İspanyol mutfağı lezzeti Tapas nerede yenir?

İspanyol mutfağı lezzeti Tapas nerede yenir?

İş çıkışında ya da öğle arası arkadaş sohbetlerinizin vazgeçilmezi olacak En İyi Tapas mekanlarını sizler için seçtik.

Tapas, ortaya paylaşmalık gelen küçük İspanyol mezelerine verilen addır. Anlayacağınız üzere İspanyol mezelerinin genel adıdır.

“la tapa” aslında öğle ve akşam yemeklerine kadar mideyi idare etmesi için alınan ara öğün şeklinde ifade edilen ara bir yemek şeklidir. Tapas kültürünün nereden geldiğinin ise iki hikayesi vardır. Birincisi; İspanya kralı 10. Alfonso bir hastalığa yakalanır ve öğünler arasında şarapla beraber ufak ufak atıştırması gerekir. Gel zaman git zaman kral iyileşir ve hemen bir ferman yayınlayarak der ki; “bu Kastilya topraklarında yaşayan hangi insan evladı şarabı, aperatiflerle yemezse işte o bizden değildir”… Başka bir hikaye de çiftçilerin ve işçilerin çalışırken atıştırmalarından geldiği yönündedir.

Tapas içkiden keyif almanın en güzel yöntemidir. İspanya’da ki lezziz mezeler kadar olmasa da Türkiye’de keyif ile Tapas yiyebileceğiniz mekanlar vardır.

İşte bunlardan birkaçı, İstanbul'da En iyi Tapas Restoranlar!

Meze by Lemon Tree

Adından anlaşılacağı gibi meze ağırlıklı mekan Meze by Lemon Tree her gün müdavimlerine 14 değişik meze hazırlıyor. Eski İstanbul meyhanelerini andıran mekan tasarımı ile geleneksel mezeseverlerin uğrak adresi.

Meyhane cacığı, tahinli fıstıklı babagannuş, Antep salatası gibi klasiklerin yanı sıra tarifleri kendilerine ait tapas tadında deneysel mezeleri de var. Izgara istiridye mantarı yaprakları arasında hardallı alabalık füme patesi, Antep fıstıklı ve Ezine peynirli köy biberi dolması, erik turşulu uskumru tandır, greyfurt ve misket limonu suyunda marine levrek ‘ceviche', tahin, ceviz ve gravyerli közlenmiş biber, hardallı salyangoz pilakisi, kestaneli, nar ekşili arpacık soğanı bunlardan birkaçı. İspanyol Tapası'nı aratmayan mekanın mezelerinin yanına şarap almak isterseniz Kayra Terra Kalecik Karası Beyaz gibi asiditesi yüksek, mineralli şarapları menü içinde yer alıyor.

Adres: Meşrutiyet Caddesi 83/B, Beyoğlu

Telefon: (0212) 252 83 02 


 

Lucca

Tapas konusunda iddalı mekanlarda Lucca ilk açıldığı gün tapas lezzetlerini menüsüne ekledi.

Tapas kültürüne yenilik getirme hedefiyle Lucca, mutfak ekibinin İspanya’ya yaptığı gastronomik ziyarette tanıştığı beş yıllık executive şefleri Willy Moya ile birlikte geliştirdikleri menüde tapas, klasik İspanyol atıştırmalıkları olarak değil dünya mutfağından örneklerin bulunduğu farklı küçük tadımlıklar olarak çıkıyor karşınıza. Bu halini de seveceğinizi düşündüğümüz Lucca’da yiyebileceğiniz lezzetler; Taze kuşkonmaz ezmesi, chili kalamar tava, mezgit tempura taco, mini et slider, ördek roll, ‘foie gras crostini’ 15 farklı atıştırmalıklar arasından sizin için seçtiklerimiz.  Tapasla yeni tanışacaklara orijinal bir İspanyol tapasından başlamalarını tavsiye ediyoruz. İyi bir ‘gazpachio’, ‘patatas bravas’, ‘tortilla de camarones’ başlangıç için doğru tercih… Tapasın yanında ne içileceğine gelince, Lucca’da durum biraz farklı. Tapası tek tip bir yemek olarak algılamadıklarını söyleyen Lucca mutfak koordinatörü Pelin Çakar: “Deniz mahsulüyle yapılan bir tapasla önereceğimiz içki başka; et, sebze veya farklı aromalar hazırlanmış tapaslar ile önereceğimiz içki başka olur” diyor ve ‘foie gras crostini’ gibi bir seçimin yanına gövdeli bir şarap, mezgit taco yanına ise iyi bir bira öneriyor.

 Adres: Cevdet Paşa Caddesi 51/B, Bebek

Telefon: (0212) 257 12 55


Que Tal Tapas Bar

Que Tal Tapas Bar, iki ortak Ayça ve Burcu’nun elinden çıkma yemekleri, İspanya seyahatlerinde edindikleri Tapas lezzet birikimleri ile envai çeşit mezeleri müdavimleri ile buluşturuyor.

Kokteylleri, Sangriası ve sıcak müzikleri ile sizi İspanya’da hissettiren küçük ama samimi mekan Que Tal Tapas Bar, tapas restoranlar içinde lezzet düşkünlerine gastronomi deneyimi sunuyor.  Beyoğlu Tünel’de yer alan mekan tatlı atıştırmalıklarınız için uygun adres.  Gelirseniz muhakkak yemeliyim listenizde; Balik lokmasi ve citir nohut olsun. Gerçekten leziz! Yanında Sangria ile de iyi gidiyor. Tavsiyem kesinlikle deneyin.

Adres: Şahkulu Mh., İlk Belediye Cd No: 5 - A Istanbul

Telefon: (0212) 244 41 40


torro tapas bar

Torro Cocktails & Kitchen

Birbirinden lezzetli Suşi ve Tapasları ile ünlü Torro Cocktails & Kitchen Taksim Asmalımescit'te yemekseverleri bekliyor.

Jurnal sokakta yer alan Torro, iş çıkışı yorgunluğunu atabileceğiniz bir mekan olarak tasarlanmış. Suşiler, tapaslar, salatalar, tatlılar ve özel şampanya çeşitleri oldukça zengin bir menüye sahip mekanın tasarımı ve sunumları oldukça şık. Hem suşi hem tapas seviyorsanız iki lezzeti deneyebileceğiniz Torro, değişik bir alternatif olmaya aday. Salı ile Cumartesi günleri saat 16:00-03:00 saatleri arasında hizmet veren mekan akşam eğlenmeyi sevenlerinde tercihi oluyor. Geceleri özel parti ve davetleri Dj performansları ile süslenen Torro'ya bir nevi ispanyol eğlence barı diyebiliriz.

Torro’nun spesiyalleri arasında; tapaslardan Sangria’ya, Has Brown’dan patates bravas’a kadar birbirinden lezzetli renkli kokteylleriyle yer alıyor.

Adres: Jurnal Sokak No:10 Tepebaşı-Taksim/İstanbul 

Telefon: (0212) 292 51 52 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In