İstanbul Surları Hakkında

İstanbul Surları Hakkında

İstanbul, konumu itibariyle yüzyıllardır büyük öneme sahip olmuş bir şehir. Tarih boyunca çeşitli saldırılara uğrayan şehri korumak için çeşitli dönemlerde İstanbul'u çevreleyen surlar yapılmıştır.

 

İstanbul surları ne zaman yapıldı?

Surların inşasına 5. yüzyılda başlanmış. Bu süreç içerisinde çeşitli taribatlara uğrayan surlar tadilata uğramış ve tekrar yapılmıştır. Surların son yapımı ise MS 408 yılından sonraki süreçtedir. Surlar Bizans imparatoru tarafından yaptırılmıştı.

İstanbul Surları Yapılış Tarihi

Şehri Çevreleyen Uzun Duvarlar

İstanbul Surları şehri çevreleyen devasa duvarlardan oluşuyordu. Günümüzde çoğunluğu yıkılmış ve tahrip olmuş surlar yaklaşık 22 km uzunluğundaydı.

Haliç Surları, Marmara Kıyısı Surları ve Kara Surları olmak üzere 3 bölümden oluşuyordu. Marmara Kıyısı Surları inşa edilirken denizden gelecek istilaların önlenmesi hedeflenmişti. Bu saldırılara karşı şehri Marmara Kıyı Surları korumaktaydı.

Uzun Duvarlar Surlar

Her Biri Ayrı Önem Taşıyan Sur Kapıları

İstanbul Surları'nda çok fazla sur kapısı bulunuyor. Askeri açıdan da önem taşıyan bu kapılar konumlarına göre görev üstleniyordu. Kapıların bir kısmı surların ilk yaptırıldığı Bizans Dönemi'nden, bir kısmı ise Osmanlı tarafından açılmıştır. Özellikle mimari açıdan önemli olan kapı ise Yedikule kapısıdır. Türk mimarisini en iyi yansıtan tarihi eserlerden biri olarak görülmektedir.

Sur Kapıları

İstanbul'un Fethi sırasında zarar gören surlar!

İstanbul'un Fethi sırasında zarar gören surların, daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından onarımı yaptırılmıştır. Bu şekilde fetih sırasında verilen zararın en aza indirilmesi amaçlanmıştır.

Tarihi Surlar

Türklerin Yaptığı Anadolu Hisarı ve Rumeli Hisarı

İstanbul Surları arasında direkt olarak Türklerin yaptırdığı surlar Anadolu ve Rumeli Hisarı'dır. Anadolu Hisarı Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid'in emriyle inşa edilmiştir. Denizden gelebilecek saldırıları önlemek için yapılan Anadolu Hisarı Beykoz'da bulunur. Rumeli Hisarı ise İstanbul'un Fethi'nden önce Fatih Sultan Mehmet tarafından güvenlik amacıyla inşa ettirilmiştir. Anadolu Hisarı'nın tam karşısına Sarıyer'e inşa edilen sur boğazdan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yapılmıştır ve boğazın en dar noktasındadır. Bu surlar günümüze kadar korumuştur ve organizasyonara da ev sahipliği yapan tarihi güzellikler olarak kalmıştır.

Anadolu Hisarı ve Rumeli Hisarı


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In