İstanbul’a tekrar aşık olmanızı sağlayacak 10 fotoğraf

"Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul, sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer" demiş Yahya Kemal Beyatlı. Bizde bu şiirden ilham alıyoruz ve İstanbul’a tekrar aşık olun diye 10 fotoğrafla İstanbul’u anlatıyoruz.

Ne aşklara, ne aşıklara ev sahipliği yaptı bu şehir… Kimi kendini buldu, kimisi bulduğunu sevmedi.

Ama tüm bu duygulara rağmen kimse bu şehirden kopmayı hiç istemedi. Bizde sizin gibi düşünüyoruz ve her baktığımızda tekrar aşık oluyoruz bu şehre… Buradan gitmemek için nedenler üretiyoruz. Ürettiğimiz nedenlere inanıyoruz ve tek bir gün doğumunu izlemek için sabahın erken saatinde kalkıyoruz.

...Belki benim bütün telaşım. Sen, martılar ve Kızkulesi şşşşşt! Sen bilme, ben hayaline aşığım. (Volkan Arkat)

kızkulesi


...Vapur yanaştı iskeleye. Nereyi dolaşsak da, benzemiyor, Kadıköy’e. (Bülent Topcu)

kadıköy iskele 


 ...Kanadım kırılsa da konmam deniz kıyısındaki hiçbir caminin minaresine kubbeye tüneyen martıların keyiflerince uçmalarını bekleyen imam ezani geç okuduğu için sürülünce bir dağ köyüne. (Sunay Akın)


...Denizde balık kokusuyla, döşemelerde tahtakurularıyla gelir Haydarpaşa garında bahar. Sepetler ve heybeler, merdivenlerden inip merdivenlerden çıkıp, merdivenlerde duruyorlar. (Nazım Hikmet)


...Dün Sultanahmet 'te dolaştım. Gururlandım tarihimle, Ççeşmeler,camiler... Medreseler,türbeler...

Sultanahmet'te olmak rüyada olmak. (Hamdi Oruç)

camiler istanbul


...Gezsek seninle Eminönü'nü, Kapalıçarşı'yı Balat'ı, ah birde benim gözlerimle görebilsen oradaki sevdayı. Duyabilsen, benim gibi orda ki fısıltıları. (Elif Keskin Soyer)

 eminonu balıkçılar


...Gün olur, alır başımı giderim, denizden yeni çıkmış ağların kokusunda şu ada senin, bu ada benim, yelkovan kuşlarının peşi sıra. (Orhan Veli Kanık)

martılar ve istanbul


...Seninle bir yağmur başlıyor iplik iplik, bir güzellik doğuyor yüreğime şiirden. Martılar konuyor omuzlarıma, gözlerin İstanbul oluyor birden. (Yavuz Bülent Bakiler)

istanbul minareler


...İstanbul deyince aklima marti gelir. Yarısı gümüş, yarısı köpük, yarısı balık, yarısı kuş. İstanbul deyince aklıma bir masal gelir. Bir varmiş, bir yokmuş. (Bedri Rahmi Eyüboğlu)

deniz istanbul


...Bir deniz kıyısında otur. Gemiler sensiz gitsin bırak. Herkes gibi yaşasana sen, işine gücüne baksana. Evlenirsin, çocuğun olur. Beni koyup koyup gitme, n’olursun (Atilla İlhan)

kuslar istanbul


Tek bir fotoğraf hariç bütün fotoğraf çalışmaları Fatih Güner'e aittir. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In