İstanbul Siluetinin İmzası Sultanahmet Camii

İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olan Sultanahmet Camii, Boğaz’dan Tarihi Yarımada’ya bakıldığında siluetin en görkemli parçalarından birini oluşturur. Sultanahmet Camii aynı zamanda, altı minareli olarak inşa edilen ilk camidir.

İstanbul’u ziyaret eden hemen herkes tarafından hayranlıkla izlenen ve şehrin en önemli simgelerinden biri olan Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi'nin tam karşısında yer alır. Sultanahmet Meydanı'na da adını veren cami, İstanbul'a Osmanlı İmparatorluğu döneminde armağan edilmiş en önemli eserlerin başında gelir.

Osmanlı Sultanı I. Ahmet tarafından 1609 – 1616 tarihleri arasında yaptırılan ve 20 bini aşkın mavi İznik çinileriyle bezenen Sultanahmet Camii, “Mavi Cami” olarak da bilinir.

Klâsik Türk sanatının en tipik örneği olan eser, orijinal olarak 6 minare ile inşa edilen ilk camidir. Osmanlı İmparatorluğu'nun efsanevi mimarı olan ve İstanbul'un her yanını eşsiz eserlerle donatan Mimar Sinan'a ait olmasa da onun izlerini taşır. Sinan’ın öğrencisi Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa, söylenene göre, camiyi inşa ederken, üstadının daha önce denediği bir planı daha büyük bir ölçüde uygulamıştır.

Sultanahmet Camii’nin Görkemli Kubbesi

Caminin girişi, Sultanahmet'te yer alan ve Roma Devri'nden kalmış hipodrom tarafındadır. Bir dış avlunun çevrelediği iç avlu ve esas mekân, yüksek bir podyum üzerindedir. İç avluya açılan kapıdan, şadırvan ve uyum içinde birbiri üzerine yükselen kubbeler görülür. İçeriye açılan üç kapıdan herhangi birinden girildiğinde, dış görünüşü tamamlayan boyama, çini ve vitray camlarının zengin ve renkli süslemeleri ile karşılaşılır.

İstanbul Sultanahmet Camiisi

Caminin üç tarafı balkonlarla çevrilmiştir. Yerler ise her camide olduğu gibi halı ile kaplanmıştır. Ana giriş kapısının karşısında, en kalabalık günlerde bile camide namaz kılan kişilerin rahatça görebileceği şekilde tasarlanmış olan mihrap ve hemen yanı başında da Osmanlı oyma işçiliğinin en güzel örneklerinden birinin sergilendiği mermer minder bulunur. Spiral merdivenler ise camide yer alan şerefelere rahatlıkla ulaşılabilmesini sağlar.

Tüm Osmanlı camilerinde en önemli unsurlardan biri olan kubbe, Sultanahmet Camii'nde çok daha görkemlidir.

Birçok camide olduğu gibi Sultanahmet Camii içeresinde sosyal ve kültürel içerikli pek çok yapıyı barındıran bir kompleks bulunur. Kompleksin içinde Kapalı Çarşı, Türk hamamı, aşevi, hastane, okullar, kervansaray ve Sultan Ahmed'in türbesi gibi eserler yer alır.

Sultanahmet Camii'nde, genellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında çeşitli gösteriler düzenlenir. Caminin yapım öyküsü, mimari özellikleri, Padişah I. Ahmet'in sadrazamı ile başmimarı Sedefkâr Mehmet Ağa'ya ithafen konuşmalar, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi, milli ve dinî senfonik bir müzik eşliğinde Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak anlatılır.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In