İstanbul’da Aşk Başkadır: En Romantik 15 Yer

Size İstanbul’un aşk haritasını çıkardık. İşte İstanbul’un en romantik mekânları, semtleri, caddeleri, kısaca en romantik 15’i!

İstanbul’un en romantik 15 yerini seçtik sizin için. Ama yine de hatırlatalım, kulağa her ne kadar klişe gelse de yanınızda doğru insan varsa her yer romantik gelebilir. Buna İstanbul’un en güzel noktaları da tıkış tıkış bir metrobüs durağı da dahil olabilir!

Caddebostan Sahili

Henüz ilk maddede belirtmek gerekir ki İstanbul’un (genellikle) en güzel yerleri denize yakın olan ya da deniz gören yerler. İşte bu yerlerden bir tanesi de Caddebostan Sahil. Caddebostan’ın sahili kimi zaman gereğinden fazla kalabalık olabilir. “Kimi zaman”ı açmak gerekirse, hafta sonları öğlen saatlerinden itibaren ve güneşli, ılık havalarda diyebiliriz. Ama bu durum sizi yıldırmasın. Makul saatlerde yola çıkıp, yine sahildeki Migros’tan piknik alışverişinizi yaptıktan sonra gölgelik bir ağaç altı bulabilirsiniz. Pötikareli bir örtü üzerinde bir kısmı evde hazırlanmış, bir kısmı da marketten alınmış yemekler, mezeler, abur cuburlar ve belki iki kadeh şarap eşliğinde piknik için ideal adreslerin başında geliyor Caddebostan sahil.

Rumeli Hisarı

Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası’nın birbirine en çok yaklaştığı yer olan Rumeli Hisarı, sadece bu özelliğiyle bile İstanbul’un en romantik noktalarından biri olduğunu kanıtlıyor. Rüzgârın özgürlüğünü konuşturduğu enfes bir mekân. Temeli 24 Nisan 1452’de atılan ve dört ay gibi kısa bir zamanda inşa edilen hisar bugüne kadar neler gördü neler… İki yakanın kavuşurcasına birbirine yaklaştığı yer kim bilir kimlerin kavuşma noktası oldu. Belki bir gün sizin de olur.

Rumeli Hisarı

Kız Kulesi

İstanbul’da, hakkında bu kadar efsane, rivayet ve hikâye anlatılan başka bir yer daha yoktur. Tabii ki Kız Kulesi’nden bahsediyoruz. Salacak açıklarında ufak bir ada üzerine inşa edilmiş olan Kız Kulesi’ne ister uzaktan bakın ister içine girin, ikisi de birbirinden romantik. Salacak ve Ortaköy’den ulaşılabilen Kız Kulesi, 2000 yılında geçirdiği restorasyondan beri restoran olarak hizmet veriyor. İstanbul’un simgesi haline gelen Kız Kulesi hakkında Sunay Akın “Kız Kurusu” adlı şiirinde ne demişti hatırlayalım: “Pulsuz zarf gibisin / üstünde adresi / evde kaldın / n'aber kız / kulesi.”

Pierre Loti

“Romantik” deyip de “Pierre Loti” dememek olmaz. Asıl adı Louis Marie Julien Viaud olan Fransız yazarın Eyüp’te nefis Haliç manzaralı çay bahçesine adını vermesiyle, İstanbul’un en romantik noktalarından birinin adı konmuş oldu. Pierre Loti Kahvesi’nde Eyüp’ten Eminönü’ne kadar tüm Haliç tepeden görülebiliyor. Pierre Loti Kahvesi ile Haliç kıyısı arasında işletilen teleferik de şehirde geçirdiğiniz en romantik anlara ev sahipliği yapabilir.

Adalar: Burgaz, Heybeli, Kınalı ve Büyükada

Bu kez size tek bir yer önermiyoruz. Artık hepsine birden mi uğrarsınız yoksa birini mi seçersiniz bilmiyoruz ama şehir içinde size hem tatil keyfini yaşatacak, hayatın stresinden, monotonluğundan bir süre için bile olsa uzaklaştıracak, huzur nedir, romantizm nedir hatırlatacak yerler; Adalar Burgaz, Heybeli, Kınalı ve Büyükada, vapurla bir saatten kısa zamanda ulaşabileceğiniz yerler. Adalar’daki restoranlar, tırman tırman bitmeyen tepeler, yeşillik ve faytonlardan romantik ne olabilir? Sadece ada vapurunda olmak bile içinizin kıpır kıpır olmasına yeter.

Adalar

Anadolu Kavağı

İster kahvaltı etmeye gidin ister balık yemeye, Anadolu Kavağı ikisi için de çok keyifli ve size İstanbul’da özlediğiniz kasaba havasını yaşatıyor. Denize sıfır balık lokantalarında martıların size eşlik edeceği bir ziyafet pek tabii romantik olacak.

Tarabya

Sevdiceğinizle el ele tutuştunuz, başladınız yürümeye. Bu yürüyüş hiç bitmese diyorsunuz içinizden. Uzuuun bir sahil gerek size. Adres belli; Tarabya…  

Fenerbahçe Parkı

Uzun yıllardır yerini koruyan, çocukların koşuşturduğu, yeşillikleri, temiz havası, salıncakları, içindeki çay bahçeleri, deniz manzarası ve verdiği huzurla Fenerbahçe Parkı, Anadolu Yakası’nın en romantik yerlerinden biri tartışmasız. Buradaki nezih çay bahçesi Romantika ve Romantika’nın daha hesaplı alternatifi olan Baraka, yine kelebekleri midede uçuşturmak için ideal.

Boğaz Vapurları

Dedik ya aslında doğru insanla her yer romantik olabilir diye, bunun bir örneğini vereceğiz şimdi. Evet vapurun bir toplu taşıma aracı olduğunun farkındayız, ama öyle şanslıyız ki bir yakadan diğerine gitmek için bu kadar romantik bir toplu taşıma aracı kullanıyoruz. Kadıköy’den Beşiktaş’a, Karaköy ya da Eminönü’ne geçerken (tam tersi de olabilir) vapurun dış kısmında oturup martılara simit atmak, inkâr edilemez bir romantizm taşıyor içinde. Üstelik hesaplı da…

Vapur

Ortaköy

Ortaköy’de bir kumpir iki kaşık almak, banka oturup biraz gelene geçene, biraz kediye köpeğe, biraz da denize buluta bakmak hem romantik hem eğlenceli olacaktır.

Moda

Şu şarkıyı bilir misiniz? “Hikâyeyi tekrar edeyim sana / Gayret gayret hatırlasana / İlk görüştük senle biz Moda’da / Moda Moda Moda yolunda…” “Moda Yolunda” adındaki bu şarkı Ajda Pekkan’ın yaşını açık edercesine 1960’lardan kalma. Deniziyle, nezihliğiyle, huzuruyla, dondurmacısıyla, kedileriyle, çay bahçeleriyle, sahiliyle meşhur Moda’daki romantik bir karşılaşmayı, ardından yeşeren sonra da biten aşkı anlatıyor. Şarkıyı geçiyor ama Moda’da kalıyoruz sayın okur, zira Moda İstanbul’un en romantik yerlerinde başı çekenlerdendir. Moda burnunda yapacağınız bir yürüyüş, Ali Usta’dan mevsime aldırış etmeden tatlı niyetine alacağınız dondurma, Moda’da geçirdiğiniz hoş zamanların tuzu biberi olacak.

Moda İstanbul

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı’ndaki Lacivert, nefis manzarası ve taptaze lezzetleriyle romantik olmayan insanı bile romantik yapar! O balıklardan yedikçe, o yeşilliğe, maviliğe baktıkça romantikleşmemek elde değil çünkü. Sevdiğiniz insana duygularınızı söylemekte zorlanıyor musunuz, bir türlü açılamıyor musunuz? Onu Lacivert’e götürün, zaten ortada bir şeyler döndüğünü anlayacaktır ya da o ortamda siz dökülürsünüz zaten. Lacivert, evlilik teklifleri için de ideal bir mekân, bizden söylemesi.   

Galata Kulesi

Galata Kulesi… İster etrafındaki kahvelere oturun, isterseniz kuleye çıkın, sarmaş dolaş tepeden bakın herkese.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı’nda sarı yapraklar arasında edilen bir kahvaltı, üzerine yine yaprak hışırtıları eşliğinde uzun bir yürüyüş… Daha romantiği var mı?

Belgrad Ormanı

Parklar

Lou Reed’in efsanevi “Perfect Day” parçasından hareketle: Parkta sangria içmek, hayvanat bahçesine gitmek, sinemada bir film izlemek ve ardından hava kararırken eve gitmek… Eğer Lou Reed buna “kusursuz gün” diyorsa, öyledir. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In