Güneşin ve Ayın Sultanı “Mihrimah”

Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan iki cami yaptırmak ister. Arzusu, ilk ve son okunan ezanların kendi camilerinden yankılanmasıdır.

Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan iki cami yaptırmak ister. Arzusu, ilk ve son okunan ezanların kendi camilerinden yankılanmasıdır. Dört yıl ara ile yapılan Üsküdar'daki etek giymiş bir hanım görünümündeki Mihrimah Sultan Camii ve gün ışığının her köşeye ulaştığı, kadınsı edalı Edirnekapı'daki Mihrimah Sultan Camii ile bu amacına ulaşır.

Üsküdar’daki camiyle Mimar Sinan, kendine özgü ve daha sonra tekrar etmediği bir planlama şemasına sahip camilerinden birini ortaya koyar. Mabedin planı, yonca yaprağına benzer. İç mekâna doğrudan ana kubbe altından girilmesi, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii'nde olduğu gibi burada da tasarımın temel özelliklerindendir.

Mihrimah Sultan Camii

Edirnekapı'daki camide Mihrimah Sultan'ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen, yalnızlığını simgelemesi bakımından tek minareli yapılmıştır. Caminin iddialı ve görkemli tek kubbeli yapısı depremler nedeniyle çok zarar görmüştür. İstanbul depremlerinde kubbesinin çatlayıp minaresinin ve son cemaat yerinin yıkıldığı ve tekrar yapıldığı biliniyor. Mimari üslubundan, son cemaat yerinin muhtemelen 19. yüzyılda tekrar inşa edildiği varsayılıyor.

Mihrimah Sultan Camileri ile ilgili başka bir rivayet ise insana ‘aşk budur’ dedirtiyor. Her iki camiyi aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit ettiğinizde, günbatımında muhteşem bir manzara ile karşılaşırsınız. O anda Edirnekapı’daki caminin tek minaresinden güneş batarken, Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğar. “Aşk bunun neresinde?” derseniz, “Mihr-ü-mah” kelimesinin Farsça ‘güneş’ ve ‘ay’ anlamına geldiğini hemen belirtelim.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In