İstanbul İçinde Bir Küçük İstanbul, Beyoğlu…

Yüzyıllardır birçok medeniyete başkentlik etmiş yedi tepeler şehrinin etekleri, farklı medeniyetler ve kültürlerden izler taşıyan bir renk cümbüşüdür adeta. Hiç kuşkusuz, bu cümbüşün en konsantre ve renkli halini Beyoğlu’nda görebilirsiniz.

İstanbul içinde bir küçük İstanbul’dur Beyoğlu… Aynı zamanda İstanbul kadar eski, Türkiye kadar çeşitli ve renkli bir kültür mozaiğidir. İstanbul’un herhangi bir yerinde görebileceğiniz her tip insanı, mağazayı, kafeyi, barı, sinemayı, tiyatroyu, restoranı bünyesine sığdırabilmeyi başarmıştır Beyoğlu, nam-ı diğer: Pera

Binlerce yıldır değişik ırk, dil, din ve kültürden insanları ağırlayan Beyoğlu, yüzyıllardır sanat ve eğlence yaşamının beşiği olmanın yanında, siyaset ve ticaretin merkezi olma özelliğini de sahip. Özellikle Galata ve Pera başta olmak üzere bugünkü Beyoğlu bölgesinde en fazla Ceneviz, Bizans ve Osmanlı etkileri göze çarpıyor. Bu bölgede yaşayan değişik etnik grupların Beyoğlu’nun bugünkü dokusunun oluşmasında payı büyük.

Şimdi, Taksim Meydanı, Cihangir, Tarlabaşı, Galatasaray, Galata ve Tünel gibi kendine has özellikler taşıyan bölgeleri bünyesinde barındıran, her daim hareketli sokaklarıyla 7/24 canlılığından bir nebze kaybetmeyen Beyoğlu’nu keşfetmeye ne dersiniz?

O halde Taksim Meydanı’ndan başlayalım… Burası, Dolmabahçe, Maçka, Şişli, Şişhane, Tünel ve Cihangir’e giden yolların kesişim noktası olması sebebiyle, kent yaşamını bölüştüren ve düzenleyen düğüm noktalardan birisi olma özelliğine sahip. Keza Osmanlı Türkçesinde ‘taksim’ kelimesi “bölüştürmek”, “paylaştırmak”, “dağıtmak” anlamına geliyor. Semtin bu adı taşımasının sebebi ise, bir zamanlar kente suyun bu bölgeden taksim edilmesi...

Eski haliyle taksim

Taksim Meydanı’na vardığınızda dikkatinizi ilk çeken yapı, heybetli görünümüyle Atatürk Kültür Merkezi olur. Tiyatro, opera, bale, dans ve müzik gibi sanat dallarından örneklerin icra edildiği en önemli merkezlerden biri olan Atatürk Kültür Merkezi, geniş avlusuyla da insanları buluşturan bir bekleme odası özelliği taşır. Meydanın tam ortasını ise, “Cumhuriyet Anıtı” şereflendirir. Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkan Türk ulusunun, Cumhuriyet’i nasıl kurduğunu anlatan bu anıt, resmi bayramlarda çelenklerle süslenerek bin bir renk cümbüşü içerisinde daha bir görkemlidir. Anıtın çevresinde yer alan banklar, İstiklal Caddesi’nin hareketli sokaklarını arşınlamaya başlamadan evvel ideal bir mola yeri görevi üstlenir.

Ayaküstü Atışmanın Vazgeçilmez Adresi: Meydan Büfeleri

İstiklal caddesine adım atmadan evvel, tramvay durağının hemen karşısında sizi meydan büfeleri karşılar. 7x24 hizmet veren meydan büfeleri günün her saatinde ayaküstü hafif bir şeyler atıştırmak isteyenleri ağırlar. Bu büfelerin “ana yemeği” geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti “döner”dir. Özel soslarla hazırlanan hamburgerler, tostlar, sandviçler ve karışık meyve suları “meydan büfeleri”ni diğer büfelerden ayıran özel lezzetlerdir.

İstanbul’un en hareketli gece hayatına sahip olan Beyoğlu’nda sabahın ilk ışıklarıyla birlikte eğlence mekânlarından çıkan İstanbullular soluğu bu büfelerde alır. Ayaküstü bir şeyler atıştırmak isteyenlere birbirinde lezzetli sandviçleri ve özel karışım meyve sularıyla Bambi’yi, kendine has sosuyla bambaşka bir lezzete bürünen hamburgeriyle Kızılkayalar’ı şiddetle öneririz.

İstiklal Caddesi’ne adım atmadan önce gezmenizi önereceğimiz bir diğer bölge ise Talimhane’dir. Trafiğe kapalı olan bu bölge, Arnavut kaldırımı ile döşenmiş geniş sokaklardan oluşur. Talimhanenin en önemli özelliği her keseye uygun turistik otellerin yan yana dizildiği bir bölge olmasıdır.

Beyoğlu’nun Can Damarı: İstiklal Caddesi

İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nda atar. Beyoğlu’nun can damarı ise kuşkusuz İstiklal Caddesi’dir. Beyoğlu’nun kendine has dokusunun en önemli parçasıdır bu cadde. Yeme-içme, eğlence ve kültür-sanat merkezleri birbiri peşi sıra dizilmişlerdir. İstiklal Caddesi’nin belki de en önemli özelliği, yaşamın 24 saatlik bir devinim halinde durmaksızın devam etmesidir.

Baştan aşağıya Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş caddenin belki de en önemli simgesi, Taksim Meydanı’ndan Tünel’e kadar uzanan nostaljik tramvaydır. Özellikle hafta sonları kalabalığın doruk noktasına ulaştığı bu cadde, her daim ziyaretçilerin ve İstanbulların akınına uğrar. Öyle ki, hafta sonu cadde üzerindeki insan sirkülâsyonunun zaman zaman 2 milyonu bulduğu söylenir.

Taksim İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi’ni, Taksim Meydanı'ndan Tünel'e kadar sefer yapan nostaljik tramvayın rayları ikiye böler. Meydan’ın başındaki duraktan binebileceğiniz tramvay, ağır ağır ilerleyerek size cadde boyunca keyifli bir yolculuk yaşatır.

17. ve 18. yüzyıl mimarisinin izlerini taşıyan yapılar, çeşitli mezheplere ve dönemlere ait kiliseler, melekler ve Meryem Ana gibi Hıristiyanlığa ait figürlerin süslediği apartmanlar, iş hanları ile caddeye adeta tarihin kokusu sinmiştir. Aynı zamanda, birçok bina ve iş hanının ismi de orijinal olarak korunmuştur.

İstiklal caddesi ve ara sokakları, geniş bir yelpazede her damak zevkine ve keseye hitap eden restoran ve lokantaları barındırır. Türk ve Osmanlı mutfağının leziz yemeklerinden, her türlü ülke mutfağına özgü mönüleriyle hizmet veren restoranlara kadar birbirinden değişik lezzet seçenekleri sunan restoranlara rastlamak mümkündür. İstiklal Caddesi deyince akla ilk gelen eğlencedir hiç kuşkusuz. Bu cadde üzerinde rock, caz, pop, dans, alternatif, Latin, reggea vb birçok müzik türünün icra edildiği barlar ve eğlence mekânları yer alır. Özellikle son yıllarda elektronik müzik eksenli club’ların sayısında da bir hayli artış görülmüştür. Eğlencenin sonu gelmeyen cadde, 22.00’den sonra hareketlenmeye başlar ve sabah 05.30’a kadar canlılığından bir nebze kaybetmez.

Meyhane Kültürünün Beşiği: Nevizade

İstiklal Caddesi deyince meyhanelerden söz etmeden geçmek olmaz. Türk, Ermeni ve Rum halkının ortak kültürünü oluşturan meyhaneler özellikle Çiçek Pasajı ve Tarihi Nevizade Sokağı olmak üzere,  İstiklal Caddesi ve ara sokakları boyunca uzanır. Meyhanelerde değişik mezelere rakının eşlik ettiği zengin sofralar kurulur. Fasıl eşliğinde uzun bir zaman diliminde rakıyı ağır ağır yudumlarken, mezelerin ve geleneksel Türk yemeklerinin tadına bakmak, rakı kültürünün adabını oluşturur. Bu esnada masalarda koyu bir muhabbet hüküm sürer.

Taksim Nevizade

Alışveriş Denince…

İstiklal Caddesi tarihi pasajlar ve hanlarında barındırdığı mağazalarıyla, hediyelik eşyadan ikinci el giysiye kadar çok değişik alternatiflerin yer aldığı bir alışveriş cennetidir adeta. Takıdan tütsüye, peruktan parfüme, şapkadan eşarba, her türlü orijinal giyim ve aksesuar örneğini bulabileceğiniz binlerce mağazaya ev sahipliği yapar cadde. Bazı pasajlarda sadece ikinci el kitap satan sahaflar yer alır. Baskısı tükenmiş kitapları ehven fiyatlara bulabileceğiniz sahaflar aynı zamanda çizgi roman severlerin de uğrak adresidir.

Ayrıca, Cihangir semtinde yer alan Çukurcuma da antikacıların merkezi gibidir. İrili ufaklı birçok dükkânda her türlü antika mobilya ve ev aksesuarları bulabildiğiniz gibi, tarihin her döneminden günümüze gelen özel kıyafetleri de bulmanız mümkün. Denk gelirse,

 Pazar günleri kurulan küçük bitpazarını gezmenizi de öneririz.  

Alışveriş denince akla çukurcuma gelir

Kültür-Sanat Etkinliklerinin Birinci Adresi

İstiklal Caddesi boyunca pek çok sinema, tiyatro, sanat merkezi ve sanat galerisi gibi mekânlara rastlamak mümkündür. Her sene Uluslararası İstanbul Film Festivali, Uluslararası İstanbul Caz Festivali gibi kapsamlı organizasyonlara ev sahipliği yapan cadde, özellikle yaz aylarında yoğunlaşan bu etkinlikler süresince İstanbullu sanatseverler ve öğrencilerin uğrak yeri haline gelir.

Hollanda, İsveç, Rusya Federasyonu, İngiltere, Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin konsolosluklarının yer aldığı cadde, aynı zamanda yine değişik ülkelere ait kültür merkezlerine de ev sahipliği yapar.

Kendine Özgü Havasıyla Cihangir

Beyoğlu’nun incisidir Cihangir. Tarihi evleri, kedileri, tatlı yokuşlarıyla Beyoğlu’nun sakin yüzü olan Cihangir’in belki de en önemli özelliği, gün geçtikçe kaybolmaya yüz tutan “mahalle” kültürünü yaşatıyor olmasıdır. Yıllardır aynı semti mesken tutmuş mahalle sakinleriyle bir yanıyla hep aynı bir yanıyla da hep değişken olan Cihangir, kafe ve restoranlarıyla anılır. Bu mahallenin sakinlerini genellikle İstanbul’da yaşayan yabancılar, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler ve öğrencilerin tercih ettiği bir yerleşim bölgesidir.

Cihangir’in hemen altında deniz kıyısında Tophane semti yer alır. Tarihi çeşmeler ve camilerle bezeli bu bölgede sanat dünyasının önemli platformlarından biri olan İstanbul Modern Sanat Müzesi yer alır. Müzenin hemen yanında yan yana dizilmiş kafelerde, tarihi yapıların altında nargile, çay ve tavla keyfi sürebilirsiniz.

Karaköy istikametine doğru kısa mesafeli bir yürüyüşün ardından meşhur Güllüoğlu baklavasından tadabilir ya da yolunuza biraz daha devam edip Karaköy Rıhtımı’nda midye tava-bira keyfi yapabilirsiniz.

Taksim Cihangir

Her daim devinim halinde, her daim renkli İstiklal CaddesiTaksim Meydanı’ndan Tünel’e kadar uzanan İstiklal Caddesi, hiç kuşkusuz Beyoğlu’nun can damarı, en nadide bölgesi… İster adım adım yürüyüp caddeyi keşfedin, ister nostaljik tramvayla caddenin her iki yanını izleyerek hoş bir yolculuk yapın, her iki seçenek de ayrı keyif verecektir. Yemek zamanı mı geldi? Caddede sağlı sollu uzanan ünlü fast-food restoranları, pideciler,  kebapçılar, Osmanlı, Çin, Meksika, İtalyan mutfaklarının leziz örneklerini sunan restoranlar, ev yemekleri yapan küçük lokantalar, tercih sizin! Canınız film izlemek mi istedi? Cadde boyunca ve caddeyi dik kesen ara sokaklarda birkaç salonu olan sinemalar sizi bekliyor. Belki de opera, bale veya tiyatroya gitmek istiyorsunuz. O zaman buyurun AKM’ye, Şehir Tiyatroları’na, özel tiyatrolara… Sergi gezmeyi mi arzu ediyorsunuz? Yol boyunca rastlayabileceğiniz galerilere uğrayabilirsiniz. Birkaç yudum içki içmek ve dans etmekse niyetiniz ana cadde ve paralelindeki sokaklarda her türlü müzik zevki ve eğlence anlayışına hitap eden barlar, kafeler, publar ve gece kulüplerini tercih edebilirsiniz.

Küçüklü büyüklü birçok bar, gece kulübü ve eğlence mekânını barındırır Beyoğlu. Müzik zevkinize ve cebinize göre önünüzde yüzlerce alternatif uzanır. İster dünya standartlarında bir gece kulübünü, ister salaş bir barı seçin,  keyifli bir gece geçireceğiniz garantidir.

Ne anlatmakla biter Beyoğlu, ne de yazmakla, onu sadece yaşamak lazım… Günün değişik saatlerinde yavaş yavaş gezerek, keşfedip tadını çıkararak… Bir ucundan diğerine hızlı adımlarla 20 dakikada katedebileceğiz bu cadde, paralel ve ara sokakları keşfedilecek bin bir çeşit mağaza, eğlence mekânı, restoran, kültür-sanat merkezi ile sizleri bekliyor. Belki de en güzeli Beyoğlu’nun sürekli değişen, kendini yenileyen hali. Yüzlerce yıldır koruduğu tarihi dokusu ile modern yaşamın her türlü ihtiyacına cevap veren olanakları bu denli uyumlu bir şekilde harmanlayan Beyoğlu, işte bu sebeple İstanbul’un gözbebeği…


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In