Hatice Turhan Valide Sultan Türbesi

Yeni Cami’nin hemen yanı başında yer alan Hatice Turhan Sultan Türbesi, Hatice Turhan Sultan tarafından yaptırılıyor ve 1665’te tamamlanarak Yeni Cami Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturuyor.

Hatice Turhan Sultan’ın yanı sıra, IV. Mehmet, II, Mustafa, III. Ahmet ve III. Osman da burada gömülü.

Osmanlı tarihinde en uzun süre valide sultanlık yapan Hatice Turhan Sultan’ın Ukraynalı bir köylü kızı olduğu söyleniyor. Tatar esirciler tarafından kaçırılıp Kör Süleyman Paşa’ya satılıyor ve ardından Kösem Sultan’a hediye edilerek saraya geliyor. I. İbrahim’in eşi olan Hatice Turhan, oğlu IV. Mehmet 6 yaşındayken tahta geçince valide sultan oluyor. Ancak kayınvalidesi Kösem Sultan torunu tahtta geçtiğinde bile halen devlet işlerinde nüfuz sahibi olmaya devam ediyor. Turhan Sultan ile Kösem arasındaki kıyasıya rekabet, Kösem’in sarayda öldürülmesiyle son buluyor.

Toplam 34 yıl valide sultanlık yapan Hatice Turhan Sultan, Osmanlı tarihinin en uzun süreli valide sultan. 34 yıl boyunca birçok hayır işi yapan ve Çanakkale Boğazı üzerinde önemli kaleler yaptırarak askeri amaçlı kale yaptıran tek kadın olarak Osmanlı tarihine geçen Hatice Turhan, oğluyla seyahate çıkan nadir valide sultanlardan biridir.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In