İstanbul’a Formula 1 Onunla Geldi: İstanbul Park

Uluslararası anlamda pek çok büyük organizasyonun gerçekleştirildiği İstanbul, Ağustos 2005’te açılan İstanbul Park ile dünyanın en çok takip edilen spor organizasyonu Formula 1’e de ev sahipliği yapmıştı.

İstanbul, son yıllarda imza attığı uluslararası organizasyonlarla adından sıkça söz ettiriyor. Hiç şüphesiz dünyanın en çok takip edilen spor organizasyonu olarak tanımlayabileceğimiz Formula 1’in bir etabı da Ağustos 2005’te açılan İstanbul Park’ta gerçekleşiyordu.

Formula 1’in yanı sıra, birçok uluslararası otomobil ve motosiklet yarışmalarının da düzenlendiği Intercity İstanbul Park, şehrin Anadolu yakasında, Kurtköy’de yer alıyor. 5,378 kilometre uzunluğundaki pistin tasarımı, Malezya, Bahreyn, Şanghay ve Almanya F1 pistlerinin de mimarı olan Hermann Tilke tarafından gerçekleştirildi. Pist bu nedenle Tilke’nin yaptığı tüm diğer pistler gibi uzun düzlükler sonrası sert frenler gerektiren virajlar ve art arda kompleks dönüşlerle ayrıştırılmış şekilde tasarlandı.

Formula Pisti, Saatin Ters Yönünde Kurgulandı

Yaklaşık 655 metrelik bir start/finiş düzlüğü ile 14 viraja sahip olan pist, saatin tersi yönünde kurgulandı. Pek rastlanmayan bu kurgu, yarışlar sırasında pilotlara farklı bir deneyim yaşatıyor. Start düzlüğü sonrası sert bir sol viraja sahip olan pist, daha sonra sağa doğru uzun ve yumuşak bir virajla devam ediyor.

Sağ - sol çoklu virajlar sonrası hızlanmaya uygun bir yarı düzlük sonrası, sağa doğru sert bir viraj daha yer alıyor. Bu virajı takip eden bir sol dönüşten sonra, İstanbul Park pistinin en heyecanlı yeri olan 720 metre uzunluğundaki hız parkuru karşınıza çıkıyor. Sadece küçük bir dönüşle kesilen bu parkur, sert fren gerektirecek ani bir sol virajla sonlanıyor. Pistin ana tribünü 25 bin kişiyi ağırlayabilecek şekilde tasarlanmış. 5 bin kişilik VIP locasının yer aldığı tesiste, 20 bin araç kapasiteli bir de otopark bulunuyor.

Dünyanın birçok yerinden gelen yarış severleri, adrenalin tutkunlarını en iyi şekilde ağırlayan İstanbul Park, bir çok organizasyona da ev sahipliği yaptı.

Ancak gelin görün ki Formula 1 organizasyonlarının İstanbul ayağı tarafında zaman içinde sıkıntılar oluştu ve ilk açıldığı yıllardaki etkinlikler, organizasyonlar devamlılık gösteremedi.

2013 yılında ise İstanbul Park’ın işletmesini Intercity’nin sahibi Vural Ak, 11 yıllığına 125 milyon dolara devraldı.

İstanbul Park Pist

Formula 1 Tekrar İstanbul’a Gelecek mi?

Devletten destek alamadıkları için Formula 1’i çok istemelerine rağmen bugüne kadar Türkiye geri getirememenin üzüntüsünü yaşadığını belirten Vural Ak, ama bunun için çözüm yolunu bulduklarını aktardı. F1’in patronu Bernie Ecclestone ile birkaç defa görüştüğünü aktaran Ak son durumla ilgili şunları söyledi: “Ecclestone de yarışın tekrar İstanbul’a gelmesini çok istiyor. Bu yarışın düzenlendiği şehir ve ülke en az 15 gün boyunca yaklaşık 1 milyar insanın önüne geliyor ve bahse konu oluyor. Bu kadar büyük bir reklam ve tanıtım başka bir vasıta ile yapılamaz. Özellikle son dönemde ülkemizde gerçekleşen olumsuz olayları haber yapan dünya basınının, bizi modern ve büyük etkinlik ve organizasyonlar ile de anması şu an eskisinden daha lazım hale geldi. Katar F1’e yıllık 90 milyon dolar diğer ülkeler ise 40 ila 60 milyon dolar verirken bizden istenen 25 milyon dolar. İstanbul’da 7 yıl boyunca yapılan yarışları bizzat gelerek seyreden yabancıların yaklaşık o hafta boyunca 100 milyon dolar harcadığı tespit edildi. Bu bedelin sadece KDV si bile bu işi geri getirmeye yeter. Çok zor bir hesap değil.” Bunun milli bir görev olduğunu devletten destek beklemek yerine birkaç büyük firmayla sponsorluk konusunda görüştüklerini kaydeden Ak, “Artık Türkiye 10 sene önceki Türkiye değil. Şirketler de büyüdü ekonomimiz de. Bu yükseklikte bir bütçeyi kaldırabilecek birçok firma var artık. Görüşmelerimiz bu çerçevede de sürüyor ve güzel gelişmeler var. Ağustos 2017 için Formula 1 takviminde yerimiz hazır.” dedi.

Biz de heyecanla bu güzel gelişmelerin olmasını ve İstanbul Park’ın Formula 1 organizasyonları çerçevesinde düzenlenecek yarış ve etkinlikler ile dolup taşmasını diliyoruz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In