şaşırtabiliyor.

 

Adres: Bebek Arnavutköy Cad. No:109 Arnavutköy İstanbul.

Tel:+90 265 26 29 


Mua 

“MUA!” ünlemi İtalyanlar’ın lezzetli buldukları bir yemek karşısında parmak uçlarını dudaklarına götürdüklerinde çıkardıkları öpücük sesinden geliyor. “Hayat çok kısa, öyleyse iyi yemeğin tadını çıkaralım” mottosunu benimseyen MUA’da dondurmalar eski İtalyan geleneğine göre hazırlanıyor. MUA'da her ürün titizlikle hazırlanıyor. Kullanılan meyvelerin mevsime uygun ve yerel olmaları MUA için çok önemli. MUA’da serada yetişmiş ve dondurulmuş meyveler yerine, mevsimine uygun ürünler seçiliyor. Burada kış günü çilekli ve vişneli dondurma bulmak mümkün değil! Önem verilen bir diğer şey de ithal ürünleri değil, yerel olan ürünleri kullanmak. 

Adres: Yeniköy Mh Köybaşı Cd No:126/B Sarıyer, İstanbulYorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In