İstanbul’da Dizilerle Tanıdığımız Semtler

İstanbul'un bazı semtleri vardır ki çoğumuz tarafından bir televizyon dizisine ev sahipliği yaptığında tanınmış ya da o diziyle beraber o semti daha yakından tanımamız sağlanmıştır. Mahallenin Muhtarları'nın Maltepe'si, Süper Baba'ın Çengelköy'ü ve İkinci

Türk Sinemasında çoğu kez kullanılmış olan birbirine sağlam ilişkilerle bağlı, sıcak ve samimi insanların yaşadığı mahalle-semt figürü Perihan Abla dizisiyle başlayaraktan televizyon dizilerinde de sıkça kullanılır. Özellikle şehirleşmenin ve yoğun hayat koşuşturmacasının sonucu olarak giderek azalan semt-mahalle kültürü ve komşuluk ilişkilerine insanların duyduğu özlem, dizilerde bu kavramın kullanılmasında önemli bir faktör olur.

İstanbul farklı özelliklere sahip birçok semti sayesinde dizi yapımcıları için mekân alternatifi konusunda fazlaca seçenek oluşturur. Diziler, çekimlerinin yapıldığı semtte hareketliliğe ve aynı zamanda da kazanç elde edilmesine sebep olur. Popüler kültür denilen, insanların içinde bulundukları dönemde popüler olan ''trend'' ürünlerin peşinde koştukları, tüketim toplumu ya da moda tabiriyle zaman zaman birlikte anılmış olan olgunun bir sonucu olarak insanlar için, popüler bir dizinin çekildiği, karakterlerinin oturup kalktığı ve unutulmaz sahnelerinin geçtiği yerleri görmek oldukça çekici olur. Semt ahalisi de popüler kültürün sonucunda oluşan bu hareketlilikten oldukça kazanç sağlama imkânı bulmuştur.

Perihan Abla

Dizilerle tanıdığımız semtler deyince ilk akla geleni, Perihan Abla dizisinin çekildiği Kuzguncuk'tur. Birçok İstanbullu Kuzguncuk'u Perihan Abla dizisiyle tanımıştır. Temiz kalpli, yardımsever insanların yaşadığı mahalle profili örneği bu dizide ön plana çıkarılmış, semtin güzellikleri de zaman zaman dizi planlarında yer bulmuştur. Aynı semt daha sonra Ekmek Teknesi, Hayat Bilgisi gibi dizilerde de kullanılmıştır. Bir başka örnek olan, tüm zamanların en çok beğenilen televizyon dizileri arasında gösterilen Süper Baba dizisinde de çok güzel bir Çengelköy tasviri yapılır. Bu dizide de birbirinin yardımına koşan iyi insanlar semt ahalisini oluşturmuş, bu insanların birbirleriyle olan ilişkileri konu teşkil etmiş ama bunun yanında Çengelköy'ün güzellikleri de ön plana çıkartılmıştır. Başka dizilerde çoğunlukla sadece oyuncu performanslarına odaklanılan önemli sahneler, Süper Baba dizisinde arka planda etkileyici manzaralar tercih edilerek çekilmiş ve sahne görselliği üst düzeye ulaşmıştır.

Süper Baba

Çınaraltı Meydanı'ndan eşsiz Boğaz manzarasının yaz-kış, sabah-akşam gibi farklı zamanlarda her biri ayrı güzelliğe sahip görünümlerini dizide defalarca görme şansımız olur. Benzer şekilde semtin doğal plato olup da dizi kadar popüler olduğu bir diğer örnek de İkinci Bahar dizisinin çekildiği Samatya'dır. İstanbul'un kozmopolit ve müstesna semtlerinden biri olan Samatya, yerine göre naif yerine göre şen şakrak, canlı tasvirlerle çok güzel bir şekilde kullanılmış, diziyle beraber tanınırlığı daha da artmıştır. Öyle ki dizinin yayınlandığı dönemde ve sonrasında Samatya'ya gelen ziyaretçi sayısında önemli artışlar olmuş, Samatya Meydanı'ndaki restoranlar -dizideki iki rakip kebapçı dükkânı mizansenin etkisiyle- İstanbulluların tercihlerinde üst sıralarda yer edinmeye başlamışlardır.

İkinci Bahar

Bu saydığımız dizi ve semt örneklerine eklenebilecek birçoğu daha vardır elbet. Avrupa Yakası- Nişantaşı, Yeditepe İstanbul -Balat ve Hatırla Sevgili- Büyükada da bu yazıda en azından bahsetmemiz gerektiğini düşündüklerimiz. Sonuç olarak yoğun dizi enflasyonunun yaşandığı günümüzde, doğal plato olan semtleriyle İstanbul dizilere mekân sağlamaya devam edecek, diziler sayesinde tanınan ve popülerleşen semtler yine olacaktır.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In