14.İstanbul Bienal'i başlıyor

İstanbul Bienali, 2 ay boyunca 30'un üzerinde mekanda 80'in üzerinde katılımcının 1500 yakın eseriyle tüm şehre yayılıyor.

Yoğun ilgi üzerine bienalin Beyoğlu güzergâhında yer alan İstanbul Modern’deki sergi 26 Kasım’a kadar uzatıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. İstanbul Bienali, TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla 5 Eylül’de kapılarını açıyor. Carolyn Christov-Bakargiev tarafından bir dizi işbirliği içerisinde şekillenen bienalde; Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika'dan 80’in üzerinde katılımcının 1.500’e yakın eseri iki ay boyunca şehrin farklı noktalarında gezilebilecek.

Boğaz’ın Avrupa ve Anadolu yakasını içine alan 30’un üzerinde mekânda gezilebilecek TUZLU SU, müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici yerleşim alanlarına yayılacak.

Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen ve geçen bienalde olduğu gibi bu sene de kapılarını ücretsiz olarak açacak İstanbul Bienali 1 Kasım tarihine kadar devam edecek. 

14. İstanbul Bienali’nin Kavramsal Çerçevesi

14. İstanbul Bienali’ni şekillendiren Carolyn Christov-Bakargiev, bienalin kavramsal çerçevesiyle ilgili şunları diyor: “Sanatla birlikte ve sanat aracılığıyla kendimizi neşenin ve canlılığın olasılıklarına adıyor, formlardan, yeşeren yaşama sıçrıyoruz. 14. İstanbul Bienali, TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori sanatta araştırma ile diğer bilgi türlerini birbirine bağlayan, doğrusal olmayan ve organik formlar vasıtasıyla, çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini ve nelerden faydalanılabileceğini arıyor. Bunu açık bir denizde, yüzey düzken parmak uçlarıyla olduğu kadar sualtının derinliklerinde, katlanmış kodlama katları açılmadan da yapıyor…… Sergi, Karadeniz’deki Rumeli Feneri’nden Yunan mitolojisinde Altın Post’u arayan İason önderliğindeki Argonotlar’ın geçtiği, sekiz bin beş yüz yıl önce bir su kanalı olarak açılmış dar ve kavisli bir fay hattı olan İstanbul Boğazı’na, oradan da Akdeniz’e doğru, Bizans İmparatorluğu’nun düşmanlarını sürgün ettiği ve Troçki’nin 1929’dan 1933 yılına kadar yaşadığı Büyükada’ya uzanacak… 14. İstanbul Bienali’ni ziyaret ettiğinizde tuzlu suyun üstünde epey zaman geçireceksiniz. Mekânlar arasında, özellikle de vapurlarla yapılacak seyahatlerle, ziyaretçilerin sanatı deneyimleme süreleri yavaşlayacak.”

14. İstanbul Bienali Mekânları

Boğaz hattı boyunca, Karadeniz’den Marmara Denizi’ne ve şehrin iki yakasında 30’un üzerinde farklı mekâna yayılacak 14. İstanbul Bienali’nde, İstanbul Modern, ARTER, Özel İtalyan Lisesi ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu gibi mekânlar karma sergiye ev sahipliği yaparken, diğer tüm mekânlarda tek sanatçı ya da sanatçı topluluklarının işleri görülebilecek.

Galata-Tophane-Beyoğlu bölgesindeki sergi mekânları şunlar olacak: Salt Galata, Vault Karaköy The House Hotel, Kasa Galeri, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Boğaz’da yüzen bir  balıkçı teknesi, DEPO, Boğazkesen Caddesi üzerindeki bir otopark ve bir dükkân,  Masumiyet Müzesi, Özel İtalyan Lisesi, bienalin üç hayali mekânından biri olan Fransız Yetimhanesi, The House Hotel Galatasaray, Bostanbaşı Sokak’ta yer alan eski bir ev, Cezayir binası, bir diğer hayali mekân Casa Garibaldi, ARTER, Anadolu Pasajı olarak bilinen ayakkabı dükkânı FLO, Pera Müzesi, ADAHAN Otel’in bir odası ve otelin altındaki Sarnıç bulunuyor.

Kabataş-Kadıköy-Büyükada hattında ise Yeldeğirmeni’nde bulunan Tunca Subaşı & Çağrı Saray Atölyesi, Büyükada’da Kaptan Paşa Deniz Otobüsü, Büyükada Halk Kütüphanesi, Splendid Palas Oteli, Rizzo Palas, Mizzi Köşkü, Çankaya 57 ile Troçki Evi yer alıyor.

Şişli-Tarihi Yarımada-Rumeli bölgesinde yer alan bienal mekânları ise şunlar olacak: Yeni Hrant Dink Vakfı ve Agos Merkezi ilevakfın vegazetenin eski merkezi Hrant Dink Vakfı ve Agos - Parrhesia Merkezi, Balat’taki Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Rumeli Feneri, hayali mekânlardan Riva Kumsalı.

14. İstanbul Bienali Katılımcıları ve Projeler

Bienalin katılımcıları arasında sanatçıların yanı sıra denizbilimi tarihi, çevre çalışmaları, sualtı arkeolojisi, Art Nouveau, nörobilim, fizik, matematik ve teosofi tarihi üzerine uzman isimler de yer alıyor.

Carolyn Christov-Bakargiev’in bienali işbirliği içerisinde şekillendirdiği isimler arasında Anna Boghiguian, Aslı Çavuşoğlu, Cevdet Erek, Pierre Huyghe, Emre Hüner, William Kentridge, Marcos Lutyens, Chus Martínez, Füsun Onur, Emin Özsoy, Griselda Pollock, Michael Rakowitz, Vilayanur S. Ramachandran, Arlette Quynh-Anh Tran, Elvan Zabunyan, Bracha L. Ettinger ve William Irvine yer alıyor. 

Bienalde yer alacak birçok çizim, resim, yerleştirme, film, obje, kitap, işbirliği ve araştırma bazlı projeler, nöronu keşfederek 1906’da Nobel Ödülü’nü kazanan Santiago Ramón y Cajal’ın 1870 yılına ait çizimlerinden, Annie Besant’ın çığır açan soyut ‘Düşünce Biçimleri’ne (1901-1905), Aslı Çavuşoğlu’nun çok eski ve artık kaybolmuş bir Ermeni tekniğini yeniden yaratarak bir böcekten kırmızı boya elde ettiği yeni projesinden Troçki’nin Türkiye’de geçirdiği dönemden esinlenen William Kentridge’in çok kanallı yeni enstalasyonuna ve Orhan Pamuk’un çizimlerine kadar uzanacak.

14. İstanbul Bienali Etkinlikleri

Söz Edimleri ve Söylem Formları

14. İstanbul Bienali kapsamında gerçekleştirilecek Söz Edimleri ve Söylem Formları başlıklı programda farklı sanatçı, bilim insanı, küratör, filozof ve kültürel  aktivistlerin katılımıyla birçok seminer, sunum, okuma ve söyleşi düzenlenecek. Söz Edimleri ve Söylem Formları’nın tüm programı 14b.iksv.org adresinden takip edilebilir.

Film Programı

Bienal boyunca Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri, İstanbul Modern Sinema’da ücretsiz film gösterimleri de gerçekleştirilecek. Müge Turan ve Carolyn Christov-Bakargiev tarafından hazırlanan programın film ve sanatçı işleri eşleştirmeleri ise James Richards tarafından yapıldı. Film programı ve gösterim saatlerine 14b.iksv.org’dan ulaşılabilir.

14. İstanbul Bienali Çocuk Eğitim Programları

Bienal kapsamında, Koç Holding desteği ve Pace Çocuk Sanat Merkezi işbirliğiyle, çocukların ve gençlerin sergi kültürünü geliştirmek, güncel sanata olan ilgilerini artırmak ve onları bazı temel sanat kavramlarıyla tanıştırmak amacıyla Çocuk Eğitim Programları da düzenlenecek. Program kapsamında yapılacak etkinliklerle çocuklar ve gençler, bienalin farklı mekânlarına yapacakları seyahatlerle hem “Tuzlu Su’yu” keşfedecek, hem de atölyeler aracılığıyla konuştukları ve öğrendiklerini pratiğe dönüştürme fırsatı yakalayacak.

Bienal boyunca 8-18 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik olarak ücretsiz gerçekleştirilecek eğitim programı, bienalin açık kaldığı süre boyunca; 5-13 Eylül tarihleri arasındahaftanın her günü Büyükada’da, 14 Eylül’den itibaren ise Salı-Pazar günleri Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda devam edecek.  25’er kişilik gruplarla gerçekleştirilecek etkinliklere katılım için cocuk@iksv.org’dan ya da (212) 334 07 45 ile (549) 795 14 32 numaralı telefonlardan rezervasyon yaptırılabilir. Programın detaylarına 14b.iksv.org’dan ulaşılabilir.

14. İstanbul Bienali Yayınları

Carolyn Christov-Bakargiev tarafından, Süreyyya Evren’in editörlüğünde hazırlanan 14. İstanbul Bienali Katalogu; sanat tarihçileri ve küratörlerin yanı sıra nörobilimden okyanus bilimlerine kadar çeşitli alanlardan bilim insanlarının özel olarak kaleme aldıkları makaleleri içeriyor. Katalogda aynı zamanda bienal katılımcılarının ilk defa bu yayında görülebilecek özgün çizimleri ve yine her katılımcının seçimleriyle şekillenen, 1. yüzyıldan günümüze çok çeşitli metinleri kapsayan bir antoloji bölümü de yer alacak.

Christov-Bakargiev’in kaleme aldığı ve sergi kılavuzu niteliğindeki 14. İstanbul Bienali Rehber Kitabı’nda ise bienalde yer alan işler ve bienal  mekânlarıyla ilgili bilgiler yer alacak. Kitapta yer alan haritalar, tavsiye edilen rotalar ve ulaşım için pratik bilgiler ise sergi gezme deneyimini kolaylaştıracak. Katalog ve Rehber Kitabı, bienal mekânlarından, kitabevlerinden ve İKSV Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Cad. No 5 Beyoğlu adresinden 35TL ve 5TL karşılığında temin edilebilecek.

Yayınlar 14b.iksv.org adresi üzerinden ise ücretsiz olarak indirilebilecek. 14. İstanbul Bienali Katalogu ve Rehber Kitabı, İKSV ve Yapı Kredi Yayınları tarafından, Vehbi Koç Vakfı’nın katkılarıyla yayımlanıyor.

14. İstanbul Bienali Mobil Uygulaması

Vodafone Red’in katkılarıyla hayata geçirilen ücretsiz İKSV Mobil uygulamasıyla 14. İstanbul Bienali’ndeki 80’in üzerinde katılımcının ve 1500’den fazla çalışmanın yanı sıra bienal mekânlarına ulaşım için yol tarifi ve toplu taşıma bilgilerine erişebilirsiniz. AppStore ve Google Play’den ücretsiz indirilebilen İKSV Mobil uygulamasındaki 14. İstanbul Bienali sayfası 2 Eylül tarihinden itibaren aktif olacak.   


14. İstanbul Bienali Mekân ve Saatleri

  • 14. İstanbul Bienali mekânları Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
  • Perşembe günleri İstanbul Modern 20:00’a kadar, Masumiyet Müzesi ise 21:00’a kadar açık olacaktır.
  • SALT Galata, Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır, Salı-Cumartesi günleri arasında 10:00’dan 20:00’a kadar ziyaret edilebilir. Açılış haftasına özel olarak 6 Eylül Pazar ve 7 Eylül Pazartesi günleri açık olacaktır.
  • Pera Müzesi, Pazar günleri 12:00’da açılır.
  • Tunca Subaşı & Çağrı Saray Atölyesi hafta sonları 12:00-18:00 arasında, Pazartesi hariç hafta içi günleri randevu ile ziyaret edilebilmektedir. Randevu için: (549) 781 85 16.
  • Hrant Dink Vakfı ve Agos – Parrhesia Merkezi için program daha sonra duyurulacaktır. Duyurular 14b.iksv.org adresinden takip edilebilir. 
  • ARTER, İstanbul Modern ve Pera Müzesi, Kurban Bayramı’nın birinci günü haricinde açık olacaktır.  Kurban Bayramı günleri özelinde diğer mekanlarla ilgili detaylı ve güncel bilgilere 14b.iksv.org adresinden ulaşılabilir. 

14. İstanbul Bienali ücretsiz olarak gezilebilecek. Yalnızca Masumiyet Müzesi’ne giriş biletli olarak sağlanacak.


14. İstanbul Bienali Rehberli Turlar

14. İstanbul Bienali kapsamında Koç Holding desteğiyle 4 farklı rotada rehberli turlar gerçekleştirilecek: Büyükada’da Kaptan Paşa Deniz Otobüsü, Büyükada Halk Kütüphanesi, Splendid Palas Oteli, Rizzo Palas, Mizzi Köşkü, Çankaya 57,

Troçki Evi;
Beyoğlu 1; Bankalar Caddesi: ARTER, Pera Müzesi, ADAHAN Otel, SALT Galata, Vault Karaköy The House Hotel, Kasa Galeri;
Beyoğlu 2; Cezayir Binası, Bostanbaşı Sok. No: 30, The House Hotel Galatasaray, Otopark (Boğazkesen Cad.), Dükkan (Boğazkesen Cad.), Özel İtalyan Lisesi, DEPO;
Karaköy; İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu.

Rehberli tur biletleri Biletix satış kanalları ve İKSV ana gişeden (hafta sonu hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir. Rehberli turların saatleriyle ilgili bilgiler için 14b.iksv.org.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In