İstanbul’da çay içebileceğiniz 8 süper mekan

Türk milletinin en güzel yanlarından birisi de misafirperver olması. Misafirliklerin de göstergesi ikram edilen sıcak bir bardak çaydır. Nerede olursanız olun İstanbul'da her zaman her yerde çayınız hazırdır.

Hayatımızın hep bir yerindedir çay. Muhabbetin en koyusunun olduğu ortamda, bir dal sigara yanında, annelerin gün sohbetlerinde, kahvede okeye dönerken, soğuk karlı bir havada dumanı tüterken hep o ısıtır içimizi… Dizilerin vazgeçilmez içeceğidir. Ekmek Teknesi dizisinde şair Herodot, hikâyenin en heyecanlı kısmında çayından bir yudum alışını hiç unutamam. Ve en sevilen dizi Leyla ile Mecnun’un unutulmaz karakteri, Erdal Bakkal’ın meşhur çayını… Dedikleri gibi “çay Erdal Bakkal’da içilir”.

Müsaitseniz sizlere İstanbul’un nadide köşelerinde bir bardak çay ısmarlamak istiyoruz?

Çay varsa sohbet hoştur.

cay içilecek yerler

Dayının Yeri Çay Ocağı

İlk girdiğiniz mekânda hep bir çay veriyim mi? soruyla karşılaşırsınız. Bir de tabiri vardır. Tavşankanı! İşte o tavşankanı çayın, en lezzetlisini Fatih, At Pazarı’ndaki Dayının Yeri’ndeiçebilirsiniz. Müşteriye içtiği çayın hesabı sorulmuyor. Müşteri gönlünden geçeni, gücünün yettiği kadarını ödüyor. İşletme sahibi Metin amca bu durumu, “buranın anayasası böyle” diyerek açıklıyor. Dayının Yeri,tarihi bir mekân. Duvardaki haritada halen 67 il var mesela. 50 yıllık sandalyeleri meşhur. Ha keza masalar da öyle.


Adres: Ali Kuşçu Mah, At Pazarı Meydanı, Fatih/İstanbul


Duydum ki çok güzel sesin varmış.Bize iki çay söyler misin ?

pier loti çay

Pier Loti

Konu çay içmekse ilk akla gelen yerdir Pierre Loti. İstanbul’un en güzel manzarasına karşı Türk kahvenizi içtikten sonra, demli bir çay keyfi yapmak kadar güzel bir şey yoktur. Türkiye'yi ikinci vatan olarak gören ünlü Fransız yazar Pierre Loti'nin o dönemde, "Rabia Kadın Kahvesi" olarak bilinen bu kahveye sık sık gelerek Haliç'e karşı "Aziyade" adlı romanını yazdığı söylenir. Tam bir İstanbul aşığı olan yazar, uzun dönemler İstanbul’da yaşamış ve günümüzde mekânın ismi adıyla anılmıştır.


Adres: Eyüp Merkez Mahallesi /İstanbul


Çay mı kahve mi diye sorma bana!Zira biz muhabbetin Çay’lısını, gözün kahvelisini severiz. Bayım.

cay bahçeleri

Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

Yüzyıllarla eş yaşları olan Çınar ağaçlarının altında konumlanmış çay bahçesi boğazın tam kıvrıldığı yerde 24 saat açık olarak bizleri bekler. Samimi sıcaklığı gelen her kişinin en az bir masaya selam vermesinden gelir. Elbette yaz ayları için ideal olmakla birlikte kışın, karlı havalarda aynı tadı almakta mümkün. İlk defa gidenler için sabahları muhteşem bir manzarası olduğunu söyleyebilirim.


Adres: Çengelköy Mh., Çınarlı Cami Sokak, 34680 İstanbul


…çay henüz her şey bitmedi demektir. (Cezmi Ersöz)

istanbulda çay bahçeleri

Beltaş Cafe

Ortaköy’ün enfes boğaz manzarasına karşı, yöresel örtülü masalarında çay içmenin tadı bir başka güzeldir. Taze taze gelen sıcacık çayınızı yudumlayıp boğazda gezen gemileri izleyebilirsiniz. Nefes almak için vereceğiniz kısa molalarınız, denize sıfır masalarında oturduğunuz anda uzadıkça uzar. Yazın keyfi ile kışın keyfinin aynı olduğu mekânın tatlıları da oldukça lezzetlidir.


Adres: Ortaköy Mh., 34347 Beşiktaş/İstanbul


…bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun… (Orhan Kemal)

çay

Ağa Kapısı

Tahtakale ile Süleymaniye arası bir yerde kalan Ağa Kapısı’nın her katı ayrı keyifli ve güzeldir. İstanbul’un nadide güzellikteki manzarasına karşı çayın en lezzetlisini burada içerken hiç kalmak istemeyeceğinizin garantisini verebilir.


Adres:Süleymaniye Mah., Fetva Yokuşu Nazir İzzet Efendi Sok. No:11, Tahtakale/İstanbul


Bir çay bardağının etrafında toplanan insanlar, dünyanın kadim yaralarına her zaman iyi gelmiştir.

demli cay

Bebek Kahve

65 sene önce başlayan yolculuklarında hiç tadını bozmayan mekân Bebek Kahve, bundan yıllar önce balıkçı kahvesiymiş. Balıkçıların ağlarını tamir ettiği, lambalı radyo ile ajans haberlerinin dinlendiği zamanlar gören kahve, üniversite öğrencilerinin uğramak mekânı olduktan sonra çok değişmiş. Şimdilerde ofisi gibi kullanan insanlar, bir kahvaltıya uğrayan yâda tatlı bir sohbet için gelen misafirlerle şenleniyor. Burada çaylar her dem taze, yemekler hep leziz ve içilen kahvenin 40 yıl hatırı var.


Adres:Bebek Mh. Cevdet Paşa Cd. No:34 34342 Beşiktaş İstanbul


…basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay, simit ve peynirle…(Nazım Hikmet Ran)

cay ve simit

Dolmabahçe Çay Bahçesi

Ne demiş Âşık Veysel “çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen”? Bu sözün üzerine çayıyla lezzetli, sevilesi mekân Dolmabahçe Çay Bahçe’sine yolunuz kesinlikle düşmeli… Adeta denizle iç içe olan mekânın çayı da kahvesi de lezzetiyle bizden tescilli.


Adres:Meclis-i Mebusan Cad. Dolmabahçe Meydanı –İstanbul


Çay! Umutsuzlukları yeniden demleyip, umuda varmaktır. Şairin de dediği gibi "Çay" içiyorsanız bitmemiş bir şeyler vardır.

cay

Galata Kulesi Çay Bahçesi

Konu, İstanbul olunca her manzaraya karşı çay içilir, demek dilimizin ucuna gelse de, bazı manzaralara karşı övgümüz, çok çok fazla. Galata’da bu övgüleri en başta alan semtlerden, İstanbul diyince akla ilk gelen yerlerden olan Galata Kulesi’nin dibinde yer alan çay bahçesi hafta içi, hafta sonu favori mekânlarımızdan fiyatları biraz yüksek olsa da çayların tadı hep güzel.


Adres: Galata, Beyoğlu,İstanbul


Bonus: Gülhane Parkı

gulhane

Biz bir ceviz ağacıyız Gülhane Parkı'nda! Çayı demlikle içer, manzaranın en güzeline bakmayı severiz. Çayımıza iki şeker atarız, sırf tek kalıp kırılmasın diye...


2.Bonus:Molla Aşkı Teras Cafe

İstanbul'u en güzel izleyebileceğiniz nadide mekanlardan biridir. Molla Cafe, kendine münhasır işletmede çaylar demlik demlik demlenir. Bir de size özel harmanlanır. Özellikle kendi karşımları bitkilerde hazırlanan Molla Aşkı Çay'ı da efsane tattadır. Bizden demesi...


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In