İstanbul'da Bir Sahil Kasabası

İstanbul'un doğu sınırında yer alan Tuzla, şehrin yapı ve doğal güzelliğini koruyan bir sahil yerleşim yeri olarak varlığını sürdürüyor.

Tuzla, İstanbul'un yapı ve doğal güzelliğini koruyabilen sahil yerleşimlerinden biri olarak İstanbul'un doğu sınırında yer alıyor. Tarihin ilk çağlarından beri bir yerleşim yeri olan Tuzla'nın, Osmanlı döneminden önce bir Rum balıkçı köyü olduğu ve o dönemde İzmit ve İstanbul arasında gidip gelen korsanlar için üst teşkil ettiği biliniyor. Bu devirlerde Aydost'taki Bizans Beyi tarafından etrafı kale ile çevrildiği ve Abdurrahman Gazi zamanında Türklerin eline geçtiği biliniyor. Burası gemilerin kalafat yeri ve limanı olmuş. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarına kadar burada Rumlar ve Türkler iç içe yaşamışlar.

Tuzla, Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında Üsküdar'a bağlı bir belde iken 1908 yılında Türkiye'nin ilk köy beldesi olmuştur. Lozan Antlaşması ile Selanik'ten gelen Türklerin Tuzla'ya yerleşmesi ile Rumların çoğunluğu Yunanistan'a gitmişlerdir. 1936 yılında müstakil belediye olan Tuzla, 1951 yılında Kartal ilçesine bağlanmış, 1987 yılında Pendik ilçesinin kurulması nedeniyle Pendik ilçesine bağlanmıştır. Tuzla, 1992 yılında alınan bir kararla Pendik ilçesinden ayrılarak Tuzla adı altında müstakil bir ilçe olmuştur.

Tuzla

Tuzla'nın cadde ve sokaklarında, evlerin bahçelerinde çok sayıda Bizans devrinden kalma mimari elemanlara rastlanıyor. 1972 yılında yapılan ilk tarihi kazıda Bizans devri kilisesi ortaya çıkarılmış, ikinci kazıda ise Ekrembey Adası'nda yapılmış olan Saint Andre Manastır'ı ortaya çıkarılmış. İncir Adası'nda Hagios Gikara Manastır'ı, Tuz Burnu'nun kuzeyinde yarımadada Hagios Geogios Manastır'ı bulunmaktadır. Tuzla'da yedi kilise ve Padişah 1.Ahmet zamanında yapılan bir camii tarihi eser olarak bulunmaktadır.

Tuzla’nın güneyinde Tuz Burnu büyük bir çıkıntı oluşturuyor. Tuzla’nın kıyısı burunlarla ve koylarla girintili ve çıkıntılıdır. Tuzla Körfezinde; Mezar Burnu, Dalyan Burnu, Tuz Burnu, Sarp Burnu'nun güneyinde Şemsiye Adası, Korsan Adası, İncir Adası ve Ekrembey (Eşek Adası) bulunuyor. Ayrıca, Sakız Adası Burnu ile İçmeler Burnu belirgin bir çıkıntı yapıyor.

İlçe Marmara Bölgesinde, Kocaeli yarımadasının güneybatısında yer alır. İstanbul'un Anadolu Yakasındaki son noktadır. Haydarpaşa'ya 32 km. uzaklıktadır. Kuzeyinde ve batısında Pendik ilçesi, doğusunda Gebze ilçesi (Kocaeli ) güneyinde Marmara Denizi bulunur. Seksen altı kilometre kare yüz ölçümüne sahip ilçe, Marmara Denizinde 13 km. uzunluğunda kıyıya sahiptir. İlçenin güney uç noktası olan Tuzla Burnu büyük bir çıkıntı meydana getirir. Aydıntepe kıyılarından merkeze kadar koylar ve burunlarla girintili ve çıkıntılıdır.

Tuzla

Tuzla Körfezi'nden sonra Mezar Burnu, Mesari Burnu, Limon Burnu, Dalyan Burnu sıralanır. En ileri çıkıntı Tuzla Burnuyla, Sarp Burnudur. Tuzla Burnu güneyinde Şemsiye Adası, Korsan Adası ve İncir Adası yer alır. Kuzeye doğru Sakız Ada Burnu ile İçmeler Burnu belirgin bir çıkıntı gösterir. Sakız Burnu açıklarında Eşek Adası (Ekrem Bey Adası) vardır. Kıyılar, tepelerin denize yakın olduğu kesimlerde ve genellikle burunlarda yüksek kıyı, tepelerin iç kısımlarının bulunduğu kesimlerde alçak kıyı biçimindedir. Tuzla topraklarında dağlık kesim düzlüklerden daha fazladır. Denize yakın kesimlerde oldukça geniş düzlükler yer alır. ,içerilere gidildikçe, yükseklik artar. Düzlükler, Platolar halinde tepelerin arasında uzanır. En yüksek yerlerde denizden yüksek yerlerde denizden yükseklik 300 metreyi aşmaz. Aydınlı'daki Karatepe denizden 190 m. Kavastepe 109 m. yüksekliklerindedir.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In