Haydarpaşa Garı’nın Hikâyesi

Haydarpaşa Garı’nın Hikâyesi

Anadolu’nun İstanbul’a Açılan Kapısı, İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan demiryolu ağının en önemli duraklarından biri olan Haydarpaşa Garı, her gün binlerce insanı hem uğurluyor hem selamlıyordu. …

İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı, Anadolu’nun İstanbul’a açılan kapısıydı. Asırlık garın denize kavuşan basamakları, sizi muhteşem güzellikteki İstanbul siluetiyle tanıştırırdı.

Haydarpaşa Garı, III. Selim'in sadrazamlarından Haydar Paşa'ya ait bir arazi üstünde yapıldığı için bu adla anılıyor. İstanbul - Ankara demiryolu 22 Eylül 1872'ye kadar Pendik'e kadar işletilebiliyordu. Zaman içinde bu demiryolu Anadolu yönünde hızla ilerlemeye başladı, Haydarpaşa'nın önemi de bu gelişmeye paralel olarak arttı. Çünkü artık zamanın en hızlı ve konforlu aracı olan tren, Anadolu'nun içlerine kadar gider olmuş, pek çok kentte hatta kasabalarda bile bu ana demiryoluna bağlanarak İstanbul'a ulaşılabilir hale gelmişti.

Haydarpasa Tren Garı

Haydarpaşa Tren Seferleri

II. Abdülhamid zamanında eski gar binası ihtiyaca cevap veremez olunca yeni bir bina ve tesis yaptırmak zorunlu oldu ve yeni gar binasının inşaatına 1906 yılında başlandı. Alman Rönesans mimari tarzında, çok da uzun zaman sayılmayacak bir sürede tamamlanan gar, 1908 yılında hizmete açıldı.

Gar, Anadolu'nun İstanbul'a bağlanan en önemli ayağı olarak görev yaptı, karayollarının pek gelişmediği dönemlerde, Anadolu'ya asker sevkiyatının ve yolcu transferlerinin yapıldığı vazgeçilmez bir mekân oldu. Nisan 1994 yılından beri Haydarpaşa - Gebze arasında günde 106 banliyö seferi, 25 uzun yol seferi, gittikçe artan yolcu sayısıyla devam ediyor.

Haydarpaşa Garı, 20. yüzyılın başlarında inşa edildiğinde, Osmanlı İmparatorluğu'nun en uzak noktalarından sayılabilecek, kutsal topraklara kadar uzanabilmekteydi. İsrail'in Hayfa kentindeki bir anıtta, İsrail'deki demiryollarının, Haydarpaşa Garı'ndan başlayan demiryolları ağıyla bir ilgisi olduğu ve onun devamı olduğu belirtiliyor.

Günümüzde ise 1 Şubat 2012 tarihinde tamamen kapatılan Haydarpaşa’ya turizm ve ticaret merkezi ayrıca bir de otel yapılacağı açıklanmıştı. Buna göre 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında bir protokol imzalandı. Haydarpaşa Gar ve Dönüşüm Projesi adı altında gerçekleştirilmesi planlanan projede yapıların maksimum 6 kat olacağı açıklandı.

Şu an Haydarpaşa’nın geleceği henüz belirsiz olsa da bu eşsiz yapı her gün İstanbul’u selamlamaya devam ediyor.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In