Haldun Dormen’in Kibarlık Budalası

Haldun Dormen’in Kibarlık Budalası

Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası, Haldun Dormen ve Göksel Kortay’ın yorumuyla 8. yılında.

Kibarlık Budalası, Moliere’in 17. yüzyıl Fransası’nı anlattığı klasik eseridir. Cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in, hayattaki tek amacını gerçekleştirebilmek için kolları sıvamasını anlatır Kibarlık Budalası.

Mösyö Jourdain’in amacı, bir Asilzade olmaktır ve bu hayali gerçekleştirebilmek için her yolu dener. Yararlı ya da anlamlı olmasına bakmadan, büyük masraflar yaptığı tüm yolları dener. Bu denemelerinde gülünç duruma düşer, birçok kişi tarafından alay konusu olur ama bunlar Mösyö Jourdain’i yıldırmaz. Soylu sınıfına girebilmek ve soylu bir Markiz’i baştan çıkararak kızını onunla evlendirmek için her şeyi göze alır.

Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda. Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen’in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü Kibarlık Budalası'nın uyarlamasını İpek Kadılar yaptı. 

Hakan Altıner’in sahneye koyduğu oyunun koreografisi Mikel N. Vidhi, Kostüm Tasarımı Türkan Kafadar, Dekor Tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, Işık Tasarımı Cengiz Özdemir ‘e ait; Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Işık Selin Kuyumcu rol alıyorlar.

Tarih: 13 Temmuz 2017 Perşembe 20.30

Trump Kültür ve Gösteri Merkezi


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In