22.İstanbul Caz Festivali ile İstanbul'da caz zamanı

27 Haziran–15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek 22. İstanbul Caz Festivali, bu yıl da cazın önde gelen isimlerinden güncel müziğin yıldızlarına birçok ismi İstanbul’un farklı mekanlarında ağırlayacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, on sekiz yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu yıl 22. ile İstanbul'lu caz tınılarına boğuyor. 27 Haziran Cumartesi akşamı 21.00’da Avusturya Başkonsolosluğu’nun Yeniköy’deki Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde başlayacak. Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alacak usta caz müzisyeni, piyanist ve besteci Emin Fındıkoğlu’nun, ilk kez seslendirilecek bestelerine de yer verdiği yeni projesi Emin Fındıkoğlu+12 konseri, festivalin açılışını yapacak. Ardından da Türkiye’de R&B vokalin aranan ismi Bora Uzer’in festivale özel projesiyle görkemli bir şekilde açılışı gerçekleşecek. 

Gelenekselleşen konser mekânlarının yanı sıra festival, müziği tüm kente yayarak takipçilerini şehrin farklı köşelerinde buluşturacak. Joan Baez, Jools Holland, Marcus Miller, Melody Gardot veTigran Hamasyan gibi folk, blues ve cazın farklı seslerini ağırlayacak olan 22. İstanbul Caz Festivali, “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinlikleriyle yine ücretsiz caz dinletileri gerçekleştirelecek. 

Bu yıl festivale ev sahipliği yapacak mekânlar arasında Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Başkonsolosluğu/Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, ENKA Sahnesi, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon, Feriye Lokantası, İstanbul Erkek Lisesi, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sepetçiler Kasrı ve Salon İKSV yer alıyor.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek ücretsiz etkinliklerle İstanbul’da caz havası parklar ve sokaklara da taşınacak.

“Parklarda Caz”lı Fenerbahçe Parkı’ndan, “Gece Gezmesi”yle Kadıköy’e, şehrin açık hava mekânları cazın enerji yüklü notalarıyla dolacak. Tüm etkinliklerle ilgili detayları festivalin web sitesi olan www.caz.iksv.org takip edebilirsiniz.

Tam 12 yıldır devam eden “Genç Caz” serisi bu yıl da profesyonel müzik kariyerine adım atmamış, 30 yaş altı genç caz müzisyenleri desteklemeye devam ediyor. Şimdiye dek 60’a yakın genç topluluğu festivale katan “Genç Caz” serisinin 2015 yılı başvuruları 24 Nisan’a kadar gerçekleştirilebilecek. 10 Mayıs Pazar günü Salon İKSV’de yapılacak değerlendirme konserinin sonucunda belirlenen dört topluluk da “Parklarda Caz”da sahne alma fırsatı bulacak.

“Gece Gezmesi”

8 Temmuz Çarşamba, Kadıköy-Moda-Yeldeğirmeni Bu yıl festival kapsamında ilk kez düzenlenecek “Gece Gezmesi” etkinliği, müzik şenliği ruhunu Kadıköy haritasına taşıyor. 8 Temmuz Çarşamba günü Kadıköy, Moda ve Yeldeğirmeni rotasında yer alan çeşitli konser mekânlarında, civar müzisyenlerin ev stüdyolarında ve atölyelerde, “Gece Gezmesi” kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu etkinlikler, Türkiye’den alternatif/bağımsız müzisyenler ve cazın genç temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek.

22. İstanbul Caz Festivali programında kimler var?

Cazın Genç Dehası Tigran Hamasyan İki Farklı Projeyle Festivalde

30 Haziran Salı, 21.00, Aya İrini Müzesi

1 Temmuz Çarşamba, 19.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

1987 Ermenistan doğumlu genç müzik dehası Tigran Hamasyan, iki özel konserle festivalin konuklarından. 3 yaşında piyano çalmaya başlayan Hamasyan henüz 18 yaşındayken Montreux Caz Festivali ve Thelonious Monk Enstitüsü’nün piyano yarışmalarında birincilik kazandı.


Joan Baez, 11 Yılın Ardından Yeniden Açıkhava Sahnesi’nde

1 Temmuz Çarşamba, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

30’dan fazla albümle müzikte yarım asrı geride bırakan, aktivist kimliğiyle de popüler müziğin en önemli seslerindenkabul edilen efsanevi folk müzisyeni Joan Baez, unutulmaz baladlarıyla 11 yıl sonra festival kapsamında yeniden İstanbul’da.


Marcus Miller’la Afrika’dan Amerika’ya Uzanan Müzik Yolculuğu “Afrodeezia”

2 Temmuz Perşembe, 21.00, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Yıllardır yayımladığı başarılı albümleri ve etkileyici tekniğiyle Türk seyircisinin yakından tanıdığı bas dehası Marcus Miller müzikal mirasının kaynağına döndüğü yeni projesi ve 10. albümü Afrodeezia ile bir kez daha festivalin konuğu oluyor. 


Bas Virtüözü Charnett Moffett ile “Nettwork” Gecesi

3 Temmuz Cuma, 21.00, Sakıp Sabancı Müzesi

Bugüne kadar Wynton Marsalis, McCoy Tyner, Ornette Coleman gibi pek çok efsane isme eşlik ederek 200 kayıtta yer alan bas efsanesi Charnett Moffett, yıldızlarla dolu bir kadroyla festivalin konuklarından olacak. Moffett, kariyeri boyunca dirsek temasında olduğu virtüözleri bir araya getirdiği son Sakıp Sabancı Müzesi’nde İstanbul’daki ilk konserini verecek.


Vokalist, Şarkı Yazarı ve Müzisyen Melody Gardot ile Sepetçiler Kasrı’nda Bir Gece

6 Temmuz Pazartesi, 19.30, Sepetçiler Kasrı

20. İstanbul Caz Festivali’ndeki performansıyla İstanbullu müzikseverleri kendine hayran bırakan Melody Gardot zarif, güçlü ve karakteristik vokalinin yanı sıra yepyeni şarkılarıyla bir kez daha festival seyircisiyle buluşacak. Gardot, 6 Temmuz Pazartesi akşamı Sepetçiler Kasrı’nda olacak. Konser öncesinde Polonya’nın en iyi caz müzisyenleri arasında gösterilen, basçı Wojtek Mazolewski beşlisiyle birlikte sahneye çıkacak.


Marc Almond ve Rhythm and Blues Orchestra ile Birlikte Açıkhava Sahnesi’nde

7 Temmuz Salı, 21.00, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

BBC 2’deki kült televizyon programı Later... with Jools Holland ile kendine büyük bir hayran kitlesi edinen usta piyanist Jools Holland, 20 kişilik dev orkestrasıyla ilk kez İstanbul’a geliyor. 7 Temmuz Salı akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserde Jools Holland ise şarkıcı ve söz yazarı Marc Almond olacak.


2013 Glastonbury performansıyla devleşen Malili Fatoumata Diawara aynı sahnede

8 Temmuz Çarşamba, 21.45, Feriye Lokantası

Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan Kübalı caz piyanisti Roberto Fonseca ve Damon Albarn’dan Herbie Hancock’a, Amadou and Mariam’dan, Paul McCartney ve Roots’a sayısız isimle birlikte çalışmış Malili müzisyen ve şarkıcı Fatoumata Diawara, sıcak ve ritmik bir Afro-Latin Lokantası’nda bir araya geliyor.


Mahsa Vahdat, Tord Gustavsen ve Fahrettin Yarkın bir arada

9 Temmuz Perşembe, 21.00, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi

İstanbul Caz Festivali kapsamında 2006 yılından bu yana Türk müziği ile benzer kaynaklardan beslenen dünyaca ünlü sanatçıları, ülkemizden usta isimlerle yeni ve özgün üretimler sergilemek üzere bir araya getiren “Ustalarla Buluşmalar” konserleri bu yıl yine özel bir projeyle devam ediyor. 9 Temmuz Perşembe akşamı İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek “Ustalarla Buluşmalar” konserinde İranlı sanatçı Mahsa Vahdat, Norveçli piyanist Tord Gustavsen ve İstanbullu vurmalı çalgılar ustası Fahrettin Yarkın sahneden seyircilere müzikleriyle birlikte seslenecekler.


“Caz İçin Tuhaf Bir Yer”: The Bad Plus ve Joshua Redman

10 Temmuz Cuma, 19.30, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu

Yaratıcı ve eğlenceli yorumlarıyla tanınan avangard-caz üçlüsü The Bad Plus, günümüzün en karizmatik saksofon virtüözlerinden Joshua Redman ile festival sahnesinde güçlerini birleştirecek. 10 Temmuz Cuma akşamı ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek konserden önce, Avrupa cazının parlayan yıldızlarından Fransız akordeon sanatçısı Vincent Peirani, beşlisiyle sahnede olacak.


 

Caz Sıcağına “Kuzey Işıkları”: Sly&Robbie, Nils Petter Molvaær

11 Temmuz Cumartesi, 19.00, KüçükÇiftlik Park

Bugüne kadar 200 bin kayıtta yapımcı ya da müzisyen olarak yer alan, reggae müziğin en önemli bas ve davul ikilisi Sly&Robbie, Norveçli usta caz trompetçisi Nils Petter Molvaær ile sıra dışı bir konser için festivalde buluşuyor. 


Chris Potter, Dave Holland, Lionel Loueke, Eric Harland

13 Temmuz Pazartesi, 21.00, CRR

Saksofonda Chris Potter, basta Dave Holland, gitarda Lionel Loueke ve davulda Eric Harland; cazın yıldızları aynı sahnede buluşuyor. Underground gibi çok başarılı caz gruplarının lideri Chris Potter ve Bill Evans, Miles Davis gibi cazın en büyük isimleri ile çalmış, son dönemde gerçekleştirdiği quartet ya da big band projeleri ile aralarında Grammy de olan sayısız ödüle layık görülen Dave Holland, 13 Temmuz Pazartesi akşamı Cemal Reşit Rey’de bir araya geliyor. 


 Oleta Adams ve Aloe Blacc 22. İstanbul Caz Festivali'nde buluşuyor

14 Temmuz Salı, 21:30, Alman Sefarethanesi

Oleta Adams ve Aloe Blacc ikilisi, Grammy ödüllü besteci ve davulcu Terri Lyne Carrington'ın müzik direktörlüğünde, popüler müzik tarihinin devleri Frank Sinatra ve Billie Holiday'e ait klasikleri yeniden yorumluyor. Sinatra ve Holliday'in doğumlarının 100. yılının kutlanacağı bu konserde karşı koyamayacağınız bir müzik gecesi sizi bekliyor.


Burak Bediyan European  Qartet

14 Temmuz Salı, 21:30, Salon İKSV

Türkiye caz sahnesinin başarılı isimleriyle Avrupalı ustaları bir araya getiren Avrupa Caz Kulübü bu yıl yine Salon İKSV’de müzikseverlerle buluşuyor. 


22. İstanbul Caz Festivali, kaçırmayı istemeyeceğiniz, yenilikçi bir konser serisiyle kapanıyor. 

15 Temmuz Salı, 19:00, Uniq Açıkhava

Önce sıra dışı yeteneğiyle göz dolduran ABD'li genç trompetçi Theo Croker sahneye çıkıyor. Ardından sahneyi soul müziğin geleceği olarak gösterilen Avustralyalı grup Hiatus Kaiyote devralıyor. Gecenin son konserinde ise Bill Withers ve Otis Redding gibi devlerle karşılaştırılan genç soul müzisyeni Michael Kiwanuka dinleyicilerle buluşuyor.


 
 
 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In