İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu

Türkiye’nin ilk güzel sanatlar müzesi olan Resim ve Heykel Müzesi, İbrahim Çallı’dan Osman Hamdi Bey’e Türk resim sanatının başyapıtları ile birçok yabancı sanatçının önemli eserlerini ziyaretçilerle buluşturuyor

Türk resim ve heykel sanatına dair görebileceğiniz en geniş koleksiyon, Türkiye’nin ilk güzel sanatlar müzesi olan M.S.G.S.Ü İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde yer alıyor. Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde yer alan müzede, 19. yüzyıldan günümüze kadar Türk sanatçılarının eserleri sergileniyor.

Atatürk’ün emriyle 1937'de kurulan müzede, Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi, Abidin Dino, Sabri Berkel gibi birçok ünlü Türk sanatçısının eserlerini görebilirsiniz. 6531’i desen ve boyama resim, 487’si heykel, 78’i hat, 50’si seramik ve 10’u ikon olmak üzere yaklaşık 7000 yapıtın sergilendiği müzede, eserler dönemlerine göre sınıflandırılmış. Ayrıca A. Dunoyer de Sagonsac, Andre Derain, P. Bonnard, Pablo Picasso, Maurice Utrillo, Raoul Dufy, Henri Matisse ve Marquet gibi bazı yabancı sanatçıların eserleri de müzenin önemli yapıtları arasında yer alıyor.

Müzeyi Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00 ile 16.30 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Gitmeden önce teyit etmenizde fayda var.

Adres: Dolmabahçe Cad. 80680 Beşiktaş - İstanbul

Telefon: +90 212 261 42 98


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In