İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

Çocuklarınızın eğlenirken öğrenmelerini ister misiniz? Ya da yeni yeteneklerini kendi kendilerine keşfetmelerini. Hem öğrenip hem eğlenebilecekleri aktiviteleri çocuklarınız için sıraladık.

İstanbul'da çocuklarla yapılacak birden fazla aktivite var. Eğlence parkları, müzikal, tiyatrolar, gelişimlerine destek olacak oyun evleri ve eğlence merkezleri, hepsinin ortak noktası çocukların hayal güçlerini kullanarak güldürmek. Çocuklarınız için yapabileceğiniz en güzel şey tabi ki onlara kendi kendilerine birşeyler başarabilmelerini öğretmek olacaktır. Sizin için hazırladığımız aktivitelerde hem siz hem de çocuklarınız çok eğlenecek. 

İstanbul'da çocuklar için bir sürü eğlenceli aktivite var!

Bunlardan en güzel ve en eğlencelilerini siz ve çocuklarınız için seçtik. Hadi gelin biraz eğlenelim.

KidZania

Çocukların yeni eğlence cumhuriyeti KidZania’yla çocuklar yeni mesleklerle tanışarak eğleniyor.

KidZania’da, yetişkinlerin dünyasında yer alan markalar ile işbirliği yapılarak, 4-14 yaş arasındaki çocukların, yetişkinlerin taşıdığı rolleri canlandırmalarına imkân veriliyor. Böylece çocuklar gerçek hayata hazırlanırken hem eğleniyor hem de öğreniyor. Ayrıca KidZania bünyesinde 0-4 yaş çocuklara özel bir bölüm de bulunuyor.

Çocuklar, KidZania’da yer alan 60’tan fazla aktivite alanında, kendi becerilerine ve ilgi alanlarına uygun; yaklaşık  90 rol üstlenerek, diledikleri meslekleri seçebiliyor. Gerçek bir şehir düzenlemesi içinde, çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış Hastane, İtfaiye, Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Havacılık Akademisi, Diş Sağlığı Merkezi, Banka, Stadyum vb. çok sayıda aktivite alanına sahip KidZania’yı ziyaret eden çocuklar ; “Doktor”, “İtfaiyeci”, “Diş Hekimi” vb. meslekleri canlandırabiliyorlar.

KidZania

  • KidZania’da çocuklar gerçek dünyanın bir simülasyonu ile geleceğe hazırlanırken; bol bol eğlenme ve öğrenme olanağı bulurlar.
  • KidZania’da çocuklara seçtikleri meslekler konusunda bilgi vermek ve park içinde geçirdikleri sürede destek olmak üzere özel eğitim almış “Zupervizör”ler bulunur.
  • Çocuklar, sadece para harcamayı değil, aynı zamanda emek sarf ederek, çalışarak nasıl para kazanılacağını ve nasıl tasarruf edileceğini, yani mali okur-yazarlığı öğrenirler.
  • KidZania’yı ziyaret eden Pedagoglar, çocukların Dünyayı anlamaları ve geleceğe bugünden hazırlanmaları açısından KidZania’nın çok özel bir yere sahip olduğunu belirtiyorlar.

Adres: Ankara Devlet Yolu Haydarpaşa Yönü 4.km Çeçen Sk. Acıbadem / Üsküdar, İstanbul

Telefon: (0216) 428 6763


Vialand

Hem kendiniz hem de çocuğunuz için eğlenceli aktivite Vialand!

Kurulduğu günden beri eğlencenin eksik olmadığı şehir Vialand’de çocuklarınızla yapacağınız birçok aktivite yer alıyor. Eğlenerek sosyalleşebilecekleri  bir ortam sağlayan eğlence parkı Vialand’de birden fazla aktivite mevcut. Tema Park’tan Canlı Müze’ye, bowlingden 4D sinema gösterilerine kadar farklı alternatifler sunan eğlence dünyasında çocuklarınızla keyifli bir gün geçireceksiniz.

 Vialand İstanbul


Adres: Girne Cd, 34065 Eyüp / İstanbul

Telefon: 444 8 563


Minopolis Şehri

Minopolis Çocuk Şehri, 4-14 yaş grubundaki çocukların gerçek bir şehrin simüle edilerek yaratıldığı bir ortamda meslekleri ve mesleklere ilişkin temel bilgileri öğrendikleri, hayata geçirdikleri bir şehir. Uygulama süreci eğlence aktiviteleri ile destekleniyor. Meslek edinme sürecinin ardından çalışıp para kazanmayı öğrenecekleri bir sistemle aktiviteler daha yararlı hale getiriliyor. Çocuklar şehre girdiklerinde kariyer merkezinin destek ve yönlendirmesi ile polis, itfaiyeci, inşaat mühendisi, televizyon spikeri, gazeteci, radyocu, güzellik uzmanı, doktor, kimya mühendis gibi birçok mesleği eğlenerek uyguluyorlar. Yaşayan ekonominin çocuklar için simüle edildiği şehirde gerçek hayatı bir yetişkin gibi deneyimlemelerine imkan veren Minopolis Şehri, çocuk gelişiminde ve eğlence alanında çığır açan yeni bir sistem olarak değerlendiriliyor.

minopolis


Adres: Marmara Forum AVM, Osmaniye Mahallesi, Çobançeşme Koşuyolu Bulvarı, No:3 Bakırköy, İstanbul

Telefon: (0850) 850 25 25


Paşabahçe Cam Atölyesi

Çocukların kendilerini geliştirerek yaratıcılıklarını bulmalarını sağlayan cam atölyeleri giderek popüler hale geliyor. Öğretici aktiviteler arasında yer alan Paşabahçe Cam Atölyesi çocuklarınızla keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacak. Camı şekillendirerek çeşitli sanatsal eserler yapabilecekleri bu aktivite için önceden arayıp atölye tarihlerine göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

cam-atolyesi


Jurassic Land

Dünyanın en iyi dinozor müzeleri arasına giren Jurassic Land'de çocuklarınızla macera dolu bir gün geçirebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük 4 boyutlu, 6 animasyonlu sineması, eğlenirken öğrenme imkanı sunan laboratuarı ile çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çeken Jurassic Land, tüm aile fertlerinin birlikte vakit geçirebilecekleri yepyeni bir aktivite alanı oluyor.

İstanbul Forum Jurassic Land


Adres: Kocatepe Mah Şehir Parkı Cad./12. Sok. Forum İstanbul, Yıldırım/Istanbul 

Telefon: (0212) 640 80 88


 Sualtı Eğlence Parkları

İstanbul’un iki büyük akvaryum parkları İstanbul Akvaryum ve Sealife’da çocuklarınızı deniz canlılarıyla tanıştırabilir, onlara hayvan sevgisini aşılayabilirsiniz. Birbirinden ilginç, ürkütücü ve merak uyandırıcı deniz canlılarıyla dolu bu sualtı parklarını çocuklarınızla gezin.

Sea Life Akvaryum İstanbul


İstanbul Akvaryum

Adres: Şenlikköy Mahallesi, Yeşilköy Halkalı Caddesi No 93 Florya- İstanbul

Telefon: (212) 444 9 444


Sealife

Adres: Kocatepe Mah. P, Paşa Cad.34045, 34045 Bayrampaşa/İstanbul

Telefon: (0212) 640 2740


Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği, sizi ve çocuklarınızı kelebeklerin bu bir günlük hikayelerine ortak olmaya davet ediyor. Soyları 50 milyon yıl öncesine dayanan bu canlıların son yıllarda yaşam alanları giderek daralıp yok olma tehlikesi yaşıyor. Nesillerini korumak ve kelebekler hakkında bilinçlenmek için çocuklarınızla değişik bir aktivite geçirebileceğiniz Kelebek Çiftliği’nde çok eğleneceksiniz.

İstanbul Kelebek Çiftliği


Adres: Fatih Sultan Caddesi, Zerzevatçıköy (Acarkent bitişiği) Beykoz / İstanbul

Telefon: (0216) 319 52 53


Oyuncak Müzesi 

Sunay Akın tarafından kurulan Oyuncak Müzesi. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği çocuklar ve büyükler için açılmış alternatif bir müze.

Sunay Akın’ın 1990 yılından başlayarak pek çok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan kitaplarının ve de gösterilerinin telifleriyle satın aldığı oyuncak tarihinin en değerli eserleriyle kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, uygarlık tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunuyor. Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılıyor. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmış. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilk.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklaması. Müze bu özelliğiyle üç kuşağın bir arada zaman geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekân.

oyuncak-muzesi


Adres: Ömer Paşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok. No:15 Göztepe/ İstanbul

Telefon: (0216) 359 45 50-51


 Snowpark 

Çocuklarına yaz - kış kar eğlencesini yaşatabileceğiniz Snowpark'ta karda kayak yapma keyfi, kar topu oynunları ve kar üzerinde futbol ve basketbol keyfi gibi eğlenceli aktiviteler düzenleniyor. Türkiye’nin ilk kapalı kayak ve kar oyunları merkezi olan Snowpark çocuklarınız ve sizin için keyifli bir hafta sonu etkinliği olacak.

snowpark-kar-merkezi


Adres: Torium AVM, Saadetdere Mahallesi, E-5 Üzeri, Haramidere - İstanbul

Telefon: (0212) 699 90 50


Ottomanya İnteraktif Osmanlı Müzesi

Ottomanya ile İnteraktif Eğlence

Özel olarak Osmanlı kültürünü ve estetik mirasını çocuklara keyifle aktaran bir mekan olarak tasarlanan Ottomanya’da ailelerin de keyifli vakit geçirmesinin yanı sıra ebeveynlere çocuklarını emanet etme imkânı da sunuyor. 

Sıkıcı müze gezilerinde yüzlerce yıllık taşlara, kıyafetlere, yazmalara bakıp geçmişte insanların nasıl yaşadığını, nasıl göründüğünü hayal etmeye çalışmaktan bıktıysanız, Ottomanya’da tarihin bir parçası olmaya hazırlanın!

Burada çocuklarınız eğlenirken öğrenecek. Ebru sanatını deneyecek, gölge oyunlarının kuklalarını keşfedek ve interaktif oyunlarla benzersiz bir müze deneyimi yaşayacaklar.


Adres: Mall of İstanbul, Ziyagökalp Mahallesi, Süleyman Demirel Bulvarı, Mahmutbey, Başakşehir-İstanbul

Telefon: (0212) 801 0460


 Moi Park

İstanbul'un en eğlenceli parkı Moi Park, Türkiye'nin ilk kapalı tema parkıdır. İki kattan oluşan parkın alt katında, gençler ve daima genç kalanların ailece eğlenebilecekleri salıncak ve eğlence üniteleri yer alırken; aynı salıncakların 4 – 10 yaş grubuna hitap eden çeşitleri üst katta çocuklara hizmet veriyor. Tamamı park temasına uygun dev salıncaklar 22 metreye ulaşarak keyifli biniş sağlarken aynı zamanda parkın gizemini, gösterişini ve muhteşem ışık oyunları gösterisini tepeden seyredebilmenizi, ışıklarla yarışmanızı ve içinden geçmenizi sağlıyor. Çocuklarınız Moi Park sakinleri Taşkafalar ile eğleniyor.


 Adres: Mall of İstanbul AVM, Kat: 4 BAŞAKŞEHİR / İstanbul


Forestanbul

Uzun macera ip parkuru, paitnball heyecanı, tırmanma duvarı ve okçuluk alanlarıyla çocuklarınızla buradan çıkmak istemeyeceksiniz. Türkiye'nin en büyük açık alan macera ve etkinlik parkı olan Forestanbul içinde farklı farklı 12 oyun parkuru yer alıyor. Oyun alanları birlikte grup oyunları için sahalar ve yorgunluk atmak için restoran bölümü yer alıyor.

Forestanbul


Adres: Kurt Kemeri Mesire Yeri (Mithatpaşa Mh. Davutpaşa Cd., Çitfalan Kemerburgaz Yolu Üzeri) Kemerburgaz - Eyüp

Telefon: 444 58 67


Uçurtma Müzesi

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Müzesi adıyla hizmet veren ülkemizin ilk, dünyanın ise 18 müzesinden biri olan Uçurtma Müzesi sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerleden biri. Tüm yıl boyu 09.00 – 17.00 saatleri arası açık olan müzeye girişler ücretsiz. Müze içinde özellikle çocuklara yönelik tiyatral anlatım ve interaktif olarak gerçekleştirilen programlarda görerek, dokunarak ve eğlenceli öğretim modeli en ideal şekilde uygulanıyor. Hatta müzeyi gezen çocuklar kendi uçurtmalarını uçurtma atölyesine katılarak yapabiliyorlar. Müze içinde yer alan ve 3 ayrı bölümden oluşan uçurtma atölyelerine katılarak kendi uçurtmalarını uçurabiliyorlar.

İstanbul Uçurtma Müzesi


Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cd. Bakıcı Sk. No:12 ÜSKÜDAR – İSTANBUL

Telefon: 0216 553 23 37


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In