İstanbul’da Bahçesiyle Ünlü Mekânlar

Hazır bahar ayları gelmişken İstanbul’un tadını doyasıya çıkarmak gerek, diye düşünüp şehrin en güzel bahçeli mekânlarını derleyip toparladık. İşte ılık havalarda geceli gündüzlü tercih edilebilecek mekânlar!

Mia Mensa / Kuruçeşme

Baharla birlikte hareketlenen mekânlar da yazın bir habercisi aslında. Kuruçeşme’nin öne çıkan mekânlarından biri olan Mia Mensa da havaların ısınmasıyla yıllardır olduğu gibi bu yıl yine bahçesini İstanbullulara açıyor. Sağlamış olduğu ortam ile buz gibi kışı ısıtan Mia Mensa, 2011 Yaz’ına da “bomba” gibi girmeye hazır. İtalyan yemeklerinden oluşan mönüyü ister öğle ister akşam tercih edebilirsiniz. Mia Mensa’da özellikle akşam keyfinize serin esinti ve eşsiz bir manzarayı eklemeyi unutmayın. Avrupa Yakası’nda sağladığı muhteşem Boğaz ambiyansından sonra 2005’te Suadiye’de açtığı şubesiyle Anadolu Yakası’nda yaşayanlara da sıcak havada yine serin esinti eşliğinde İtalyan yemeklerinden oluşan seçkin mönüsünü sunmaya başladı.

Kuruçeşme Adres: Muallim Naci Cad. No: 64/C Kuruçeşme

Tel: (212) 263 42 14

Suadiye Adres: Plaj Yolu Sok. No: 18/B Suadiye

Tel: (216) 464 17 77

Kuruçeşme Mia Mensa

Maria’nın Bahçesi / Güzelyalı

Ege lezzetlerini İstanbullulara sunan bir mekân, Maria’nın Bahçesi. Adından da anlaşılacağı üzere mekânın yemyeşil bahçesinde Ege lezzetlerini keşfetmeniz mümkün. Maltepe Sahilyolu’nda konuşlanan Maria’nın Bahçesi bahçeli bir mekânda oturmayı tercih edecekler için ideal bir adres.
Maria’nın Bahçesi'nde, Ege mutfağının özel tatları sunuluyor. Kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı cibes, karides sahanaki, istifnolu balık, papucaki, topik, midyeli pilav, paella ve gömlekli ahtapot öne çıkan lezzetlerden. Pazar günleri brunch keyfini yaşayabileceğiniz Maria’nın Bahçesi'nde konuklarınızı gönül rahatlığıyla ağırlayabilirsiniz.
Adres: Küçükyalı Sahilyolu No:86 Küçükyalı

Tel: (216) 519 98 19

Güzelyalı Maria'nın Bahçesi

Kırıntı / Bağdat Caddesi

Moda'nın klâsiklerinden Kırıntı Cafe'nin Bağdat Caddesi'ndeki ikinci şubesi Bağdat Caddesi'nin gözde adreslerinden biri. Kırıntı, Bağdat Caddesi'nin diğer ‘in’ mekânlarının aksine cadde üzerinde yürürken görebileceğiniz bir yerde değil. Cadde üzerindeki küçük bir tabelanın karşıladığı Kırıntı iç kısma doğru uzanan yolda büyük bir apartmanın zemin katına konuşlanmış iki katlı olarak bir mekân olarak karşınıza çıkıyor. Kendinizi tamamıyla bir Amerikan restoranında hissedeceğiniz Kırıntı'da, özellikle yaz aylarında açılan bahçesinde hoş ve renkli bir ambiyans var. Mekân, özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor.

Adres: Bağdat Cad. No: 371 Erenköy

Tel: (216) 356 64 68

Bağdat Kırıntı

Limonlu Bahçe / Beyoğlu

İstanbul’un göbeğinde ama gürültüsünden uzak bir şekilde hamaklara uzanmanın, minderlere yayılıp sohbet etmenin ve limonatanın tadını çıkarmak istiyorsanız Limonlu Bahçe tam size göre! İstiklâl Caddesi’nden Tophane’ye inerken hemen Fransız Sarayı’nın arkasında yer alan mekân, İstanbul’un ilk “chill out” mekânı olma özelliğine de sahip. Bahçe tanımının tam karşılığını veren Limonlu Bahçe, insanı evindeymiş gibi rahat hissettiriyor. Dünya mutfaklarından lezzetler bulabileceğiniz mekânda pazar günleri de brunch yapılıyor.

Adres: Yeniçarşı Cad. No:98 Galatasaray

Tel: (212) 252 10 94

Beyoğlu Limonlu Bahçe

Kitchenette / Bebek

İstanbul’un farklı noktalarında şubeleri bulunan Kitchenette’in Bebek şubesinin diğerlerinden ayrılan yönü sizi dış dünyadan tamamen koparan bahçesi. Makarnadan salataya pek çok lezzeti konuklarına sunan mekânın bu lezzetlerin ötesinde sağladığı ortam sebebiyle de tercih listesinde üst sırada olacağına dair şüphe yok. Şehrin hareketinden sıkılıp sakin sessiz bir kaçış noktası arıyorsanız Kitchenette Bebek sizleri bekliyor.

Adres: Cevdetpaşa Cad. İpek Sok. No:1 Bebek

Tel: (212) 287 11 61

Bebek Kitchenette

White Mill Cafe / Cihangir

“Mutfakta mutlak lezzet” sloganıyla yola çıkan bir mekân, White Mill Cafe. Dışarıdan bakınca küçük gibi görünse de son derece ferah ve büyük bir bahçeye sahip. Havaların ısınmaya başlamasıyla bahçesi ile daha da kıymetlenen mekânlar arasına giren White Mill Cafe, yiyecek ve içecek mönüsüyle de hayli iddialı. Baharın tadını çıkarmak isteyen Cihangir tutkunlarının uğrak yerlerinden olan mekânın gündüz ve gece iki farklı konseptle hizmet verdiğini de belirtelim.

Adres: Susam Sok. No:13 Cihangir

Tel: (212) 292 28 95

Cihangir White Mill Cafe

Sunset / Ulus

İstanbul’un en lüks semtlerinden biri olan Ulus Park’ta konuşlanan Sunset Gril&Bar İstanbul’un Boğaz manzarasını doya doya izleyebileceğiniz bir mekân. Uluslararası mutfakların seçkin örneklerini geniş bahçesinde ağırladığı konuklarına sunan Sunset, yemeklerin daha da lezzetli olması için kullandığı otları kendi yetiştiriyor. İstanbul’un keyfini dünya standartlarında yaşamak isteyenler Sunset’te sushi keyfinin yanı sıra Kaliforniya mutfağının eşsiz yemekleri ile geleneksel Türk mutfağının seçkin örneklerini de bulabilirler.

Adres: Adnan Saygun Cad. Yol Sok. No:2 Ulus Parkı – Ulus

Tel: (212) 287 03 57

Ulus Sunset Gril&Bar


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In