Harbiye Askeri Müzesi’nde Neler Var?

Harbiye Askeri Müzesi’nde Neler Var?

Dünya tarihinde önemli yere sahip olan askeri olayların belge ve kanıtlarının yer aldığı Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul’un görülmeye değer müzelerinden biri.

Harbiye’de bulunan askeri müze, 1841’de Harp Okulu olarak inşa edildi. 1936’ya kadar harp okulu olarak hizmet veren binada 1899–1905 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de öğrenim gördü.

1966 yılında restore edilerek modern bir askeri müzeye dönüştürülen yapının tarihi ve mimari karakterine sadık kalındı. 1993 senesinde Kültür Sitesi’yle birlikte başka bölümlerin de eklendiği müze, bugünkü haliyle hizmete açıldı.

Askeri Müze’de beş bine yakın eser sergileniyor. Çeşitli silahlar, askeri kıyafetler, çadırlar, bayraklar ve sancakların yer aldığı zengin koleksiyonda başka askeri kültürel varlıklar da bulunuyor. Ahşap ve maden süsleme sanatının incelikle işlendiği tüfek, tabanca, top ve kılıçlar bu kültürel varlıklardan bazıları…

Atatürk’e ayrılmış özel bölümünün mutlaka görülmesi gereken müzede “İstanbul’un Fethi”, “Kurtuluş Savaşı” gibi önemli askeri olaylar maketlerle canlandırıyor.

Adres: Valikonağı Cad. Nişantaşı
Tel: (212) 240 62 55


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In