İstanbul'da Antep yemekleri nerede yenir?

Gaziantep yöresinin en lezzetli yemekleri ve kebapları nerede yenir, sizler için araştırdık. İstanbul'un en iyi Antep restaurantlarını bizimle keşfedin.

Gaziantep mutfağının lezzeti dillerden dile dolanır durur. Etin uzmanı Antep ustalarını İstanbul restaurantlarında bulur muyuz, diye kendimize sorduk? Lezzet olunca bilirsiniz biz her şeyin en iyisini buluruz ve bulduk. Ayaklarımız su topladı ama İstanbul'da Gaziantep'e gitmiş kadar olduğumuz birçok mekân keşfettik.

Geçmiş yıllarda İpek Yolu’nun önemli bir yolgeçen hanı olan Gaziantep, çeşitli topraklardan gelen misafirleri ile yeme içme kültürünü zenginleştirdi ve Türkiye’nin önemli mutfaklarından biri haline geldi. Yaklaşık 252 çeşit yemek türü ile en zengin mutfaklarımızdan olan Antep’in biliriz ki meşhur kebaplarını yiyenlerin aklından hiç çıkmaz. Bu yüzden biz de sizi düşündük ve İstanbul’a Antep’i taşıyan ünlü Gaziantep restaurantlarını sıraladık.

Hamdi Restaurant Pera

Kebap denince akla ilk gelen restaurantlardan olan Hamdi Restaurant, küçük bir dükkân ile başladığı bu yolculuğunda şimdi İstanbul’un en ünlü kebap lokantalarından biri… Güneydoğu bölgesinin benzersiz lezzetteki kebaplarını tıpkı oralarda yiyebileceğiniz gibi hazırlayan Hamdi Restaurant’ın menüsünde yaklaşık 17 çeşit kebap bulunuyor. 

 

Adres: Refik Saydam cad. No:19 Tepebaşı- Beyoğlu İstanbul

Telefon: +90 (533) 658 80 11


Kübban Gaziantep Mutfağı

Gaziantep’in pişerken kabarıp, içi boşalan, lezzetli ekmeğinden ismini alan mekân, İstanbul’un en ünlü Antep mutfaklarından biridir. Kültürümüzde yemeğin ardından tatlı yenmesi, kebabın en iyisiyle, tatlının en iyisini bir araya getirilmesi geleneklerini felsefe haline getiren Kübban, yöresel lezzetleri İstanbul’da tam bir Antepli. Burada yerken keyif alacağınız kebaplarının dışında değişik damak tatlarını sevindirecek nar ekşili lahmacunu öneririz. Yanına gavur dağı salatası ile servis edilen bu lezzeti bir kere yediniz hep isteyeceksiniz.

 

Adres: Güneşli, Koçman Cad. Gamsız Sok. 2/B, Bağcılar/İstanbul

Telefon: +90 (212) 630 44 84


Pirpirim Gaziantep Mutfağı

Mekân kurucuları  Mustafa YALAZA ile Mehmet YILMAZ,  bu işi ilk Antep’te çocuk yaşta öğrenmiş. Bilgileri ve yetenekleri artığında da kendi mekânlarını açmak için İstanbul’a gelmişler. Başta ikisi de farklı restaurantlarda çalışmış. İşin mutfağını ve işletmeciliğini öğrenmiş. İyi restaurantlarda kazandıkları bilgi birikimlerini de kendi restaurantları Pirpirim’e gelen konuklarına sunuyorlar. Konu Antep mutfağı olunca mekân kurucuları isim arayışında Antep mutfağından ilham almış. Hem Semizotu’na yörede verilen ad olmasından, hem de işinin Piri anlamını yakıştırdıklarından Pirpirim ismini vermişler. Antep’e has yemekler ile günümüz klasik lezzetleri birleştiren restaurant her yemeğim lezzetini mevsimde yapınca güzel olduğuna inanıyor. Belli aylarda da özel spesiyaller sunuyor ve o mevsimi geçince menüden kaldırıyor. Et konusundaki hassasiyetlerini diğer sebze ve baklagillerde de gösteren Pirpirim, nar ekşisini, naneyi, pirpirimi, fıstığı, antep peynirini ve bazı bakliyatları halen Nizip’in bir köyünde oturan kardeşlerinden temin ederler.

 

Adres: Merkez Efend, Tercüman Sitesi Cevizlibağ/İstanbul

Telefon: +90 (212) 665 88 04


Samatya - Develi Kebap

Antep deyince akla ilk gelen restaurant neresi diye sorsak? Tabi Develi Restaurant dersiniz. “İkinci Bahar” dizisinde tanıştığımız Samatya’nın leziz Anteplisi Develi, 1912 yılında kurulmuş. 6 yaşında mesleğe adım atan Arif Develi’nin çalışkanlığı ve titizliği sayesinde Develi adı bir efsane haline gelmiş. Antep mutfağının lezzetlerini kendi ustalığıyla renklendiren Arif Develi, bunu iyi yapmakla kalmamış bir de bu ünlü mutfağa özel bir lezzet eklemiş. Arif Bey’in kendi buluşu olan Develi fıstıklı kebabı… Antep mutfağına kattığı bu lezzet Develi Restaurant’ın ününü daha da artırmış. Samatya’dan sonra şubeleşmeye giden restaurant Kalamış, Etiler, Ataşehir, Florya ve Eminönü restoranlarına son olarak Tuzla'da Viaport Marina ve Viaport Marina Corner şubelerini ekleyerek Antep mutfağını bizlere sevdirmeye devam ediyor. Tabi ilk göz ağrı her zaman hepsinden iyidir diyerek. Biz, Samatya'da soluğumuzu aldık ve geleneksel Antep usulü lezzetleri bir güzel mideye indirdik.

 

Adres: Gümüşyüzük Sk. No:7 Samatya / İstanbul

Telefon: +90 (212) 529 08 33-34


Çanak Kebap

25 yıllık tecrübe ile hizmet veren yılların eskitemediği Çanak Kebap, yöresel yemeklerde ustalaşmış isimlerden biridir. Meze çeşitlerinden Antep’in özel yemeklerine kadar çeşit çeşit menüye sahip Çanak Kebap’ın menüsüne bakınca aklınız biraz karışabilir. Ne yiyelim sorunuza biz yardımcı olmak adına ufak bir liste çıkardık. 

Burada ne yiyelim diyenlere tavsiyemiz, Özel Çanak Kebabı,  Ali Nazik, Abagannuş, Şiveydiz, Firik Pilavı, Soğan Kebabı, Arap Tavası, ısırgan otu çorbası, Kilis Kebabı, Altı Cacıklı, Dizmeç, Halep İşi, Fıstıklı Kebap, Ekşili Taraklı Tava, Kuru Patlıcan Dolması. 

 

Adres: Acıbadem Caddesi No: 115 Kadıköy / İstanbul

Telefon: +90 (216) 325 22 34


Çiya Sofrası

Bir Antepliyseniz ve ev yemeklerine hasret kaldıysanız Çiya’yı çok seveceğinizi düşünüyoruz. 1987 yılında Musa Dağdeviren kendi işini kurmaya karar verdiğinde kafasında sadece kebap-lahmacun ve pide yapan bir restaurant değil, Anadolu yemek kültürünün unutulmaya yüz tutan tatlarını deneysel şekilde sunan bir mutfak olma hedefiyle yola çıkmış.  Günümüzde bilinen kebap çeşidi 40’ken Çiya’da bu sayı 100’e ulaşıp, geçti. Sadece mutfaklarında Antep yöresi yer almayan Çiya, Anadolu'dan Mezopotamya'ya uzanan bir coğrafyanın sonsuz zenginlikteki kültür mozaiğinin geçmişten günümüze uzanan bir yansımasıdır. Azeri, Gürcü, Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kültürlerine ait yemekler, o yörenin gelenek, görenek ve inançlarına uygun olarak hazırlanıp sunuluyor.

 

Adres: Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sk. 48/B Kadıköy - İstanbul

Telefon: +90 (216) 336 30 13


Media Şark Sofrası

 

Salaş ve otantik bir mekân olan Media Şark Sofrası, Taksim’in ara sokaklarında saklanmış sizin keşfetmenizi bekliyor. Önce dekorasyonunu sevdiğimiz mekânın her masasında anneannelerimizde hala var olan tepsiler var.  Sunumları da mekân kadar otantik olan Media Şark’da ayran geleneksel bakır kapta geliyor. Mezelerin lezzeti de tartışılmaz. Ezmesinin tadı güzel, çif köftesinin lezzeti ef sa ne…

Anadolu yöresi olunca hem kebap hem de pide söylüyoruz masaya… Antep’e yaraşır bir şekilde donattırıyoruz masayı… Üstüne de bir künefe söyleyerek geceyi bitiriyoruz. Media Şark Sofrasında fiyatlarda son derece uygun, aklınız hesapta kalmadan kebap yiyebilirsiniz. 

 

Adres: Katip Çelebi Mh. Küçük Parmakkapı Sk. Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 244 90 56


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In